Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Suriye’de ateşkes için telkinde bulunmaya devam edeceğiz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Suriye’de ateşkes için telkinde bulunmaya devam edeceğiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Genel Merkezi önünde gazetecilerin Suriye ile ilgili sorularını yanıtladı.

“Lavrov ile bir telefon görüşmesi yaptınız. Suriye’de ateşkes sağlanmasına ilişkin herhangi bir somut anlaşma oldu mu” sorusuna Çavuşoğlu, esasen bugün Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Cenevre’de bulunmasının, “ateşkes konusunda bir yakınlaşmanın sinyali” olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Lavrov ile görüşmesine işaret eden Bakan Çavuşoğlu, “Her iki ülke de kendi başkentleriye görüşüp, son okeyleri alacaklar ve ondan sonra da bize bilgi verecekler. Biz Türkiye olarak özellikle bayramdan önce, Sayın Cumhurbaşkanımızın gerçekten çok gayretleri oldu, bir ateşkes sağlansın ki bayramda ölümler olmasın, bombalamalar olmasın, gözyaşı olmasın. Suriyeliler bayramı sükunet içinde geçirsinler, huzur içinde geçirsinler. Bunun için gayret sarfediyoruz.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, ateşkesin sağlanması ve sürdürülmesi, ondan sonra siyasi dönüşüm ve siyasi müzakerelerin başlaması konusunda tüm çabalara destek verdiklerinin altını çizdi.

İki gün önce Londra’daki temaslarına değinen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Muhalefetle bir araya geldik, siyasi dönüşüm ve Suriye’nin geleceği konusunda muhalefetin vizyonunu dinledik, destek verdik. Kendilerine mutlaka ve mutlaka ‘dördüncü tur görüşmeler için Cenevre’ye gitmelerini, rejimle, gelirse, doğrudan görüşmelere başlamalarını ve Suriye’nin geleceğiyle ilgili vizyonlarını da doğrudan hem rejimin müzakere heyetiyle, hem de tüm dünyayla paylaşmalarını’ rica ettik. Ama kolay değil tabi. Arazide ateşkes sağlanmazsa, insani dramlar devam ederken müzakere yapmak kolay bir şey değil, onları da anlayabiliyoruz ama biz bu telkinde bulunmaya devam edeceğiz. Yakından takip ediyoruz, belki bu gece yarısından önce iyi haberi alırız, umut ederiz ki iyi haber gelsin.”

“Gerçekten o müzakerelerin seyrine bağlı”

Bakan Çavuşoğlu, “Suriye’deki genel dönüşümle olarak takvimsel süreç belli mi, en uzun ya da en kısa vade olarak, neler konuşuluyor” sorusuna, “Ateşkesin sağlanması ve bunun kalıcı olmasına bağlı. Ondan sonra Cenevre’de başlarsa dördüncü tur, gerçekten o müzakerelerin seyrine bağlı.” karşılığını verdi.

AA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ