Firmandex

Canan Karatay: Dolandırılıyorsunuz

Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Kadınca Söyleşi’ programında konuşan ünlü Prof. Dr. Canan Karatay, insanların doğru beslenmediğini belirterek, “Ben 2013 yılında 70 yaşımda bir kere dolandırıldım. Ama sizler her daim dolandırılıyorsunuz” dedi. Fabrikada üretilen hiçbir besinin doğal olmadığını ve çocuklara yedirilmemesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Karatay, ilaçların da zararlı olduğunu kaydetti.

Canan Karatay: Dolandırılıyorsunuz

Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen “Kadınca Söyleşi” programına konuşmacı olarak katılan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Profesörü Canan Karatay, merak edilen konular hakkında izleyicileri bilgilendirdi. Kartal Belediyesi tarafından Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa ilgi oldukça fazla olurken programın moderatörlüğünü Sibel Çakı ve Burçin Şimşek yaptı.

Programda söz alan İç hastalıklar ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, sağlıklı beslenme konusunda önemli bir noktaya dikkat çekti. İnsanların endüstri firmaları tarafından dolandırıldığını söyleyen Canan Karatay, “Doğru beslenmiyoruz. Ben 2013 yılında 70 yaşımda bir kere dolandırıldım. Ama sizler her daim dolandırılıyorsunuz. Onun için bir kere endüstrinin size çocuklarınıza sunduğu en lezzetli denilen yiyeceklerin hiç biri hakiki besin değil. Fabrikanın ürettiği hiçbir şey doğanın ürettiği bir şeyle eşit olamaz. Buna ilaç da dahil her türlü besin de dahil. Fabrikada üretilen pakete giren ambalaj yapılan her türlü besinin içinde vücudumuzun ihtiyacı olan gerekli hiçbir ana öğün yok. Hakiki protein, sağlıklı yağ ve sağlıklı karbonhidrat yok. Hepsi tatlandırıcılarla katkılı kimyasallarla hepimizi oltaya getirmekle programlanmış. Fabrikalar bizim çocuklarımızın hamilelerimizin sağlığını düşünmek için kurulmamıştır. Sanki halkımızın ve bizim sağlığımızı düşünüyorlarmış gibi algı yaratılıyor. Herkes 1960’lardan beri endüstri için kendi sağlığından oluyor” dedi.

Canan Karatay uyardı: Balığı sakın böyle yemeyin

Canan Karatay, Balıkesir’in Edremit ilçesinde Yılmaz Akpınar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından Şükrü Tunar Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa katıldı. Yaptığı konuşmada batılı ülkelerinkine göre Türk mutfağının daha sağlıklı olduğunu söyleyen Karatay, “Türk mutfağının tencere yemeği önemlidir. Amerika’da, İngiltere’de tencere yemeği bilmezler. Kuru fasulyemizi, barbunyamızı, zeytinyağlı yiyeceklerimizi bilmezler” dedi.SEBZELER KENDİ SUYUNDA PİŞİYORTürkiye’de genelikle sıcak yemeklerin tencerede hazırlandığını, burada sebzelerin kendi suyu ve buharında piştiğini anlatan Karatay, şöyle konuştu: “BALIĞI UNLAYIP KIZARTMAK KANSEROJENDİR””Balık sağlıklı ama unlayıp kızartırsak kanserojendir. Ayrıca unu kızartırsak, şnitzel yaparsak kırmızı et de kanserojendir. Türk mutfağının tencere yemeği önemlidir. Amerika’da, İngiltere’de tencere yemeği bilmezler. Kuru fasulyemizi, barbunyamızı, zeytinyağlı yiyeceklerimizi bilmezler. Mercimek bilmezler. Artık 3 yaşındaki çocuklarda karaciğer yağlanması görüyoruz. Bunu yapanlar da şekerlerdir, trigliseridlerdir, trans yağlardır.” İTHAL SEBZELERİN YÜZDE 90’I GDO’LUKaratay, Türkiye’de yetişmesine karşın ithal edilen sebzelerin yüzde 90’ının GDO’lu olduğunu, bu ürünlerin tüketilmemesi gerektiğini savundu.”SARIMSAĞI ÇİN’DEN ALIYORUZ GÜNAHTIR”Yapılan anlaşmalarla Kanada’dan mercimek ve kuru fasulye ithal edildiğini dile getiren Karatay, şunları kaydetti:”Kanada kuzey ülkesidir ve güneş yoktur. Kanada’da 12 sene yaşadım. Kanada’da mercimek yetişmez. Kanadalı mercimek yemeği, mercimek köftesi bilmez. Salatasını, çorbasını bilmez. Orada GDO’lu olarak yetiştiriyorlar. Ülkemiz bunu ithal ediyor. Bilinçlenmemiz lazım. Açık mercimek alacaksınız. Köylüden mercimek alacaksınız. Bugün Türkiye’ye Çin’den sarımsak ithal ediliyor. Ayıptır, günahtır kardeşim. Saksıya koy, balkonunda yetişir sarımsak.” HER MEYVE SEBZEYİ MEVSİMİNDE YİYİNKaratay, her meyve ve sebzenin mevsiminde tüketilmesi gerektiğine de işaret etti. Paketlenmiş veya konserve türü yiyeceklerde zararlı maddeler bulunduğunu belirten Karatay, özellikle çocukların bu tür gıdalardan uzak durması gerektiğini vurguladı. TÜRK KAHVESİ ÖNEMLİ BİR ANTİOKSİDANTürk kahvesinin çok önemli bir antioksidan olduğunu söyleyen Karatay, “Şekersiz, sade olmak kaydıyla bir fincan Türk kahvesinin, bir domatesten 100 kat daha antioksidan etkisi vardır” dedi. Türk halkının zeytinle beslendiğini kaydeden Karatay, “Genetiğimizde var. Lütfen zeytinden, zeytinyağından ve cevizden uzaklaşmayın” ifadelerini kullandı.

Canan Karatay bu sefer de pilotlara kızdı

Prof. Dr. Canan Karatay, THY Pilotları ve Kabin Memurlarına Pilotlar Vakfı tarafından düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada kendisinin de havacı bir aileden geldiğini ve uçaklarda verilen yemeklerin sağlıklı olmadığını iddia etti.Prof. Dr. Karatay, “İlk yemeği sağlıklı yiyeceksiniz. Sağlıklı besleneceksiniz. Doğal yiyeceksiniz. Mümkün olduğu kadar doğaldan uzaklaşmayacaksınız. Paket hiç bir şey yemeyeceksiniz. Yani kusura bakmayın, uçak yemekleri en kötü yemekler. Yani Business dahi olsa. Çünkü hazır ve paketlenmiş buzlanmış. Bunun için doğal olarak yanınızda taşıyın” diyerek doğal besinlerle beslenmeye dikkat çekti. İlk öğününüz sağlam olsunPilotlara hazır yemekler yerine 3-4 yumurta tavsiyesinde bulunan Prof. Dr. Karatay, “Ben ne yapayım? Sabah çok güçlü ve uyandığınız zaman diyelim ki Amsterdam da kaldınız. Gece gittiniz saat 04.00’da yattınız, akşamın 4’ünde kalktınız. O sizin ilk yemeğinizdir. Breakfast ne demek? Yani gece tuttuğunuz orucun bozulması demektir.Yani bu paketler allanıp pullanıyor, reklamlanıyor. Bütün çocuklar onlara düşkün. Bunun için hakiki besin. Yani otelde kalıyorsanız, gidin 3 veya 4 yumurtayla omlet yaptırın. Onu yiyin uçuşa öyle çıkın. Gayet basit. Acıkmazsınız” diye belirtti.Biz zeytinyağı içerizProf. Dr. Karatay, Türk kahvesinin tercih edilmesi gerektiğini ve zeytinyağının da meyve suyu olduğunu belirterek, “Kahve içmeyin. Türk kahvesi için. Türk kahvesi şekersiz olmak şartıyla en güçlü antioksidandır. Karbonhidratlar, yağlara ve proteine eğer enerjinizi yağdan alırsanız acıkmazsınız. Dinç dolaşırsınız. Bana soruyorlar devamlı yağ yiyen bir insanım. Köy tereyağı, zeytinyağı. Biz zeytinyağını içeriz. Çünkü yağ değildir. Zeytinyağı en sağlıklı meyve suyudur. Zeytinyağı meyve suyudur. Öbür çekirdekleri yağ gibi basılarak değil. En tehlikeli yağlar mısır özü, ayçiçek yağıdır. Onların kızartmasıdır. Vetrans yağlardır“ diye konuştu. Vücudunuzu tanıyınSoruları cevaplarken aynı zaman güldüren Karatay, “Vücudunuzu tanıyın. O sağlıklı organizmadır. Kendini ayarlar. Sabah idrar renginiz açık olacak. Ben ABD’de tenis oynadım. 50 yaş gurubunda şampiyonluğum var. Tenis hocalarım bize ısrar ederdi ondan söylüyorum, idrarın açık mı bu sabah diye sorarlardı” diye kaydetti.Pilotlar çok hareketsiz Konuşmasında şeker ve şekerin hangi gıdalardan sağlandığına değinen Prof. Dr. Canan Karatay, pilotlara yapılan şeker yüklemesinin de yanlış olduğunu ifade ederek, “Şekerim azıcık yüksek diyenler. Şimdi pilot arkadaşlar bakıyorlarmış. Şekeri azıcık yüksek diye şeker yüklemesi yapıyorlarmış. En büyük hata. Bana sorarsanız” ifadesini kullandı.Prof. Karatay pilotların uzun uçuş saatleri boyunca hareketsiz kaldığını belirterek, “ Pilotlarımız çok hareketsiz. Saatlerce uçuyorlar” dedi.

Canan Karatay açıklamalarıyla yine şaşırttı

Küçükçekmece Belediyesi tarafından oluşturulan bir dizi etkinlik programına katılmak için Küçükçekmece’ye gelen Ünlü Diyetisyen Prof. Dr. Canan Karatay, önemli bilgiler verdi. Hobi Bahçeleri’ni gezen Karatay, çocuklara ve ailelere tavsiyelerde bulundu.Tereyağın hiç zararı olmadığını söylediEtkinlik alanını gezen Prof. Dr. Canan Karatay, doğal yağların önemli bir besin kaynakları arasında olduğuna değindi. Yaptığı açıklamada tereyağının önemli bir besin kaynağı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Karatay, “Doğal tereyağı, köy tereyağı tüketebilirler. Ben bir kardiyolog olarak kitabımda tereyağı nasıl yapılacak onu anlatıyorum. Çünkü, tereyağı kalbimizin iyi çalışması için önemlidir ve vücudumuzun iyi en önemli besinlerinden biridir. Damarlarımızın tıkanmaması içinde tereyağı önemlidir. Tereyağını köy yumurtasına kırıp yiyebilirsiniz, yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Hatta Orta Asya’da yaşayan kişiler çaylarına tereyağı koyarlar. Bizde de şeker üretilmeden önce çaylar tereyağı ile içilirdi. Tereyağının hiçbir zararı yoktur” diye konuştu. Video: Canan Karatay: ”Çaya tereyağı koyun” Canan Karatay uyardı: Balığı sakın böyle yemeyin ‘Zeytinyağı en sağlıklı meyve suyudur’Zeytinyağının önemli bir besin kaynağı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Karatay, “Zeytinyağı çoklu doymamıştır, zeytinyağı da çok faydalıdır. Zeytinyağı yağ değildir. Doğal zeytinyağı ana sütünün aynısıdır. Zeytinyağı zeytin meyvesinin meyve suyudur. Çocuklara rahatlıkla zeytinyağı verebilirsiniz. zeytinin içine döküp yedirebilirsiniz. Zeytin en sağlıklı meyvedir, zeytinyağı da en sağlıklı meyve suyudur. Zeytin altındır, zeytinyağı da altın suyudur” şeklinde konuştu.Canan Karatay bu sefer de pilotlara kızdı Dondurma bir aldatmacadırYaz mevsiminin gelmesiyle birlikte çocukların yiyeceklerine dikkat etmeleri gerektiğini belirten Karatay, “Çocuklar dondurma yiyebilirler, yalnız dondurmalar maalesef mısır grubu şekeriyle yapıldığı için zararlı olabilir. Dondurma yediğiniz zaman gırtlağınızda yanma olursa bilin ki onun içinde sağlıklı şeker yok demektir. Annelerin yaptığı dondurmayı yesinler, onun dışında yemesinler. Dondurma bir yiyecek değildir, çocukların ve büyüklerin aldatmacasıdır” ifadelerini kullandı. Küçükçekmece Belediyesi Hobi Bahçeleri’nin gezisi sonrasında Prof. Dr. Canan Karatay, Atakent Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen söyleşi programına katıldı.Canan Karatay’ın ekmek iddialarına cevap verildi

01:07 dk15 Ekim 2016Internet Haber Merkezi / DiğerCanan Karatay sunucuya zorla zeytinyağı içirdi

Habertürk’te Öteki Gündem programına canlı yayın konuğu olan Prof. Dr. Canan Karatay, sunucu Cansu Canan’a canlı yayında saf zeytinyağı içirdi. Canan Karatayla beraber zeytinyağını içen sunucu Cansu Canan bir hayli zorlandı.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ