Bosna Hersek’te yerel seçimin sonuçları belli oldu

Bosna Hersek’te yerel seçimin sonuçları belli oldu

Bosna Hersek‘te yapılan yerel seçimlerin resmi olmayan ilk sonuçları açıklandı.

Bosna Hersek Merkez Seçim Kurulu (CIK) Başkanı Ahmet Santic, düzenlediği basın toplantısında, resmi olmayan ilk sonuçlara göre Demokratik Eylem Partisi (SDA) ve Daha İyi Gelecek İçin İşbirliği (SBB) koalisyonu 34, Hırvat Demokrat Birliği Bosna-Hersek (HDZ BiH) 18 ve Sosyal Demokrat Partisi’nin (SDP) 8 belediyeyi kazandığını bildirdi.

Santic, oyların sayılma işleminin devam ettiğini ifade ederek, kesin sonuçların önümüzdeki günlerde açıklanacağını belirtti.

SDA Genel Başkanı İzetbegovc: Büyük bir zafer kazandığını söyleyemem

Merhum Alija İzetbegovic’in kurucusu olduğu SDA’nın Genel Başkanı Bakir İzetbegovic, resmi olmayan sonuçlara göre 10 büyükşehir ve 131 belediye başkanlığından 34’ünü kazandıklarına işaret ederek, “SDA’nın tam anlamıyla büyük bir zafer kazandığını söyleyemem ancak Bosna Hersek’teki en güçlü parti olduğunu gösterdi.” dedi.

Başkent Saraybosna’daki birçok belediyede zafer elde ettiklerini vurgulayan İzetbegovic, aralarında Zenica, Bihac ve Visoko şehirlerinin de bulunduğu 10 belediyeyi kaybettiklerini ifade etti.

Srebrenitsa’da Sırp partilerin orta adayı önde

Yerel seçimde odak noktası olan ve Temmuz 1995’te soykırımın yaşandığı Srebrenitsa’da, belediye başkanlığını resmi olmayan sonuçlara göre, Sırp partilerinin ortak adayı Mladen Grujicic’in önde olduğu belirtilirken, Boşnak aday Camil Durakovic ise “zafer ilan etmek için henüz erken” ifadesinii kullandı.

Bosna Sırp Cumhuriyeti’nin (RS) idari merkezi olarak değerlendirilen Banja Luka’da, büyükşehir belediye başkanlığını RS Başkanı Milorad Dodik’in başkanlığını yaptığı Bağımsız Sosyal Demokratlar Birliği (SNSD) adayı Igor Radojicic’in kazandığı kaydedildi.

Tuzla’da da büyükşehir belediye başkanlığı görevini bir kez daha SDP adayı Jasmin İmamovic’in kazandığı bildirildi.

Katılım yüzde 50’den fazla

CIK’ten yapılan açıklamada, kayıtlı seçmenlerden yüzde 53,88’inin oylarını kullandığı açıklandı.

Bosna Hersek’teki kayıtlı 3 milyon 263 bin 906 seçmen, yurt içi ve yurt dışında kurulan 5 bin 469 sandıkta yeni belediye başkanları ve meclis üyelerini belirlemek için oy kullandı.

Seçimlerde, yerel yönetimler için 171 bağımsız aday ile ülkede faaliyet gösteren 102 parti ve 103 siyasi koalisyondan adaylar olmak üzede toplamda yaklaşık 30 bin 500 aday yarıştı.

Mostar’da seçim olmadı

Bosna Hersek’te 1992-1995 yıllarında yaşanan savaşın ardından altı belediyeye bölünen ve bu şekilde yönetilen Mostar’daki bölünmüşlüğü sona erdirmek üzere dönemin Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Paddy Ashdown tarafından 2004 yılında düzenlenen 55 maddelik Mostar’ın Statüsü ile Mostar tek belediye haline getirilmiş, icranın başı belediye başkanı, yasama organı ise şehir konseyi olarak belirlenmişti.

Ancak söz konusu düzenlemenin Hırvatların karşı çıkması nedeniyle hala onaylanamaması kentteki birçok konunun “kilitlenmesine” neden oldu. Statüyle ilgili bu sorun yüzünden 2008 yılından bu yana şehirde yerel seçim yapılamamıştı.

Yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle Mostar’da bu yıl da seçim yapılmadı.

AA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ