‘Devlet gücüne zarar vermek’ten 7 yıl

Çin’de muhalif avukat Cou Şıfıng, “devlet gücüne zarar vermeye çalışmak” suçundan 7 yıl hapis cezası aldı.

‘Devlet gücüne zarar vermek’ten 7 yıl

Resmi haber ajansı Şinhua’ya göre, ülkenin kuzeyindeki Tiencin 2. Orta Halk Mahkemesi, insan hakları savunucusu Cou Şıfıng’a, “devlet gücüne zarar vermeye çalışmak” suçundan ertelemeli 7 yıl hapis ve 5 yıl siyasi haklardan mahrumiyet cezası verdi. Cou, hakkındaki suçlamaları kabul ettiğini, temyize başvurmayacağını bildirdi.

Cou, başkent Pekin’de yöneticisi olduğu hukuk bürosu üzerinden, ülkedeki mutlak iktidar Çin Komünist Partisine karşı tavır alan “hassas” davaların avukatlığını kabul etmesi ile biliniyordu.

Cou ile işbirliği içerisinde olduğu iddia edilen diğer aktivistlerden Cay Yanmin hafta başından bu yana görülen davaların karar duruşmalarında “sosyal düzeni bozma ve devlet gücünü sarsmaya teşebbüs” suçundan 3 yıl, Hu Şıfıng ise aynı suçtan 7 buçuk yıl hapse mahkum edilmişti.

Çin’de 2015 yılında yürütülen kampanyada, aktivist, insan hakları avukatı ve savunucularından oluşan 300’den fazla kişi gözaltına alınmış ve sorgulamalarının ardından çoğu serbest bırakılmıştı. Soruşturma kapsamında tutuklu bulunan 20 kişiden Hu, Cay ve Cou’nun cezası netlik kazanırken, diğerlerine ilişkin henüz açıklama yapılmadı. 

KAYNAK : http://www.haber7.com/asya/haber/2063715-devlet-gucune-zarar-vermekten-7-yil?wr=1

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ