Firmandex

En çok bebek doğan ilde kampanya

Şanlıurfa’da başlatılan kampanya kapsamında hemşirelerin de desteğiyle 645 sağlık çalışanı anne adaylarına sağlık hizmeti veriyor.

En çok bebek doğan ilde kampanya

AA

Şanlıurfa’da, Türkiye’nin 21 ilinden gelen hemşirelerinin desteğiyle anne ve bebekölümlerinin önüne geçilmesi amacıyla “Sağlıklı Kadın Sağlıklı Anne” kampanyası başlatıldı.Dünyadaki kadın başına düşen ortalama 2,5 çocuk sayısının yaklaşık 2 katının (4,38) görüldüğü kentte, sağlıklı hamilelik ve doğum sürecinin yaşanabilmesi için bir takım uygulamalar hayata geçiriliyor.

Aralarında Antalya, Eskişehir ve Konya’nın da bulunduğu 21 ilden kentte geçici görevle gelen 602 hemşirenin yanı sıra kentteki 645 sağlık çalışanı, şehir merkezi ve kırsalda 185 araçla kapı kapı dolaşarak, “Sağlıklı Kadın Sağlıklı Anne” kampanyası kapsamında anne adaylarına sağlık hizmeti veriyor. Türkiye Halk Sağlığı Kurum Başkanı Prof. Dr. İrfan Şencan, kampanyanın başlaması dolayısıyla, Halk Sağlığı İl Müdürlüğünde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, anne ve bebek ölümlerinin azaltılması ve önlenebilir olması açısından gebelerin sağlık kontrolünün büyük önem taşıdığını söyledi.

BİR AY BOYUNCA SAĞLIK TARAMASI YAPILACAK

Şanlıurfa’da geçen yıl 62 bin 56 bebeğin dünyaya geldiğini hatırlatan Şencan, Türkiye genelinde İstanbul ve Ankara’dan sonra en fazla doğumun Şanlıurfa’da gerçekleştiğini belirtti. Kentte doğurganlık çağında 431 bin kadının bulunduğunu aktaran Şencan, “Geçici görevle Şanlıurfa’ya gelen 602 hemşireyle burada görev yapan 645 sağlık çalışanımız yani toplam bin 247 personelimizle bir ay boyunca sağlık taraması yapacağız. Aralarında Suriyeli sığınmacı gebelerin de bulunduğu her anne adayının sağlık kontrolü yapılacak. Bazı kadınların gebeliklerini gizlemesi dolayısıyla bu hizmeti veriyoruz. Türkiye’de doğum hızının en yüksek görüldüğü yer olması dolayısıyla Şanlıurfa’da bu kapsamlı hizmeti uyguluyoruz. Amacımız anne ve bebek ölümlerinin en aza indirilmesini sağlamaktır.” diye konuştu.

KAYNAK : http://mobil.star.com.tr/mobildetay.asp?Newsid=1130672

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ