Devlet okullarının en başarılısı imam hatip

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında kapsamlı bir rapor yayımlandı. Öğrencilerin elde ettiği puanların değerlendirildiği araştırmada imam hatip okulları ön plana çıktı. Sonuçlara göre imam hatip ortaokullarının en başarılı devlet ortaokulları olduğunu tescilledi.

Devlet okullarının en başarılısı imam hatip

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme Ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü Veri Analizi, İzleme Ve Değerlendirme Daire Başkanlığı tarafından ‘2015-2016 TEOG Yerleştirme Sonuçlarının Farklı Değişkenler Açısından İncelenmesi’ isimli kapsamlı bir rapor yayımlandı. Rapora göre, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında ‘Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’ kapsamında yapılmış olan ortak sınavlar sonucunda, 1 milyon 149 bin 489 öğrenciden 956 bin 122’si tercih ettikleri okullara yerleşti. Öğrencilerin elde etmiş oldukları ortaöğretime yerleştirmeye esas puanları (YEP), bu puanlar doğrultusunda yapmış oldukları tercihler ve yerleştikleri okullara ilişkin bazı bulgulara yer verilen raporda, İmam hatip okulları ön plana çıktı.

En yüksek ortalamaya sahip
Öğrencilerin mezun oldukları okul türü açısından YEP (Yerleştirme Esas Puanı) ortalamaları incelendiğinde en yüksek ortalamanın özel okullarda olduğu, devlet okulları açısından ise özel okulları sırasıyla imam hatip okulları, genel ortaokullar ve yatılı bölge okullarının takip ettiği görüldü.

Temeller imam hatiplerde atılıyorYEP’e göre yüzde 2’lik dilime giren öğrencilerden ilk üç tercihine yerleşme oranı yüzde 83,3 olarak gerçekleşti. Yüzde 2’lik dilime giren imam hatip ortaokullarından mezun öğrencilerin tamamına yakını tercihlerini devlet okullarından yana kullandı. Bu öğrencilerin yüzde 44,8’i fen liselerini, yüzde 40,06’sı imam hatip liselerini tercih etti.
En başarılı bölgeler de doğruluyor
İlgili veriler incelendiğinde öğrencilerin Akdeniz Bölgesinde en fazla Anadolu meslek programlarına, Doğu Anadolu Bölgesinde ise Anadolu imam hatip liselerine gittikleri görüldü. Ege Bölgesinde çok programlı liseler kapsamındaki Anadolu liselerine, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Anadolu imam hatip liselerine, İç Anadolu Bölgesinde Anadolu imam hatip liselerine, Karadeniz Bölgesinde Anadolu imam hatip liselerine, Marmara Bölgesinde ise Anadolu meslek programlarına öğrencilerin yerleştikleri ortaya çıktı. YEP ortalamaları coğrafi bölgeler açısından incelendiğinde en yüksek ortalamaya sahip bölge İç Anadolu Bölgesi, en düşük ortalamaya sahip bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi olarak belirlendi.

Öğrencilerin ilk isteği imam hatip
Aynı rapora göre 300 ve üzeri puan alan ve yerleştiği okulun taban puanından (50-450) fazla puan alan öğrencilerin tercih eğilimleri de ölçüldü. Bu öğrencilerin yüksek puanlar almaları durumunda dahi Anadolu imam-hatip liselerini tercih ettikleri görüldü.

Her imam hatip kolej gibi olacak

BETÜL ÖZDEMİRGeçtiğimiz günlerde düzenlenen özel bir programla yeni logosunu kamuoyuna sunan ÖNDER, 58 yıllık serüvenine Halit Bekiroğlu başkanlığındaki yeni yönetimiyle birlikte bir dizi yenilik yaparak devam ediyor. Genel Başkan Halit Bekiroğlu, yeni yönetimin İmam Hatiplere ilişkin hedeflerini Yeni Şafak’a anlattı. Bugün 3 bin 155 kurumda 1 milyon 300 bin öğrenciye ulaşan İmam Hatip okullarının, kurucusu Celalettin Ökten’in dediği gibi öğrencilerin,maddi ve manevi donanımla çift kanatlı yetişmesi için hertürlü imkanı seferber edeceklerini kaydeden Bekiroğlu, “Her İmam Hatipli’nin Arapça ve İngilizce’yi mükemmel derecede öğrenmiş olarak mezun olması için elimizden ne geliyorsa yapacağız” diye konuştu. GENÇLER ODAK NOKTASIİmam Hatipliler Derneği’nin odak noktasında gençler olduğunu ve onların niteliklerini arttırmaya yönelik faaliyetler gerçekleştirdiklerini vurgulayan Bekiroğlu, “Onlarla ilgili çok farklı çalışmalarımız var. Türkiye genelinde eğitim, dil, spor kampları, kitap okuma faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. Gençlerimizin kültürel, sanatsal olarak kendilerini ifade edebilecekleri etkinlik çalışmalarımız var. Buradaki temel amaç gençlerimizin daha nitelikli yetişmesi ve gençlerimizin bilinçlendirilmesi” ifadelerini kullandı.DİL SIKINTILARI BİTİYORPek çok İmam Hatip Okulu’nda bir yıl boyunca İngilizce ve Arapça hazırlık eğitimi verildiğinin altını çizen Bekiroğlu, “Hazırlık okullarının sayısı gittikçe artıyor. Çocuklarımız bir yıl içerisinde dil problemini halletmiş oluyorlar. Çünkü bir yıl yoğunlaştırılmış dil eğitimi alıyorlar ve yaz dönemini yurtdışında geçiriyorlar. Hedefimiz, çocuğumuzun İmam Hatip’i bitirdiğinde Arapça ve İngilizcesini halletmiş olması” dedi. 28 ŞUBAT’I AŞMALIYIZ 28 Şubat sürecinde ÖNDER yöneticileri ve üyelerinin de baskı altına alındığını hatırlatan Başkan Bekiroğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Ancak tüm arkadaşlarımız baskılara karşı haksızlığın üzerine cesaretle yürüdü, sonuna kadar mücadele etti. Eylemlerde taşkınlık yapmadılar, kimseye el kaldırmadılar. Sabırla haklarını talep ettiler. Bugün eğer İmam Hatiplerin önü açıldıysa ve bu kervan yürüyorsa bunda ÖNDER’in o dönemdeki yöneticilerimizin, velilerimizin büyük emeği var. 28 Şubat süreci tarihi boyutuyla bizim için çok anlamlı. Ancak bir travma psikolojisiyle oraya takılıp kalmamamız gerektiğine inanıyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan babasını anlatmıştı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Kaptan Ahmet Erdoğan Uluslararası Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi Eğitim Külliyesi’nin açılış töreninde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, babasının ismini taşıyan eğitim külliyesinin açılışında babasını anlattı:
“Bu okula rahmetli babamın ismini verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Nafakasını temin için 15 yaşında Zonguldak’a sonrasında İstanbul’a gelen babam bugünkü ismiyle Denizcilik İşletmelerinde çalışmış, kaptanlık ünvanını almıştı. Babam önceden randevulaşarak eve gelmezdi. Çocukluğumda hatırlarım; çat kapı misafirlerle eve gelir, annemde yer sofrasını döşer yemeğimizi yerdik. O anda hazırlardı annem. Zaten bir Karadenizli olarak turşularımız, kavurmalarımız hazırdı. Gelen de tabi umduğunu değil bulduğunu yerdi. Çok disiplinli bir o kadar da merhametli bir insan olan Kaptan Erdoğan babacığım, isminin böyle bir okula verildiğini görseydi gözyaşlarının sakallarından süzüldüğünü görürdük. Babamın ömrünü dimdik yaşayarak geçirmiş olması benim en önemli şeref belgemdir. Bu mirası çocuklarıma bırakabilmekte benim en büyük hayalimdi. Kaptan Erdoğan ve oğlu Erdoğan’ın hikayesi aslında Türkiye’nin hikayesidir. Bu mücadele Kaptan Ahmet Erdoğan’ın oğlu Kasımpaşa’da büyüyen ardından İHL’yi bitiren, kendisinden, ailesinden ve milletinden başka kimsesi olmayan Erdoğan’ın mücadelesidir.”

00:09 dk3 Aralık 2016Internet Haber Merkezi / DiğerCumhurbaşkanı Erdoğan’ı duygulandıran görüntü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bayrampaşa’da babası Ahmet Erdoğan’ın adını taşıyan ‘Kaptan Ahmet Erdoğan Uluslararası Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi Eğitim Külliyesi’nin açılışını yaptı. Daha sonra okulu gezen Cumhurbaşkanı Erdoğan, babasının hayatını anlatan köşeyi uzun uzun inceledi.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ