Firmandex

Bilim insanları 210 milyar dolara kutuplarda eriyen buzları yeniden dondurmak istiyor

Yale Üniversitesi’nde Wake Smith önderliğinde araştırmacılar, 210 milyar doları bulan projeleriyle kutupları yeniden dondurmayı hedefliyor.

Bilim insanları 210 milyar dolara kutuplarda eriyen buzları yeniden dondurmak istiyor

Küresel ısınma nedeniyle Dünya’nın ortalama sıcaklıkları sürekli olarak artıyor, bunun sonucunda buzullar yavaş yavaş yok oluyor ve Dünya tehlikeye sürükleniyor. Uzmanlar, değişen iklim nedeniyle hem atmosferin hem de okyanusların ısındığına işaret ederek, buz sahanlığının erime hızının artabileceği konusunda uyarıyor.

Bilim insanları, kuzey ve güney kutuplarının yeniden dondurulmasının iklim krizini yönetmenin bir yolu olabileceğini söylüyor.

Yale Üniversitesi’nde Wake Smith önderliğinde araştırmacılar, uçaklardan atmosfere püskürtülen aerosol parçacıklarının güneş ışığını kısmen engelleyerek buz kaybını tersine çevirebileceğini ve bunun sonucunda kutupların soğutulabileceğini düşünüyor.

Söz konusu çözüm yönteminde, kullanılması planlanan stratosferik aerosol enjeksiyonu, yılda 10 milyar sterline (yaklaşık 210 milyar TL) mal olacak.

Ancak bilim insanları, bunun iklim kriziyle mücadele için diğer yöntemlerden daha az maliyetli olduğunu söylüyor.

Araştırmacılara göre,  bunu başarmak için yılda yaklaşık 175 bin uçuş yapılması ve atmosfere milyonlarca ton karbondioksit salınması gerekiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ