FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

Eğer kızartma yağını buzdolabına koyarsanız…

Kızartma yağını birkaç sefer üst üste kullanmak için bir takım saklama koşullarına dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde sağlığınızı büyük tehlikeye atmış olabilirsiniz.

Eğer kızartma yağını  buzdolabına koyarsanız…

Türk mutfağının vazgeçilmezi olan kızartma yemekleri her evde afiyetle yenmektedir. Genellikle sebze ve et yemeklerinde tercih edilen kızartmalar, aşırı yağ istediği için her defasında yeni bir yağ kullanmak bütçeyi zorlayabilir.

Bu nedenle yağların düzgün ve koşullara uygun şekilde saklanması gerekir.  Bazı püf noktalara dikkat ederek kızartma yağlarını sağlığınıza zarar vermeyecek şekilde muhafaza edebilirsiniz.

İşte kızartma yağlarını sağlıklı saklama koşulları…

Tülbent yardımıyla süzün

Kızartma yağını sağlıklı bir şekilde saklamanın ilk koşulu yağın iyice soğumasını beklemektir. Aynı zamanda soğumuş olan yağı temiz bir tülbent yardımıyla süzüp saklamaktır.

 Bu maddeleri süzmediğiniz takdirde vücuda girdiğinde kanserojen etki yaratır ve ilerde kanser hastalığının gelişmesine neden olabilir.

Cam kavanozda saklayın

Kullanmış olduğunuz kızartma yağını muhakkak cam kavanozda saklamanız gerekir. Demir, bakır tencere veya kap içerisinde saklanan kullanılmış yağlar bu cisimlerle farklı tepkimeye girer. 

 Bu durum ilerleyen zamanlarda kanser ve kalp damar hastalıklarının gelişmesine neden olabilir.

Buzdolabında saklayın

Cam kavanoza süzmüş olduğunuz kullanılmış yağı, dışarıda değil dolapta saklamanız gerekir. Çünkü ışık, yağda oksitlenmeye sebep olacağından besin zehirlenmelerini beraberinde getirebilir.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.