Chicago’daki görüntüler siyahları sokağa döktü

Polisin bir siyah genci vurduğu videonun yayınlanmasıyla kentte gerilim tırmandı, emniyet önünde toplanan göstericiler güçlükle dağıtıldı. Öfkeli grubun arasında kalan bir polis, elini yumruk yapıp arabasından çıkararak bölgeden çıkabildi.

Chicago’daki görüntüler siyahları sokağa döktü

ABD’nin Chicago kentinde Paul O’Neal adlı siyahi gencin geçen hafta polis tarafından öldürüldüğü görüntüler yayınlandı.

Görüntülerin televizyon ve internete düşmesiyle Chicago Polis Departmanı önünde toplanan göstericiler, ‘Polis cinayetlerine dur’ yazan pankartlar taşıdı ve sloganlar attı. Olay yerine ekiplerin gelmesiyle eylemcilerin öfkesi daha da arttı.

Jeffery Bulvarı’nda bir markete girmek isteyen gruptakiler, polis ve bina güvenliği tarafından güçlükle engellendi. Zaman zaman gergin anların  yaşandığı olaylar sırasında, otomobiliyle öfkeli grubun arasında kalan bir  polisin, elini protestocular gibi yumruk yapıp aracın camından dışarı çıkartarak olay yerinden ayrılabildiği gözlendi.

28 Temmuz’da meydana gelen olayda, görevli polislerin üzerlerindeki kameralardan alınan görüntülerde çalıntı olduğu belirtilen araçla polislerden kaçan şüpheli yaralandıktan sonra kelepçeleniyor. Siyah genci vuran polislerin birbirlerini kutladığı görülüyor.

Paul O’Neal adlı 18 yaşındaki siyah genci vuran polis memurunun üzerindeki kameranın olay anında kayıtta olmadığı açıklandı. Görüntüleri izleyen gencin ailesi olayı ‘cinayet’ olarak nitelendiriyor.

ABD’de son iki yılda polisler birçok silahsız siyahı sokak ortasında vurdu, olaylar ülke çapında gösterilere yol açtı.

Polisin 2016 yılında ateş ederek öldürdüğü insanların sayısı şimdilik 500’ün üzerinde. Geçtiğimiz yıl ise polislerin silahından çıkan kurşunla 1000’den fazla insan yaşamını yitirdi. Ölenlerin çoğu siyah Amerikalılar.

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/chicago-daki-goruntuler-siyahlari-dunya-2290482/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ