Firmandex

Bebekler aslında ne yemeli?

Uzmanlar 2 yaş altı bebeklere takviye gıda yasağını ve bebek araç koltuklarının ölümcül tehlikesine dikkat çeken ABD araştırmasını değerlendirdi

Bebekler aslında ne yemeli?

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı düzenlemesi kapsamında; 2 yaş altı bebeklere takviye gıda üretimi yasağı gelmesinin ardından uzmanlardan, “Tamamlayıcı besinler de mamalar, muhallebi, püre ve evde yapılmış çorbalardır. Karar doğru” ve “Bir gıda takviyesinin içinde 10 mg demir varsa ben bunu hekim olarak çocuğa yazabilirim. Bu bir beslenme desteğidir” yorumları geldi.

BEBEKLERE GIDA TAKVİYESİ

‘PEK ÇOK ÜRÜN NE, BİLİNMİYOR’
Beslenme Uzmanı Prof. Neriman İNANÇ: “0-2 yaş bebeklerinde anne sütünün yanı sıra tamamlayıcı besinler; mamalar, muhallebi, püre ve evde yapılmış çorbalardır. Anne sütü 2 yaşına kadar devam eder, 6’ncı aya gelindiğinde anne sütü yeterli olmayacağı için de devreye tamamlayıcı dediğimiz bu gıdalar girer. Bakanlığın yasaklatma kararı aldığı 2 yaş altındaki bebekler için takviye edici ürünlerin çoğu piyasada eczanelerde satılıyor. Pek çok ürünün ne olduğunu bile bilmiyorsunuz. Bu anlamda karar doğru.”

‘BUNLAR BESİN TAKVİYESİDİR’
Çocuk Gastroenteroloji ve Beslenme Uzmanı Benal Büyükgebız: “Yeni düzenleme tamamen mevzuat ile ilgili. Ebeveynler bu yaş gruplarındaki bebeklere doktorlarına başvurmadan bu takviye edici ürünleri veremesin diye. Bir gıda takviyesinin içinde 10 mg demir varsa ben bunu hekim olarak çocuğa yazabilirim. Bu bir beslenme desteğidir. Çocuk 1 yaşından sonra et yiyemiyorsa çinko eksikliği varsa ben o gıda desteğini yazarım.”

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ