Erdoğan, Minsk’te cami açılışına katılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belarus’un başkenti Minsk’te yeniden inşa edilen Minsk Camisi’nin açılışına katılacak.

Erdoğan, Minsk’te cami açılışına katılacak

Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko’nun davetlisi olarak 11 Kasım’da Minsk’e gidecek olan Erdoğan, Türkiye’nin katkılarıyla yaptırılan Minsk Camisi’ni resmi açılışına katılacak.

Yaklaşık 80 bin Müslüman’ın yaşadığı Belarus’ta, 1890 yılında inşa edilen ancak SSCB döneminde yerine otel yapmak için yıkılan Minsk Camisi, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından aslına uygun olarak yaptırıldı.

Yapımına 2014 yılında başlanan caminin açılışı 11 Kasım’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belarus Devlet Başkanı Aleksandır Lukaşenko, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve Avrasya bölgesinden dini temsilcilerin katılımıyla yapılacak.

TÜRKİYE-BELARUS İŞ FORUMU DA GERÇEKLEŞTİRİLECEK

yrıca Türkiye-Belarus İş Forumu da iki cumhurbaşkanının katılımıyla gerçekleşecek. Erdoğan’la birlikte Belarus’a 100’den fazla işadamı gidiyor.

İLK OLARAK ÇAVUŞOĞLU AÇIKLADI

Dışişleri Mevlüt Çavuşoğlu, ekim sonlarında gerçekleştirdiği Estonya ziyareti sırasında, bu ülkenin yönetiminden onay alınması durumunda Türkiye’nin Tallinn’de de bir cami inşa etmeye hazır olduğunu açıklamıştı. Çavuşoğlu, ılımlı İslam temsilcilerinin mesajlarını aktif olarak yaymaları gerektiğini aksi takdirde insanların giderek radikal akımların etkisinde kalacağını söylemişti.

YAKLAŞIK 80 BİN MÜSLÜMAN YAŞIYOR

Estonya Müslümanları Müftüsü İldar Muhamedşin’in değerlendirmelerine göre ülkede yaklaşık 80 bin Müslüman yaşıyor, yani ülke nüfusunun yüzde 1’inden az. Estonya’daki Müslüman topluluk 1928 yılında oluşturulmuştu. Başkenti Tallinn, cami olmayan az sayıda başkentten biri. Ülke yönetimi cami inşaatına izin vermiyor çünkü Anayasa’da dini gruplara arazi tahsisi öngörülmüyor. Çavuşoğlu’nun cami açıklamasını değerlendiren Estonya Başbakanı Taavi Roivas da “Cami inşaatı için hükümetten izin almaya gerek yok ama Estonya’daki Müslüman topluluğunun küçük olduğu ve ibadethaneleri olduğu da dikkate alınmalı” yorumunda bulunmuştu.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ