Firmandex

Diğer dost ülkeler KKTC’yi örnek alsın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, darbe girişiminin ardından destek ziyareti için gelen KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı kabul ettiGörüşmenin ardından Erdoğan “Bundan sonra FETÖ ve uzantıları kendilerine KKTC’de de hayat alanı bulamayacaktır” diye konuştu

Diğer dost ülkeler KKTC’yi örnek alsın

15 Temmuz darbe girişimine yönelik Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne ikinci destek ziyaretini KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yaptı. Erdoğan ile Akıncı FETÖ ile mücadeleye karşı işbirliği mesajları verdi. Erdoğan, “Bundan sonra FETÖ ve uzantıları kendilerine KKTC’de de hayat alanı bulamayacaktır. Biz bu tavrın diğer dost kardeş ülkeler tarafından örnek alınmasını temenni ediyoruz” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çalışma ziyareti kapsamında Ankara’ya gelen Akıncı’yı, kabul etti. Erdoğan görüşme sonrası yapılan ortak açıklamada şu mesajları verdi:

TÜM DÜNYADA MÜCADELE EDİYORUZ: Öncelikle 15 Temmuz hain darbe teşebbüsü karşısında ülkemize dayanışma sergileyen bizlere desteklerini anında ortaya koyan tüm Kıbrıs Türk halkına teşekkürlerimi iletiyorum. KKTC’deki kardeşlerimiz 5 Ağustos günü Lefkoşa’da düzenledikleri demokrasi mitingi ile ülkemizin ve milletimizin gerçek dostu olduklarını ifade etmişlerdir. Şüphesiz ki Türkiye’nin yanında duran dostlarımızı unutmadık, unutmayacağız. Ülkemiz bu kanlı girişimin faili olan FETÖ ile tüm dünya sathında büyük mücadele yürütüyor. KKTC yönetiminin FETÖ ile mücadelemizde bizlerin yanında olduğunu biliyoruz. 21 Temmuz tarihli Bakanlar Kurulu FETÖ, KKTC’deki örgütleri listesine eklenmiştir.

KALICI ÇÖZÜMDEN YANAYIZ: Bundan sonra FETÖ ve uzantılara kendilerine KKTC’de de hayat alanı bulamayacaktır. Biz bu tavrın diğer dost kardeş ülkeler tarafından örnek alınmasını temenni ediyoruz. Sayın Akıncı ile gerek dar kapsamlı gerekse heyetler arası görüşmelerde Kıbrıs meselesinin çözümü için sürdürülen müzakere sürecinde gelinen aşamayı ele aldık ayrıntılı değerlendirmeler yaptık. Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafı adada adil, kalıcı, kapsamlı çözümden yanadır. Biz bu yolda mümkün olan çabayı sarf ettik ediyoruz. 

KIBRIS SORUNU MESAJI: Bu çabaların hedefi BM parametreleri çerçevesinde adadaki iki eşit taraf arasında yeni yaşayabilir iki kesimli, toplumlu bir ortaklığın bu yıl içinde tesis edilmesidir. Kıbrıs meselesinin Kıbrıs Türk tarafının siyasi eşitliğini, meşru haklarını ve güvenliğini teminat altına alacak şekilde çözüme kavuşturulması şarttır. Bu meselenin halli bölgemizde de güvenlik, istikrar, işbirliği ve refaha katkıda bulunacaktır. Olası çözümün ardından Kıbrıs adasının gerçek potansiyeli ortaya çıkacak, bölgesel ölçekte değerlendirilememiş işbirliği projesi hayata geçirilecek. Çözüme giden yolda gerekli siyasi anlayış ve esnekliğin gösterilmesi şüphesiz çok önemlidir. 

ORTAK OLARAK GÖRMELİLER: Tarafların birbirlerini gelecekteki ortakları olarak görmeleri, yan yana yaşamaya ve birbirlerinin haklarına riayet etmeye hazır olduklarını göstermeleri gerekiyor. Samimi olarak sonuca ulaşmak isteniyorsa doğal ve makul olan bu tutumun şimdiden çok açık net somut şekilde ortaya konmasıdır. Adada ve bölgede huzur, istikrar ve refahın yerleşmesi amacıyla üzerimize düşeni kararlılıkla yapmayı sürdüreceğiz. Görüşmelerin bu yönde atılmış kıymetli bir adım olduğuna inanıyorum.

Türkiye’nin yanındayız

Akıncı ise FETÖ ile mücadelede Türkiye’nin yanında olduklarını belirterek, şu mesajları verdi: 

LİDERLİK SERGİLEDİNİZ: Ziyaretimizin bir amacı 15 Temmuz gecesi Türk milletine, Türk devletine, Türkiye’nin seçilmiş sivil yönetimine sizlere yönelen melun darbe girişimi sonrasında 240 kardeşimizin yaşamını yitirdiği 2 bine yakın insanımızın yaralandığı olay karşısında bir kez daha Kıbrıs Türk halkının dayanışmasını sizlere iletmekti. Sizler o akşam gerçek bir liderlik sergilediniz, bunu biz hepimiz gözlemledik. O gerçek liderlik beraberinde Türk halkının gerçek vatanseverliğini tetikledi. Bütün bunlar bu ulusun tarihine altın harflerle yazılacak bir menkıbedir, destandır.

DEMOKRASİNİN YANINDAYIZ: Biz Kıbrıs Türk halkı olarak ilk andan itibaren Türkiye’de demokrasinin yanında saf tuttuk, bunu tereddütsüz yaptık. Sabah olsun bakalım hangi taraf terazide ağır basacak diye beklemedik.

KIBRIS’TA DÖNÜM NOKTASINDAYIZ: Kıbrıs’ta artık dönüm noktasına ulaştığımızı düşünüyorum. Sayın Anastiadis’le biz aynı kuşağın insanlarıyız bizim neslin son denemesine yapıyoruz. Ya 2016 yılı çıkmadan Kıbrıs’ta bir çözüme ulaşacağız ya da 2017 ile birlikte 2018 şubatındaki güneydeki seçimlerin propaganda sürecinin başlamasıyla birlikte bu fırsat penceresi de kaybolup gidecek. Yaptığımız uyarılara rağmen 2017 girdiğinde münhasır ekonomik bölge dedikleri alanda Kıbrıs Türklerinin de hakkı olan alanda doğal zenginliklerinin araştırması derken yeni gerginlikleri tetikleyecekler, yeni bir BM Genel Sekreteri gündeme gelecek dosyasını öğreninceye kadar fırsat  penceresi kapanıp gidecek. Akıl, mantık yolu 2016 yılı çıkmadan bu işi uzlaşmayla noktalamaktır.

FETÖ’YE İZİN VERMEYİZ: Kıbrıs Türk halkı, kendi topraklarında ister adı FETÖ ister başka terör örgütü olsun hiçbir zaman kendi topraklarında bunların yeşermesine izin vermeyecektir.

KURUNUN YANINDA YAŞ YANMAMALI: Demokratik hukuk devleti içinde elbette kurunun yanında yaşların yanmasına cevaz vermeyecek bir anlayış sergilememiz lazım. Kıbrıs küçük bir yer dedikodusu bol olan bir yer. Namık Kemal hep dedikodusundan bir de sivri sineğinden şikayet edermiş. Dedikodu ya da çekememezlik ya da bazı gammazlıklarla günahsız birtakım insanların boş yere suçlanmasını da istemeyiz demokratik hukuk devleti olan KKTC’de burada siz de istemezsiniz eminim.

Namık Kemal dönemine dönmeyelim

Erdoğan, Akıncı’nın FETÖ ile mücadeleden bahsederken Namık Kemal ile ilgili sözleriyle ilgili, “Ben de çok teşekkür ediyorum ama yine de dedikodusu bol olan Namık  Kemal dönemine dönmeyelim. O artık bizim için tarih olsun. Artık dedikodudan uzak bir Kuzey Kıbrıs’ı biz konuşuyoruz. İnşallah sivri sinekleri de iyice azalmıştır” diye konuştu.

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/diger-dost-ulkeler-kktc-yi-ornek-siyaset-2296887/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ