DEAŞ, PKK’ya silah veriyor

Dolmabahçe’de kadın girişimcileri kabul eden Başbakan Binali Yıldırım, Fırat Harekatı’nın amacının tehditleri kapıya gelmeden durdurmak olduğunu söyledi. PKK’nın hendek-çukur siyaseti ile güç kaybına uğradığını belirten Yıldırım, “Suriye’de DEAŞ, PYD ve diğer terör grupları elde ettikleri silahları PKK’ya vermeye başladı” dedi.

DEAŞ, PKK’ya silah veriyor

Başbakan Binali Yıldırım, Başbakanlık Dolmabahçe Ofisi’nde kadın girişimcilerle bir araya geldi. Buradaki konuşmasında Yıldırım, terörle mücadelede konseptin savunmadan taarruza dönüştürüldüğü için Türkiye içerisinde özellikle “hendek-çukur” siyasetinin hemen sonrasında terör örgütünün büyük bir bozguna ve ciddi anlamda güç kaybına uğradığını belirtti. Başbakan Yıldırım özeyle şunları söyledi: “Güneyimizdeki ülkelerden ciddi anlamda destekler gelmeye başladı. Orada maalesef DEAŞ, PYD ve diğer terör grupları elde ettikleri silahları PKK’ya vermeye başladı. Bunlara silah verenler de belli. Bu silahlar, bu sefer yurt içinde terör faaliyetlerinde kullanılmaya başlandı. Bu da tabii terörle mücadelede bizim biraz daha işimizi zora soktu.

KURALSIZ ASİMETRİK SALDIRI

Kabul etmek lazım, çok gelişmiş silahlar elde ettiler. Bunların hepsini topladık, büyük oranda kırsalda hiçbir gücü kalmadı. Bunun için terör örgütü ne yapmaya başladı? Artık talimatlarını şöyle veriyorlar: ‘Kuralsız, asimetrik saldırılar yapın. Herkesin elinde ne imkan, kabiliyet varsa, onu kullansın. Ses getiren, sivil, asker ayrımı yapmayın, ses getiren eylemler yapın.’ Şu anda mücadele bu boyutta. Bunun için de gerekli teknik altyapımızı da artırıyoruz, güvenlikle ilgili istihbarat altyapımızı da güçlendiriyoruz.

FIRAT’IN AMACI TEHDİDİ ÖNLEMEK

Bazıları diyor ki ‘Fırat Kalkanı’nı niye başlattınız? Bizim orada ne işimiz var?’ Bu Fırat Kalkanı başladıktan sonra Türkiye bölgede işin içine tam anlamıyla girdi. Peki başlatmasaydık, ‘Gaziantep’in ortasına füze düşüyor, Kilis’in ortasına füze düşüyor, onlarca insan ölüyor, nerede bu devlet, niye bunlara bakmıyor?’ Bakmanın yolu, tehdidi kapıya gelmeden durdurmaktır. O amaçla oradayız.

ATEŞ ÇEMBERİNDEN 45 BİN KİŞİ ÇIKARDIK

Dünya Halep’i büyük bir aymazlıkla, duyarsızlıkla, çaresizlikle izledi. Bir şey yapamadılar ama tek Türkiye yaptı. Türkiye, o ateş çemberinin içine girdi, 45 bin insanı oradan çıkardı. Ölümden kurtardı. Şimdi herkes, Amerika’dan tut, Avrupa’ya kadar ‘Türkler büyük iş başardı.’ diyor. Bırakın bizim sırtımızı sıvazlamayı da biraz yük alın. Bu dünya hepimizin ortak mirası, nimetlerini paylaşırken en önde gidiyorsunuz, külfetlerine, sorunlarına geldiği zaman nasihat veriyorsunuz. Biz böyle bir dünya hayal etmiyoruz. Biz bize yakışanı yaptık. Bundan da asla pişman değiliz. Bizi farklı kılan da bu.”

Kadının olduğu yerde bereket var

15 Temmuz gibi kadınıyla erkeğiyle bir beraber olacaklarını ifade eden Başbakan Yıldırım, “Her zaman bir sözümüz vardır, güzel bir söz; ‘Kadının elinin değdiği her işte bereket vardır, zarafet vardır.’ Hamdolsun ülkemiz büyüdükçe, sorunlarımız çözüldükçe kadınlarımız, sizler, ekonomik hayata daha çok katılıyorsunuz, Türkiye’nin refahına daha fazla katkı sağlıyorsunu. Sizinle ülkemiz daha da güçleniyor, daha da itibarı artıyor. Kadınlarımız, sosyal hayatta, siyasette, en çok da ekonomik alanda geçmişe göre daha fazla rol alıyor, daha fazla sorumluluk alıyor.
3 MİLYAR DOLARLIK KATKI
Bugün, bu salonda bulunan 150’ye yakın kadın girişimcimiz, Türkiye ekonomisine 3 milyar dolar civarında bir katkı sağlıyorlar. Bu önemli bir şey. Yeterli mi? Yeterli değil. O konuda hemfikiriz. Daha fazlası mümkün. Buna imkanımız da var, potansiyelimiz de var. Yapmamız gerekenleri zaten konuşacağız.”

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ