Direniş mektubu

TBMM Başkanı Kahraman, milletvekillerinin darbe girişimi sırasında ağır bir saldırıya uğramasına rağmen Meclis’i açık tutmasının ve milli egemenliğe sahip çıkmasının her türlü takdir ve tebriki hak ettiğini belirtti

Direniş mektubu

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, 15 Temmuz’daki darbe girişimine karşı milletvekillerinin “ayağa kalktığını” belirterek, “teşekkür” mektubu gönderdi. Kahraman mektubunda, “Bu şanlı mücadelede desteğini esirgemeyen ve eli kanlı darbecilere, asker kıyafeti giymiş teröristlere, gülenizm taraftarlarına karşı ayağa kalkan siz değerli milletvekillerimize, milli iradenin tecelligahı olan TBMM Başkanı olarak teşekkürlerimi sunmayı bir borç biliyorum. İstiklal Harbi sırasında almış bulunduğu Gazi ünvanına bir Gazilik ünvanı daha eklemiş olan Meclisimiz, her türlü takdir ve tebriki hak etmektedir” ifadesini kullandı.
15 Temmuz’da gerçekleştirilen darbe girişiminin, milletin bu değerlere sahip çıkması sayesinde bertaraf edildiğini kaydeden Kahraman, mektubunda özetle şunları kaydetti:

– İSYAN GİRİŞİMİ: Bu menfur girişim sırasında TBMM de tarihimizde görülmemiş bir silahlı saldırıya uğramıştır. Her şeye rağmen milletvekilleri tarafından Genel Kurulumuz açık tutulmuş, milli egemenliğe sahip çıkılarak darbe kalmışmasını kınayan toplantılar yapılmıştır. Milletçe yaşadığımız bu kalkışma sırasında halkımız meydanlarda canları pahasına direnmiş, siyasi partilerimiz; liderleri, milletvekilleri ve teşkilatları ile tepki göstermiş, sivil toplum örgütlerimiz hep birlikte demokrasimize, milli ruha ve köklerimize karşı bir ihanet olan bu alçakça isyanı girişimini akamete uğratmıştır. 

– MİLLET DEFETTİ: Milletimiz darbe girişimi karşısındaki kararlılığını sürdürerek; mitingler düzenlemiş, demokrasi nöbetine geçmiş ve bu nöbet giderek artan bir şevk ve gayretle devam ettirilmiştir. Bütün bu olumlu gelişmeler Sayın Cumhurbaşkanımız’ın dirayetli, soğukkanlı, metin ve dik duruşla halkımızı meydanlara davet etmiş olması neticesinde gerçekleşmiştir. Bunun yanı sıra medya da darbe girişimi karşısındaki örnek tutumu ile direniş ruhunun canlı tutulmasında büyük rol oynamıştır. Bu elim olay milletimizin demokrasiyi özümsediğini ve herhangi bir güce darbe imkanı vermek istemediğini bütün dünyaya açık ve net bir biçimde göstermiştir. Millet, hain ve sinsi bir darbe girişimini sağduyusu, basireti, cesareti ve metanetiyle defetmeyi başarmıştır.

– TBMM TAKDİRİ HAK ETTİ: Bu şanlı mücadelede desteğini esirgemeyen ve eli kanlı darbecilere, asker kıyafeti giymiş teröristlere, gülenizm taraftarlarına karşı ayağa kalkan siz değerli milletvekillerimize, milli iradenin tecelligahı olan TBMM Başkanı olarak teşekkürlerimi sunmayı bir borç biliyorum. İnanıyorum ki; hain darbecilerin saldırılarına karşı tek yürek halinde direnen ve İstiklal Harbi sırasında almış bulunduğu Gazi ünvanına bir Gazilik ünvanı daha eklemiş olan Meclisimiz, her türlü takdir ve tebriki hak etmektedir. Milletimizin ve devletimizin bir daha böylesi acılar yaşamaması dileğiyle, milli iradeye sahip çıkılmasında vermiş olduğunuz değerli destekleriniz için, şahsınıza takdir ve tebriklerimi iletirken, çalışmalarınızda üstün başarılar diler, en içten saygı ve sevgilerimi sunarım.

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/direnis-mektubu-siyaset-2290336/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ