Firmandex

Cerablusluların sağlığı Türk doktorlara emanet

Cerablusluların sağlığı Türk doktorlara emanet

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından ilk kurtarılan şehir Cerablus’ta, Sağlık Bakanlığınca “Acil Sağlık Çadırı” kuruldu.

Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetlerince Suriye’nin kuzeyinde terör tehditlerine karşı başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı’nın yürütüldüğü ilk merkez Cerablus’ta hayat normale dönmeye başladı.

Türkiye’den birçok insani yardım kuruluşu, buradaki vatandaşlara, mağduriyetlerini gidermek için destek veriyor. Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü de kent merkezindeki Şehitler Meydanı yakındaki bir okulun bahçesine çadır kurdu.

Acil Sağlık Çadırı’nda çok sayıda doktor ve sağlık personeli hizmet verirken, ambulans ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri buraya gelme durumu olmayanlara destek veriyor.

Çadıra gelenler, kayıt işleminin ardından doktorlar tarafından muayene ediliyor. Ayrıca cephe hattında yaralanan ÖSO askerlerinin ilk müdahalesi de bu çadırda yapılıyor. Hayati tehlikesi bulunanlar, ambulanslarla Türkiye’deki hastanelere sevk ediliyor.

“Şehir hastanesi harap halde”

Cerabluslu 36 yaşındaki Ubeyd Hişami, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sağlık çadırının kurulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kızını çadırda muayene ettirdiğini belirten Hişami, “Burada bir hastane var ama içi harabe olmuş durumda. Tek doktor var. Onun elinde de malzeme ve ilaç yok. Gerçekten perişan haldeydik. Allah Türkiye’den ve Recep Tayyip Erdoğan’dan razı olsun. Biz ezelden beri kardeşiz. Bize yardım eli uzattınız, Allah da sizi korusun.” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığının, gelecek günlerde okulun bahçesine ameliyathane ve göz polikliniği gibi önemli birimlerin de yer aldığı tam donanımlı sahra hastanesi kuracağı öğrenildi.

AA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ