Darbenin ‘beyin takımı’ Harp Akademileri’nden

15 Temmuz darbe girişiminin FETÖ’nün Harp Akademileri’nde konuşlanan ‘beyin takımı’ tarafından planlandığı ortaya çıktı. Akademiden elde edilen delillerin incelenmesi için 30 kişilik özel bir ekip kuruldu.

Darbenin ‘beyin takımı’ Harp Akademileri’nden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘15 Temmuz darbe girişimi’ soruşturmasında, kanlı geceyi Harp Akademileri’nde konuşlanan ‘beyin takımı’nın organize ettiğini tespit etti.

1 YIL ÖNCE PLANLAMIŞLAR

Bunun üzerine harekete geçen başsavcılık, akademilerde ele geçirilen dijital delillerin incelenmesi için polis ve sivillerden 30 kişilik bir bilirkişi heyeti oluşturacak. Başsavcılık, darbe girişimini planlayan ve bunlara yardım eden ekipte yaklaşık 400 kişinin olduğu belirledi. Ayrıca, darbe hazırlığının en az bir yıl önceden başladığı, talimatın ise bayramdan sonra verildiği bilgisine ulaşıldı. Soruşturma kapsamında arama çalışmaları yapılan başlıca yerlerden biri olan Harp Akademileri’nde, daha önce yarısı yanmış vaziyette bulunan ve kurşunlanmış hard diskler ele geçirilmişti. Polis ve sivillerden oluşacak 30 kişilik özel bilirkişi heyeti, ele geçirilen dijital delileri ayrıntısıyla inceleyecek.

‘MAĞDUR’LAR DİNLENECEK

FETÖ’nün sindirme politikası ile 2010-2014 yılları arasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nden, sağlık problemi ya da sicili bozdurularak atılan yaklaşık 170 F16 ve F4 pilotu soruşturma kapsamında ‘mağdur sıfatıyla’ ifadeleri alınmak üzere çağrıldı. Pilotlardan elde edilecek bilgilerin, ‘darbe girişiminin ön hazırlığı’ olarak değerlendirilebileceği öğrenildi.

40 rütbeli asker tutuklandı

Darbe girişimi soruşturması kapsamında 25-26 Temmuz’da Harp Akademileri Komutanlığı’nda gözaltına alınan 3 albay, 1 yarbay, 5 binbaşı, 34 yüzbaşı ve 1 astsubay sorgularının ardından İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na sevk edildi. 44 üst rütbeli asker savcılık işlemlerinin ardından tutuklanmaları istemiyle mahkemeye gönderildi. Sulh Ceza Hakimliği sorgusunun ardından rütbeli askerlerden 40’ı ‘FETÖ/PDY üyesi olmak’ ve ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek’ suçlarından tutuklandı.            4 şüpheli ise adli kontrol şartı kararıyla serbest bırakıldı.

KAYNAK : http://mobil.star.com.tr/mobildetay.asp?Newsid=1135592

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ