Firmandex

Bin derde deva: Sirke

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal Yusuf, sirkenin vitamin deposu olduğunu ifade ederek, “Sirke kan şekerinin dengeleyici özelliğe sahiptir. sirkenin tüketilen gıdalardaki minerallerin vücut tarafından kolayca sindirilmesine yardımcı olur” dedi. Sirkenin hastalıklara kalkan olduğunu söyleyen Fatma Baysal Yusuf, soğuk algınlığı ve öksürüğe şifa olduğunu kaydetti.

Bin derde deva: Sirke

Potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, A, B1, B2, B6, C, E vitaminleri gibi vitamin ve mineraller bakımından zengin bir kaynak olan sirke, birçok hastalığa karşıda koruyucu özelliğe sahip. Bir kaşığı üç kalori olan sirkenin kan şekerini düzenlediğini ve zayıflamaya yardımcı olduğunu ifade eden Medical Park İzmir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal Yusuf, sirkenin özellikleri hakkında bilgi verdi. Yusuf, “Şeker hastalığı insülinin kullanılamaması veya yeterli düzeyde salınamaması nedeniyle yüksek kan şekeri ile karakterize bir hastalıktır. Kan şekerini dengelemenin en etkili yolu diyet ve yaşam tarzı değişikliğidir. Elma sirkesi insülin hassasiyetini arttırarak kan şekerini önemli ölçüde azaltır. Bu yüzden diyabeti olan veya kan şekeri yüksek olan bireylere yemekleri ile birlikte elma sirkesi eklenmiş salata tüketmeleri tavsiye edilebilir” dedi.

Zayıflamaya yardımcı

Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal Yusuf, “Elma sirkesi tokluk hissini arttırarak zayıflamaya yardımcı olur. Bir çalışmada, günlük 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi tüketen kişilerde bel çevresi yağlanmanın ve bel çevresinin azaldığı, yüksek trigliserit düzeylerinde ve kiloda düşme olduğu gözlenmiştir. Zayıflama diyeti yapanlara yemek ile birlikte salatalarına eklemeleri önerilebilir. Ancak reflü ve gastrit rahatsızlıkları bulunanlar için aç karna tüketilmesi önerilmez” diye konuştu.

Sirke mucizesi; sirke zayıflatır mı?

Yaza sayılı günler kala kadınların en büyük sorunlarından kilo sorununa sirke ile çözüm geldi. Diyetisyen Hale Taşgın, sirkenin faydaları ve zayıflamak için nasıl kullanılması gerektiği konusunda açıklamalarda bulundu.Üzüm ve elma sirkesinin obez olan deneklerde ciddi oranda kilo kaybı sağladığını belirten Estetik International Sağlık Grubu diyetisyenlerinden Hale Taşgın, sirkenin doğru kullanımına ilişkin şu ipuçlarını verdi: “Sadece elma sirkesi değil, üzüm ve balzamik sirke de faydalı. Üzüm sirkesi, gönüllü insan denekleri arasında yapılan bir araştırmada baş tacı edildi ve yine elma sirkesi gibi obez olan deneklerde ciddi oranda kilo kaybı yaşandığı tespit edildi. Balzamik sirke ise enteresan bir tada sahip olmasından ve tadının zeytinyağına çok benzerlik göstermesinden ötürü, yağ dökmeden saltalarda kullanılabiliyor. Ekstradan yağ dökmediğiniz için daha az kalori alıyorsunuz ve balzamik sirke de diğer sirkeler gibi kandaki yağ seviyelerini ciddi oranda düşürüyor. Her üçü de zayıflamak amaçlı kullanılabilir.”SİRKEYİ KULLANIRKEN DİKKAT EDİN“Sirke aslında sayısız faydası olan ve kimyasal adıyla asetik asit olarak geçen bir türevdir” diyen Hale Taşgın, sirkenin zayıflamaya dolaylı da olsa etki ettiğini fakat çok dikkatli bir şekilde uygulanması gerektiğinin altını çizdi. Sirkenin kansızlığa iyi geldiği, göz ve iltihaplanmalara karşı fayda sağladığını bildiklerini anlatan Hale Taşgın, şöyle konuştu: “Hatta sirke ve zayıflama konusu gündeme gelmeden evvel hepimiz sirkeyi farklı şekillerde kullandık, özellikle içerisindeki antibakteriyel temizleyici özelliğinden ötürü yeşillerin ve sebzelerin temizliğinde kullandık. Şimdi zayıflama açısından baktığımızda birden fazla sirke çeşidi olmasına karşın ilk olarak elma sirkesini en fazla kullanıyoruz çünkü son yıllarda yapılan bir araştırma sonucuna göre, elma sirkesinin, trigliserit ve LDL kolesterol düzeylerinde azalma sağladığını ve kandaki yağlanma seviyelerini düşürdüğü saptamıştır.”Diyetisyen Hale Taşgın, sirkenin oldukça fazla faydası ve zayıflamaya yardımcı bir besin olmasına rağmen, özellikle mide ve bağırsak sorunu olan kimseler tarafından kullanılmamasını önerdi. Taşgın, “Direkt bardağa koyarak tüketmek yerine salata ve yemeklerin içine katarak tüketilmesi en doğru olanıdır, bu sayede tiksinmez, bedeninize zarar vermez ve doygunluğa da ulaşırsınız” ifadelerine yer verdi.

Kışın etkilerinden bunları yiyerek kurtulun

Hem daha lezzetli, hem de besinsel içeriği zengin, tarım ilacı ve hormonlardan uzak beslenmenin sırrı mevsiminde sebze meyveler kullanmaktan geçiyor. Uzmanlar, soğukların giderek artış gösterdiği bugünlerde bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalıklara karşı savaş açmak için kış sebze ve meyvelerine sofranızda yer açmanızı öneriyor. Kış meyveleri özellikle vitamin açısından zengin olması yönüyle, kış aylarında bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Ayrıca bu meyveler antioksidan içerdiği için hastalıklara karşı da kalkan olur. Kış hastalıklarını savuşturan o besinler

Soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi geliyor

Fatma Baysal Yusuf, şöyle devam etti:

“Elma sirkesi, nezle, grip gibi soğuk algınlığında ortaya çıkan hastalıklara, öksürüğe ve boğaz ağrısına doğal şifadır. 1 tatlı kaşığı elma sirkesine biraz bal ve su katın. Karışımın içine biraz ezilmiş, hamur kıvamına getirilmiş taze zencefil eklenmesi, tıbbi özelliklerini daha da güçlendirir. Burun tıkanıklığı ve öksürükten kurtulmak için günde üç kez 1 tatlı kaşığı bu karışım hazırlanıp tüketilir. Elma sirkesi, yeşil çayda da bulunan klorojenik asit içermektedir. Klorojenik asitin, kalp hastalığının oluşmasında etken olduğu düşünülen ve kötü kolesterol tabir edilen LDL kolesterolün oksitlenmesine karşı koruyucu etkileri olduğu bulunmuştur.”

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ