Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş: O ülkeler bile…

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “Darbeden sonra sesi çıkmayan, tereddütlü demeçler veren ülkeler bile 7 Ağustos’tan sonraki bu kararlılığı görünce Türkiye’nin yanında sözler söylemeye başladılar” dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş: O ülkeler bile…

Kurtulmuş, Çankaya Köşkü’nde, Parlamentolararası Kudüs Platformu üyelerini kabul etti.

Heyeti Türkiye’de görmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Kurtulmuş, “Bu ziyaretinizin anlamı sadece dostlarımızı burada karşılamak, onlarla sohbet etmenin çok daha ötesindedir. Sizin, Türkiye’nin 15 Temmuz gecesi karşılaştığı o hain saldırı anından itibaren dualarınızla Türkiye’nin yanında olduğunuzu biliyoruz. Bu anlamda da bu desteğinizin bizim için çok hayati, çok önemlidir, hepinize teşekkür ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Kurtulmuş, 15 Temmuz akşamının çok karanlık ve zor bir akşam olduğunu belirterek, heyete, o akşam ve sabaha kadar yaşanan gelişmeleri anlattı.

15 Temmuz’da, karanlık bir geceden aydınlık bir güne uyanılacağına inandıklarını aktaran Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“Biz bunu söylerken şuna inanıyorduk; Cenab-ı Allah bizimle beraber, halkımız bizimle beraber. İnsanlar meydanlarda görülmemiş bir cesaretle tankların önüne çıkıyorlardı. Ayrıca meydanlara çıkamayan yaşlılar da seccadelerinin üzerinde sabaha kadar Türkiye’nin bu beladan kurtulması için Allah’a dua ediyordu. Bununla birlikte şunu da biliyor ve inanıyorduk ki İslam dünyasının dört bir tarafındaki kardeşlerimiz de aynı şekilde sabaha kadar bize dua ediyor. Bütün ümmet, ‘Ya Rabbi, Türkiye’nin başındaki bu belayı def et. Türkiye’yi yeniden İslam dünyasının önder ülkesi olarak yoluna devam etmesini nasip et’ diye dua ettiğini biliyoruz. Filistin’den Myanmar’a, Suriye’den Yemen’e kadar mazlum coğrafyalardaki bütün Müslüman kardeşlerimizin dua ettiğini biliyoruz. Sizin dualarınızı, varlığınızı o akşam hissettik. Fiziksel olarak bugün buradasınız ama hiç tereddüdünüz olmasın ki İslam dünyasının gücünü, dualarını, desteklerini sürekli o gece hissettik ve hiç aklımızdan çıkarmadık.”

Türkiye’nin yaşadığı bu badirenin nedenini iyi görmek gerektiğini söyleyen Kurtulmuş, Türkiye’nin demokrasi tarihinde ne zaman önü açılsa, ne zaman güçlenmeye başlasa, ayakları üzerinde durmaya başlasa bir askeri darbenin olduğunu ifade etti.

Kurtulmuş, Türkiye’nin 66 yıllık çok partili siyasi hayatının bulunduğunu, bu 66 yılda beş kere darbe, 6-7 kez de darbe teşebbüsünün olduğunu dile getirerek, şu ifadeleri kullandı:

“Son darbe teşebbüsü bunların hepsinden daha karanlık daha acımasız bir darbe teşebbüsüdür. Bu darbenin amacı, sadece yönetimi değiştirmek değildi. Tabii ki yönetimi değiştireceklerdi, Sayın Cumhurbaşkanımızı, bizleri nerede bulsalar mahkeme falan da olmadan buldukları yerde infaz edeceklerdi, şehit edeceklerdi. Bunların esas amaçları Türkiye’de iç savaş çıkartmak ve arkasından Türkiye’yi, Suriye, Irak gibi dış işgale hazır hale getirmekti. Fakat Allah’ın takdiri, milletin cesareti ve kararlılığı ile buna muvaffak olamadılar. Bütün millet; Türk’ü, Kürt’ü, Sünnisi, Alevisi, şu parti, bu partiden olan herkes bir araya geldi ve darbeye karşı mücadele etti.”

15 Temmuz gecesi demokrasinin yanında durarak büyük bir milat yaşandığını, 7 Ağustos’ta Yenikapı’da gerçekleştirilen mitingle de bunun taçlandığını ifade eden Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Onlar milleti bölmek istediler, millet sımsıkı bir birine kilitlendi. Onlar hükümeti zayıflatmak, indirmek istediler, hükümet çok daha güçlü hale geldi. Darbeden sonra sesi çıkmayan, tereddütlü demeçler veren ülkeler bile 7 Ağustos’tan sonraki bu kararlılığı görünce Türkiye’nin yanında sözler söylemeye başladılar. Darbeyle Türkiye’nin önünü kesemeyenler şimdi terörle, terörü kullanarak Türkiye’nin önünü kesmeye çalışıyorlar. Sadece geçen hafta içerisinde Elazığ ve Gaziantep’te canlı bomba ve bombalı araçla katlettiler. Zaman zaman FETÖ’yü kullanıyorlar, zaman zaman PKK’yı, zaman zaman da DAEŞ’i kullanıyorlar.”

                 

KAYNAK : http://mobil.star.com.tr/mobildetay.asp?Newsid=1136758

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ