Dikkat! Karbonhidratı keserek sağlıklı kilo veremezsiniz

Karbonhidratlar vücut için temel enerji kaynağı olduğundan gün içinde yeterli alınmadıkları takdirde kas kaybına neden olabilir.

Dikkat! Karbonhidratı keserek sağlıklı kilo veremezsiniz

Sağlığı olumsuz şekilde etkilemeden doğru bir şekilde kilo vermek için beslenmenin, vücudun gereksinimi olan besin öğelerinin yeterli miktarda ve uygun zamanda alınması şart. Doğru sanılan kulaktan dolma bilgilerle bilinçsiz bir şekilde zayıflamanın sağlık sorunlarına davetiye çıkardığını belirten Acıbadem Adana Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Çisem Gündüz, sağlıklı kilo vermenin yollarını anlattı. Gündüz’e göre; “Yeterli ve dengeli beslenmek, metabolizmayı canlı tutmak ve yağ yakımını hızlandırmak için ana ve ara öğünleri atlamamak gerekiyor. Ara öğünlerle desteklenmeyen bir beslenme programı sonucunda metabolizma hızı düşüyor, aşırı açlık dolayısıyla bir sonraki öğünde fazla miktarda besin tüketimi gerçekleşiyor. Böylelikle kilo vermek güçleşiyor.”

Karbonhidratı keserek kilo verilmez

Karbonhidratlar vücut için temel enerji kaynağını oluşturur. Gün içinde yeterli miktarda karbonhidrat alınmadığında takdirde beyne glikoz göndermek üzere kaslar enerji kaynağı olarak kullanılır. Bu da sağlıksız kilo kaybı demektir. Kan şekerini hızlı yükselten basit şekerler yerine lif içeriği yüksek, sağlık açısından daha faydalı olan kompleks karbonhidratları tercih etmelisiniz. Bunu da beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği, pirinç yerine bulgur, kinoa veya karabuğday tercih ederek sağlamak mümkün.

Hızlı kilo vermek için şok diyetlere başvurmayın

Diyet yapanların en büyük şikayeti diyete karşı dirençli duramamak oluyor. Bu yüzden de çare kısa zamanda hızlı kilo verdiren şok diyetlerde aranıyor diyen Gündüz; “Kısa süreli şok diyetlerle hızlıca verilen kilolar ilk anda mutluluk verse de belli bir zaman sonra durağan döneme geçiliyor ve kilo vermek mümkün olmuyor. Bu durum kişileri umutsuzluğa ve beraberinde aşırı yemek yemeye itebiliyor. Şok diyetler yerine kişiye özel beslenme programı için bir diyetisyene danışmak sağlıklı ve kalıcı kilo vermeyi sağlıyor” dedi.

 

KAYNAK : http://mobil.star.com.tr/mobildetay.asp?Newsid=1134434

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ