Fırat Kalkanı’na iş dünyasından tam destek:

DAEŞ’in kontrolündeki Cerablus’a düzenlenen ‘Fırat Kalkanı’ operasyonuna iş dünyasından tam destek geldi. İş dünyasının önde gelen temsilcileri “Tüm varlığımızla devletin ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yanındayız” dediler.

Fırat Kalkanı’na iş dünyasından tam destek:

– MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak: Bölgede sınır güvenliğinin artırılması ve bölgenin terör örgütlerinden temizlenmesi için TSK tarafından yürütülen operasyon ülkemiz için oldukça önemlidir. Milletimizin güvenliğini temin etmek için başlatılan bu askeri harekâtta, ordumuza muvaffakiyetler diliyorum. Fırat Kalkanı operasyonu, aynı zamanda 15 Temmuz’dan sonra güney ve doğu illerimizde sayısı arttırılan terör saldırılarına da bir cevap niteliği taşıyor. Bütün bu nedenlerden dolayı ‘Fırat Kalkanı’ operasyonunun milletimizin emniyeti için bir kalkan olduğunu düşünüyoruz.

– Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Mustafa Koca: Türkiye uzun zamandır diplomatik olarak sürdürdüğü iddiasını askeri olarak desteklemek durumunda kalmıştır.Bölgede devam eden çirkin savaş bölge ülkelerini parçalama yönünde sonuçlar doğurmaya devam ediyor. Bu çılgınlığın bizim sınırımızda devam etmesi elbette bizim için de çok ciddi bir tehdit özelliği taşıyor. Bu yüzden özellikle terör örgütü PKK ile aynı yapı olan PYD’nin desteklenerek tehdidin boyutlarının artırılması ve Kuzey Suriye de PYD hattı oluşturulması asla kabul edilemez bir durumdu. DAEŞ bahanesi ile PYD’ ye yapılan yardım, tahammül edilemez noktalara geldi. Şimdi bizim bizzat DAEŞ’i vurarak gerekçeyi ortadan kaldırmamız şart oldu.Şu anda yapılan budur.

– İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar: Türkiye Cumhuriyeti bölücü unsurlar ve dışarıdaki temsilcileriyle kuşatılmaya müsaade etmeyeceğini bir kez daha gösterdi. İş dünyası olarak tüm varlığımızla devletimizin ve Silahlı Kuvvetlerimizin arkasındayız. Terörün yanı sıra sebep olduğu göç hareketiyle Türkiye milyonlarca sığınmacıya kucak açmış ve adeta bir göç merkezi haline gelmiştir. Şu ana kadar olağanüstü bir sabır gösteren Türkiye Cumhuriyeti, BM Anlaşması’na göre meşru müdafa hakkını kullanmaktadır. Gerçekleştirilen harekat Suriye toprak bütünlüğünü korumaya yönelik olduğu gibi, Türkiye’nin sınırlarını ve güvenliğini de korumaya yöneliktir.”

– Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar: Vatanımıza ve vatandaşlarımıza yapılan her türlü saldırıya gereken cevabı vermemiz gerekiyor. Hükümetimiz, Fırat Kalkanı Operasyonu ile bu hakkını kullanıyor.

CERABLUS’UN PİYASALARA ETKİSİ SINIRLI KALDI

Türk Ordusu’nun Suriye’ye girmesi piyasaları fazla etkilemedi. Operasyonun etkisiyle güne artışla başlayan dolar, sabah saatlerinde 11 Ağustos’tan bu yana gördüğü en yüksek seviye olan 2.9681’e ulaştı. Ancak dolar akşam saatlerinden 2.95 liranın altına çekildi. Borsa ise açılışta yüzde 2.5 düştü. Daha sonra kayıplarını azaltan borsa günü yüzde 1.5 değer kaybıyla kapattı. Uzmanlar küresel piyasalarda azalan risk iştahı ile tüm gelişen ülke para birimlerinin dolar karşısında değer kaybettiğini belirtirken, Güney Afrika Randı yüzde 0.8, Rus Rublesi 0.6, Güney Kore Won’u yüzde 0.5 değer kaybetti. Bu arada gram altın 125.6 lira ile 17 Temmuz’dan bu yana gördüğü en düşük seviyesine indi.

KAYNAK : http://mobil.star.com.tr/mobildetay.asp?Newsid=1136571

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ