Çavuşoğlu’ndan ‘ırkçı söylemlere son verin’ çağrısı

Çavuşoğlu’ndan ‘ırkçı söylemlere son verin’ çağrısı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, mültecilere yönelik ırkçı ve islamafobiksöylemlere son verilmesi çağrısında bulunarak, “Aşırıcılık sadece sorunları artıracak. Bu, geri teper ve terörü tetikler. Özellikle de Batı Avrupa‘da politikacıların her zamankinden daha dikkatli olmalısı gerek.” dedi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda BM Mülteci ve Göçmenler Zirvesi’nde konuşan Çavuşoğlu, Türkiye’nin düzensiz göçün ortasında olduğunu ve 3 milyondan fazla sığınmacıya ev sahipliği yaptığını söyledi.

Türkiye’nin aynı zamanda insan kaçakçılarıyla da mücadele ettiğini belirten Çavuşoğlu, “Bitmez tükenmez çabalarımız sayesinde son 6 ayda Ege Denizi’ndeki düzensiz göç yüzde 95 azaldı” diye konuştu.

Tek taraflı çabaların küresel soruna dönüşen mülteci krizi için yeterli olmayacağına dikkati çeken Çavuşoğlu, “Düzensiz göç ile başa çıkmak için daha iyi bir stratejiye ihtiyacımız olduğunu açık ve net bir şekilde söylemek zorundayız ve buna acilen ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

Bu stratejinin üç boyutunun olduğunu anlatan Çavuşoğlu, mülteci krizininintemel nedenlerinin ele alınmasının bir seçenek değil, zorunluluk olduğunu ve Suriye’deki krize siyasi çözüm bulunması gerektiğini vurguladı. Bakan Çavuşoğlu, aksi takdirde savaşın düzensiz göçün temel kaynağı olmaya devam edeceği uyarısında bulundu.

“Hiçbir ülkenin mülteci krizinine karşı bağışıklığı yok”

Transit ve Suriye’ye komşu ülkelerin desteklenmesi gerektiğinin altını çizen Çavuşoğlu, finansal yardım ve yeniden yerleştirmenin, bu noktadaki önemine işaret etti.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin sadece Suriyeli sığınmacılar için 12 milyar dolardan fazla para harcadığını, uluslararası toplumun desteğinin ise 512 milyar dolarda kaldığını hatırlattı.

“Elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz ama bunun adil olmadığının kabul edilmesi gerek.” diyen Çavuşoğlu, mültecilere yönelik ırkçı ve islamafobik söylemlere son verilmesi gerektiğini ifade etti.

Çavuşoğlu, “Aşırıcılık sadece sorunları artıracak. Bu, geri teper ve terörü tetikler. Özellikle de Batı Avrupa‘da politikacıların her zamankinden daha dikkatli olması gerek. Bütün dünyanın öğrenmesi gereken tek bir ders var; hiçbir ülkenin mülteci krizinine karşı bağışıklığı yok. Türkiye kendi üzerine düşeni yapmaya hazır.” dedi.

Geçen yıl Türkiye’nin girişimiyle Genel Kurul’da düzensiz göçün ele alındığını, Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenen G-20 Zirvesi ve Dünya İnsani Zirvesi’nde de “Bir İnsanlık: Ortak Sorumluluk” mesajının verildiğini hatırlatan Çavuşoğlu, Türkiye’nin BM çerçevesinde hazırlıklarına başlanan, göçle ilgili tüm hususları kapsaması hedeflenen anlaşmanın hazırlık aşamasında öncü bir rol üstlenmeye kararlı olduğunu kaydetti.

Bakan Çavuşoğlu, İzlanda, Gambiya ve Ukraynalı mevkidaşlarıyla görüştü

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu öteyandan, İzlanda Dışişleri Bakanı Lilja Alfredsdottir, Gambiya Dışişleri Bakanı Neneh MacDouall Gaye ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin ile bir araya geldi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu 71. Dönem Genel Görüşmeleri’ne katılmak için New York’ta bulunan Çavuşoğlu, İzlanda, Gambiya ve Ukraynalı mevkidaşlarıyla görüştü.

Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, mevkidaşlarıyla görüşmelerinde 15 Temmuz’daki darbe girişimi, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadele, ikili siyasi ve ekonomik ilişkiler ile bölgesel gelişmeleri ele aldıklarını ifade etti.

AA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ