FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin bilinmeyenleri

ABD’nin iki önemli partisi Demokratlar liberal, Cumhuriyetçiler ise muhafazakâr olarak bilinir. Ancak iç savaş sırasında durum tam tersiydi.

Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin bilinmeyenleri

Demokratik Parti kölelik taraftarıyken, Cumhuriyetçi Parti ise köleliğin kaldırılması için kurulmuştu. Tarihçi Erhan Afyoncu, Sabah gazetesindeki köşesinde, Amerikan siyasi tarihine damga vuran iki politik cephenin günümüze kadar nasıl geliştiğini ve değiştiğini yazdı.

ABD’Lİ DEMOKRATLARIN TARİHİ LEKESİ: KÖLELİK

ABD seçimleri yalnızca kendi ülkelerini değil bütün dünyayı meşgul ediyor. Demokratik Parti Hilary Clinton, Cumhuriyetçi Parti ise Donald Trump ile seçimi kazanmak için mücadele ediyor. Bundan 8 yıl önce Barack Obama ilk kez ABD başkanı seçilince başta bizim tatlı su aydınları olmak üzere dünyada birçok kişi tarih bilmedikleri için “Değişim başladı”, “Dünya daha iyi bir yer olacak” diye ahkam kesti. Ancak bir şey değişmedi. Hatta birçok şey daha kötüye gitti. Büyük devletlerin genel özelliği bunların şahıs değil sistem devleti olmalarıdır. Bu yüzden ABD’nin bir sistem devleti olduğunu liderlerin bu sistemi değiştiremeyeceğini sadece görüntü değişikliği yapacaklarını unutmamak gerekir.

KÖLECİ DEMOKRATLAR, SİYAHLARIN UMUDU OLDU

Demokratik Parti 1828’de kuruldu. 1850’lerde güneyli demokratlar kölelik yanlısı iken kuzeyli demokratlar köleliğe karşı çıkıyorlardı. Demokratik Parti’den ayrılanlar Whig Partisi ile birlikte 1854’te köleliği kaldırmak için Cumhuriyetçi Parti’yi kurdular. İç Savaşı Kuzeyliler’in kazanmasından sonra uzun süre baskı altında kalan Güneyliler tepkilerini Demokratik Parti etrafında kenetlenerek gösterdiler. Ancak 1929 krizi her şeyi değiştirdi. Bu büyük buhran sırasında başkan olan Demokratik Partili Franklin Roosevelt birçok sosyal reform yapınca ABD’nin siyasi yapısı değişti. Siyahlar ve işçiler demokrat olurken, muhafazakârlar ise Cumhuriyetçi oldu. Demokratik Parti liberal-sol, Cumhuriyetçi Parti ise muhafazakâr tabanda siyaset yapmaya başladı.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.