Bizim için ölçü 17-25 Aralık sonrası

Başbakan Yıldırım, FETÖ soruşturmalarına ilişkin, “Burada ölçüyü 1973’ten beri alamayız, bizim için ölçü 17-25 Aralık sonrasıdır. Bu suça bilerek, isteyerek katılanlar affedilmeyecek. MASAK’ın vereceği rapora göre işlem yapılacak” dedi

Bizim için ölçü 17-25 Aralık sonrası

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde, medya temsilcileriyle yaptığı toplantıda, şunları kaydetti:

50 BİNİN ÜZERİNDE İSİM: Bu örgütle irtibatı, kendi isteğiyle, kendi azmiyle olanlarla, hasbelkader burayla ilişki içinde olmuş olanları birbirinden ayırmamız gerektiğini düşünüyorum. Burada da ölçüyü ta 1973’ten beri alamayız, bizim için ölçü 17-25 Aralık sonrasıdır. 17-25 Aralık sonrasındaki örgütle ilişkilerde eğer bilerek ve isteyerek bizatihi örgütün, bizatihi ekonomik faaliyetlerine, sosyal faaliyetlerine, siyasi faaliyetlerine katılmışsa bunları tespit edecek araçlarımız var. Bunlar hiç kimsenin kullanmadığı bir iletişim altyapısı kurmuşlar, o iletişim altyapısında 50 binin üzerinde isim var. Örgütün elemanlarının belirlenmesinde MİT’in, Devlet Denetleme Kurulu’nun, bakanlıkların kendi tespitleri var.

HATASIZ YAPMAK MÜMKÜN DEĞİL: Elimizdeki veriler, sınırlı. Örgütle ilgili yapı çok kapalı. ‘Sıfır hatayla yapacağız’, çok iddialı bir şey olur. O hatayı da yargı düzeltecek. Örgütün finans kaynağının sağlayan firmalar var. Burada da ölçümüz şu; kurumları değil kişileri esas alacağız.

FARKLI MUAMELE: Bu suça bilerek, isteyerek katılanlar affedilmeyecek. Ancak bunlarla iş yapmış, mal vermiş, mal almış bunları sorumlu tutamayız. MASAK’ın vereceği raporlara göre işlem yapılacak. Hala örgütün kripto diye tabir edilen elemanları olabilir. Ayıklama yapıyoruz ama buna rağmen kalmış olabilirler. Birkaç çarpaz kontrolü yaparak nihai kararı veriyoruz. Dolaylı ilişkiler terör örgütü mensubu gibi bir muamele görmeyecek.

SULH KONSEYİNİN TÜM İSİMLERİ İÇERİDE: Darbenin sivil ayağıyla ilgili elimizde somut bir şey yok. Bizim bildiğimiz tek şey, Sulh Konseyi’ndeki bütün isimleri içerideler. Onların hazırladığı listelerde de müsteşar var belediye başkanları var. Genelkurmay Başkanı’nın karşılığı da boş bırakılmış.

SİYASET MUAF DEĞİL: Siyaset de bu işten muaf değil, kimin neyi varsa hepsinin ortaya çıkması lazım ama kuşkuyla bakmak doğru bir yöntem değil. Orada da ölçü aynı. 17-25 Aralık. 

TOPLAM 81 BİN 494 KİŞİ: Devlette açığa alınan 76 bin 597 kişi. Memuriyetten çıkartılan 4 bin 897 kişi. Bunların 3 binden fazlası asker, bir kısmı hakim, bir kısmı da sivil memur. Hem açığa alınanlar hem de memuriyetten çıkartılanların toplamı 81 bin 494 kişi.

ASKERLER ‘BÖYLE ZİLLET GÖRMEDİK’ DİYOR: Yenikapı’da Genelkurmay Başkanı’na 5 milyon vatandaşın karşısında ‘çık konuş’ demek TSK’nın kurumsal kimliğinin ayrı tutulduğunun en güzel örneğidir. Askerler, ‘Balkan Harbi’nden beri biz böyle bir zillet yaşamadık’ diyorlar.

YAPILANMANIN BAŞLANGICI ASKERİ LİSELER: Yaptığımız düzenleme 1859’dan beri TSK’da yapılan en büyük reformdur. Anayasa değişikliğine konu olduğu için bir kısmını sonraya bıraktık. Onun görüşmeleri de partilerle başladı. Bu terör örgütünün asker içindeki yapılanmasının başlangıcı askeri liseler. Liselerde, harp okullarında okuyanların yüzde 95’i bunların. Albay ve aşağısı rütbelerde oran yüzde 60-80 arasında değişiyor.

TEK KAYNAK OLMASIN: Necdet Özel, şimdiki genelkurmay başkanı askeri liseden gelmiyor ki. ‘Askeri liseler giderse bu iş çöker’ gibi iddialar mesnetsizdir. Askeri liselerin yerine, sivil kaynaktan kurulacak Milli Savunma Üniversitesi’nin içinde Kara Harp Okulu, Deniz Harp Okulu, Hava Harp Okulu olacak. Harp akademileri kalkıyor, üniversite içerisinde yüksek lisans enstitüleri açılıyor. Kurmay ihtiyacı da oradan karşılanacak. Harp akademilerini kapatıyoruz. Üniversite bünyesinde yüksek lisans bölümleri olacak.

SINAVLARIN KONTROLÜNÜ ALIYORUZ: Giriş sistemindeki sınavların kontrolünü tamamen alıyoruz Milli Savunma Bakanlığı’na. Kurmaylık müessesine düzenleme getiriyoruz bir de sınıf subaylarının general olmasının yolunu açtık. YAŞ’TA 2 astsubayı general yaptık.

ÇALIŞMA YAPILIYOR: Milli Savunma Bakanlığı ile kuvvet komutanlıkları çalışma yapıyor. Burada da yüzde yüz örgütün içinde olanlar ayıklanacak. Ancak kritik görevde olanlar var. Diyelim ki bir zafiyet oluşacak orada yapacağımız işte. Biz üst kademeyi olabildiğince devam ettireceğiz. Komuta kademesinde kalış sürelerini gerekirse uzatacağız.

SİLAH ALIM KARARI VEREMEYECEK: Bürokrasiden silahlı kuvvetleri kurtarıyoruz. Askerin bürokrasiyle ne işi var? Hatta silah alımlarının kararını bile vermeyecek. İhtiyaç verecek. Kuvvet komutanları Savunma Bakanlığı’na bağlanıyor. Ancak kuvvet komutanlarıyla, Genelkurmay Başkanı’nın bağı kesilmiyor. Beyin siyasi iradedir, kararları siyasi irade verir, asker uygular. CHP, Genelkurmay ile kuvvet komutanları ilişkisinde bir belirsizlik olduğu düşüncesinde.

ASKERLİK SÜRESİ: Askerlik süresi ile ilgili  bir Yüksek Askeri Şura sonbaharda toplayacağız ve burada bunun adını da koyacağız. Ama kesinlikle bir azaltma söz konusu olacak.

‘Gülen’in iadesinden başka uzlaşı yok’

Yıldırım şunları kaydetti: Terörist başının Türkiye’ye gelip, yargılanmasından başka bir uzlaşı yolu yok. Hadi darbe teşebbüsü olmadan önce efendim ‘Delildi, bilmem neydi’… Ama 15 Temmuz’dan sonra böyle bir şey düşünmeleri iyi niyetle, dostlukla bağdaşmaz.

BİDEN GELİYOR: Amerika’nın yaklaşımı, 15 Temmuz öncesine göre çok farklı. 22’sinde bir teknik heyet gönderiyorlar. 24’ünde Başkan Yardımcısı geliyor, onunla değerlendireceğiz. Bizden heyet gidecek, dosyalar orada, inceleniyor. Ben burada olumlu bir sonuç çıkacağını düşünüyorum. Aksi bir durum söz konusu olamaz. Ama FETÖ’nün elebaşını teslim etmemekte ısrarcı olursa Türkiye’de Amerikan karşıtlığı artık bir husumete dönebilir. Onun için Amerika’ya çağrı yapıyoruz, ‘Bu konu Türk milleti için çok önemli bir konudur. Daha titiz davranmanızı bekliyoruz’.

BOZUK SAAT BİLE…: İşi şuraya kadar götürdüler, ‘17 Ağustos’u zaten Amerika yaptırdı. Amerika’nın elinde bir alet var, depremi başlatıyor’ diye söylentiler var. Şu an elimizde böyle bilimsel bir veri yok. Bu kehanetin tutma ihtimali de var. Yani ne derler, ‘Bozuk saat günde iki sefer doğruyu gösterir’ gibi bir şey.

SURİYE MESAJI: Suriye politikası bakımından Rusya’nın Türkiye ilişkilerinin düzelmesinin çok büyük faydası var. Önümüzdeki 6 aylık süre içerisinde Suriye konusunda kayda değer gelişmeler yaşarsak şaşmayın.

EKONOMİDE SORUN YOK: Ekonomik göstergelerle ilgili sorun yok. Rusya ile krizde hangi dalgalanmalar olduysa parametrelerde, onun da altında gerçekleşti. Bu Türk ekonomisinin direncini gösteriyor.

GÜNEYDOĞU PAKETİ HAFTA: Güneydoğu ve Doğu için çok kapsamlı bir çalışma yaptık, sona geldi. Önümüzdeki hafta bunu kamuoyuyla paylaşacağız.

FARKLI EYLEMLER YAPABİLİRLER: FETÖ silahlı terör örgütü mantığıyla farklı eylemler yapabilirler, yaptırabilir. Deneyeceklerdir en azından. Bireysel eylemlere, bazı önemli isimlere yönelik birtakım çalışma içine girebilecekleri, girmekte olduklarının bilgileri geliyor.

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/bizim-icin-olcu-17-25-aralik-siyaset-2294605/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ