Dev projede tarih belli oldu

Başbakan Binali Yıldırım, Çanakkale 1915 Köprüsü’nün açılış tarihini 2023, geçiş ücretini ise 15 Euro + KDV olarak açıkladı

Dev projede tarih belli oldu

Çankaya Köşkü’nde basın mensupları ile bir araya gelen Başbakan Binali Yıldırım, Çanakkale 1915 Köprüsünün açılış tarihini ve geçiş ücretini açıkladı. Köprünün 18 Mart’ta temelinin atılacağını söyleyen Yıldırım “Geçiş ücreti 15 euro + KDV olarak belirlendi. Maliyetle birlikte gelecek ama oldukça büyük bir proje. 10 milyar lirayı bulur diye düşünüyoruz” dedi.

İşte o konuşmadan satır başları

“Çanakkale Köprüsü 2023 metre olacak. Viyadüklerle topladığımızda 5.169 metrelik bir uzunluğa erişiyor. Köprü viyadük şeklinde bir geçiş oluyor. 100 kilometrelik bir de otoyol var. Ağırlıklı kısmı Gelibolu tarafından başlayıp Malkara’ya kadar devam eden oradan da İstanbul yoluna katılan bir otoyol. Buradan Havza üzerinden Edirne’ye uzanan bölünmüş yolu bulunuyor.

2023’DE AÇILACAK, GEÇİŞ ÜCRETİ 15 EURO

Genel özellikleri böyle. Hedefimiz 2023 yılına kadar bitirmek. Yapım süreci yaklaşık 5 yıl olarak görünüyor. Geçiş ücreti 15 Euro olacak. Ortalama 10 milyar TL’yi bulur maliyeti. Yıllardır konuşulan bir projedir. Son 50 yıldır konuşulan bir projedir. Nihayet bunu da yapmak bizlere nasip olur diye düşünüyoruz. Yarın ihale ilanına çıkıyoruz, 26 Ocak’a teklifler toplanacak. Aksilik olmazsa 18 Mart’ta da ilk kazmayı vuracağız. Köprüden geçiş süresi viyadükle beraber 3 dakika.”
 

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ