Firmandex

CHP’li Atıcı: Tabii ki HDP’ye bakanlık vermek zorundasınız

CHP’de Parti İçi Eğitim Sorumlusu Aytuğ Atıcı, “Eğer siz HDP ile ittifak ya da koalisyon yaparsanız, tabii ki bakanlık vermek zorundasınız” dedi.

CHP’li Atıcı: Tabii ki HDP’ye bakanlık vermek zorundasınız

CHP’de Parti İçi Eğitim Sorumlusu olarak görev yapan Aytuğ Atıcı, TVNET’te katıldığı programda konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in tartışma yaratan “HDP’ye bakanlık verilebilir” açıklamasını değerlendiren Atıcı, “Tam AK Parti’nin istediği bir söyleşi olmuş, tam AK Parti’nin istediği cümleyi sarf etmiş” dedi.

“TABİİ Kİ BAKANLIK VERMEK ZORUNDASINIZ”

Aslında sarf edilen cümlede bir şey olmadığını söyleyen Atıcı, “Olayın bir teorik boyutu var, bir de pratikte uygulama boyutu var. Teorik boyutuna göre HDP; yasal ve meşru bir siyasi partidir. Eğer siz HDP ile ittifak ya da koalisyon yaparsanız, tabii ki bakanlık vermek zorundasınız. Eğer ittifak ve koalisyon yoksa niye bakanlık veresiniz? Teorik olarak anayasaya göre parlamentoda grubu bulunan siyasi partilere bakanlık verilir. Hatta grubu yoksa bile, milletvekili değilse bile bakanlık verilebilir” ifadelerini kullandı.

“BAKANLIK YAPAN HDP’LİLER KÖTÜ İNSANLAR DEĞİL”

“Anayasada ne yazdığını hepimiz biliyoruz. üzerinde yaygara kopartılacak bir durum değil bu” diyen Atıcı, “HDP’ye bakanlık verilebilir cevabı bu kadar yaygara koparıyor ise, AK Parti’nin HDP’ye verdiği 2 bakanlık var. 2015’te 7 Haziran-1 Kasım arası. Anayasa diyor ki; ‘Hükümet kurulamadığında seçim hükümeti kurulur’ anayasaya göre bir zorunluluk” açıklamasında bulundu.

Bu bakanlıkları verenin AK Parti değil anayasa olduğu anımsatılan Atıcı, “Anayasaya göre herkese bakanlık verilebilir. Yeter ki TC vatandaşı olsun, suç işlememiş olsun. Teorik olarak verilebilir. AK Parti vermiş mi? Vermiş. AK Parti anayasaya göre mecburen vermiş” diye konuştu.

Bakanlıkta görev alan HDP’lilerin kötü insanlar olmadığını söyleyen Atıcı, “Burada ben HDP’lilere bakanlık veren bir zihniyetin, ‘Vay sen CHP olarak nasıl HDP’ye bakanlık vermeyi düşünebilirsin’ bile demesini yadırgıyorum ve tezat buluyorum” ifadelerini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ