Develere karda idman

Ege bölgesinden Van’a getirilen develere, güreş ve yarış etkinlikleri öncesinde dayanıklılıklarının artırılması için karda idman yaptırılıyor. 6 yaşına kadar eğitilen develer sonrasında sosyal medya üzerinden tanıtımı yapılarak satışa sunuluyor. Deve yetiştiricisi Turan Demir, develerin günde 2 defa kar üzerinde eğitildiğini bu yöntemle ayaklarının güçlendiğini söylüyor.

Develere karda idman

Ülkenin farklı bölgelerinde düzenlenen güreş ve yarış etkinliklerine hazırlanan develer, dayanıklılıklarının artırılması ve daha zinde olmalarının sağlanması amacıyla Van’da kampa alınıyor. Ege bölgesinden, yüksek rakım, temiz hava ve karla kaplı arazilerde eğitim imkanı bulmak için Van’a getirilen güreş develeri, Hacıbekir Mahallesinde eğitime tabi tutuluyor.

Günde iki kez kar üstünde antrenman yaptırılan develer, özellikle soğuk havaya karşı dayanaklılık testlerinden geçiyor. Uzun süren idman döneminin ardından sağlamlığı kanıtlanan develer, Türkiye’nin çeşitli kentlerinde düzenlenen güreş ve yarışmalara katılıyor. Sıcak iklim bölgelerinde yaşadığı bilinen develeri, Van’da kar üstünde gören vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemiyor.

6 yaşından sonra satılıyor

Deve yetiştiricisi Turan Demir, gazetecilere yaptığı açıklamada, babasının İzmir’de askerlik yaptığı dönemde develerle karşılaştığını ve o dönemden sonra 10 yıldır aile olarak deve yetiştirdiklerini belirtti. Demir, Van’da 20 deveyi eğitime aldığını, bu eğitimi alamayan develerin geç büyüdüğünü belirterek, şunları kaydetti:

“Develerimizi Ege bölgesi gibi sıcak bölgelerden bir yaşındayken alıp soğuğun ve karın yoğun olduğu ilimizde eğitime alıyoruz. Onları günde iki defa kar üstünde ayaklarının güçlenmesi için idmanlara sokuyoruz. Kar onlara oluşturduğu zor şartlar onların hemen büyüyüp güçlenmesini sağlıyor. Bu idmanlar yapılmadığı zaman develerin ayak gelişimi yeterli seviyeye ulaşmıyor. Develer 6 yaşına geldikten sonra sosyal medya üzerinden tanıtımını ve satışını yapıyoruz. Satışlarımızı yapmamızın ardından Ege bölgesinde gerçekleşen deve güreşlerine katılıyorlar.”

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ