Başbakan Yardımcısı Canikli: Kredi kartına taksit düzenlemesi gelecek hafta yürürlüğe girebilir

Başbakan Yardımcısı Canikli: Kredi kartına taksit düzenlemesi gelecek hafta yürürlüğe girebilir

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Bakanlar Kurulu devam ederken gazetecilere yaptığı açıklamada, toplantıda yeni eğitim-öğretim yılıyla ilgili değerlendirme yapıldığını, eğitim öğretimde gelinen nokta, sorunlar ve çözüm önerilerinin değerlendirildiğini söyledi.

Yeni eğitim-öğretim yılında öğrencilere başarı dileklerinde bulunan Canikli, “Zorlu bir sürece başladılar. İnşallah en iyi şekilde bu dönemi de bu süreci de sürdürürler, tamamlarlar.” diye konuştu.

“27 bin 715 öğretmen ihraç edildi”

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve genel olarak terör örgütleriyle mücadele çerçevesinde, terör örgütleriyle iltisaklı ve bağlantılı olduğu değerlendirilen ve tespit edilen diğer kamu görevlileriyle öğretmenlerde de memuriyetten çıkarma ve açığa alma işlemlerinin gerçekleştirildiğini anımsatan Canikli, şunları kaydetti:

“Bugüne kadar toplam olarak 27 bin 715 öğretmen ihraç edildi. Bugün itibarıyla 9 bin 464 öğretmen açığa alınmıştır, soruşturmanın selameti açısından açığa alınmışlardır. 9 bin 464 öğretmen, bunların soruşturmaları devam etmektedir. Açığa alınan bu öğretmenlerden bir bölümü geçtiğimiz günlerde görevlerine iade edilmişlerdir. Bir başka ifadeyle açığa alma işlemi iptal edilmiştir. Bu, soruşturmanın bittiği anlamına gelmiyor. Bu öğretmenlerle ilgili soruşturmalar devam edecek, devam ediyor. Soruşturmanın sonuçlarına göre gereği yapılacak.”

“455 öğretmen görevine iade edildi”

Canikli, açığa alınma işleminin gerekçesi ortadan kalktığı için bazı öğretmenlerin görevlerine iade edildiğini belirterek, “455 öğretmen görevine iade edildi. Bunların 419’u Tunceli’de, 36 tanesi de farklı illerde görev yapan öğretmenler. Bu 36 kişi, yani açığa alınıp iade edilen toplam 455 kişi içerisindeki 36 kişi, farklı illerde görev yapan bu öğretmenler esasında FETÖ/PDY bağlantıları nedeniyle ya da o iddialar nedeniyle açığa alınmışlardı ama yapılan çalışmalarda ve soruşturmada bunların bu örgütle herhangi bir bağlantılarının olmadığı anlaşılmış ve o nedenle görevlerine iade edilmişlerdir. Daha doğrusu açığa alınma işlemi sonlandırılmıştır.” dedi.

“Ayrıntılı şekilde tek tek inceliyoruz”

Fetullahçı Terör Örgütü ile mücadele kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında görevden almalar olduğunun hatırlatılması ve bu konuda mağduriyet yaşayanların sayısının sorulması üzerine Canikli, bununla ilgili valilikler bünyesinde illerde, Başbakanlık bünyesinde de merkezde bir organizasyon oluşturulduğunu, çalışmaların esas itibarıyla başladığını söyledi.

Mağduriyetlerle ilgili başvuruların yapılabildiğine işaret eden Canikli, “Önemli değil, sayı ne olursa olsun, bütün hepsini en ayrıntılı şekilde tek tek inceliyoruz, yeniden değerlendiriyoruz. O şekilde herhangi bir mağduriyetin, haksızlığın, adaletsizliğin ortaya çıkmaması için de elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz. Var ise giderilmesi açısından aynı zamanda.” dedi.

“En kararlı şekilde üzerine de gidilmesi gerekiyor”

Bir gazetecinin İstanbul Çekmeköy’de, belediye otobüsünde bir hemşireyi darbettiği iddiasıyla savcılıkça serbest bırakılmasının ardından yeniden gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Abdullah Çakıroğlu’nu hatırlatarak, “Bu olayı ve yargı sürecini nasıl değerlendirirsiniz?” sorusu üzerine Canikli, şunları kaydetti:

“Elbette çok vahim bir hadise, bir vatandaşımızın böyle bir olayla böyle bir saldırıyla karşı karşıya kalmış olması. Gerekçesi ne olursa olsun, en kararlı şekilde üzerine de gidilmesi gerekiyor. Yasaların tabii sınırları içerisinde, hukuk çerçevesinde hiç kuşkusuz. Burada tabii bu tür fiillere yönelik olarak hukuk sistemimizde otomatik olarak bunların tutuklanması gibi bir durum söz konusu değil. Buna yönelik olarak, buna benzer hadiselerde tutuklamayı zorunlu hale getirecek bir çalışma Adalet Bakanlığımız tarafından yapılıyor. Yani özellikle bu tür fiziki saldırılar vuku bulduğunda, bunların sonucu olarak otomatik bir şekilde tutuklanması ve müeyyidenin ağırlaştırılmasına imkan sağlayacak bir düzenleme konusunda Adalet Bakanlığımız çalışıyor.”

Canikli, buna benzer hadiselerin tekrarlanmaması ve etkili bir şekilde caydırıcılık sağlanması için gerekli yasal düzenlemenin tamamlanacağını belirtti.

“20 bin öğretmen işbaşı yapabilir hale gelecek”

İhraç edilen öğretmenlerin yerine yeni eğitim öğretim yılında yeni atama yapılıp yapılmayacağına ilişkin soru üzerine Canikli, “Biliyorsunuz yeni 20 bin öğretmenin alınmasına ilişkin sınav süreci devam ediyor, mülakatlar şu anda yapılıyor, 10 Ekim’de tamamlanmış olacak. 10 Ekim’de yeni 20 bin öğretmen işbaşı yapabilir hale gelecek.” diye konuştu.

Alman vekillerin İncirlik Üssü’nü ziyareti

“Alman vekillerin İncirlik Üssü’nü ziyareti için bir planlama yapıldı mı? Alman vekiller bu ziyareti ne zaman gerçekleştirecek?” sorusuna Canikli, şöyle yanıt verdi:

“Biliyorsunuz İncirlik Üssü’ne ziyaretlerini, 1915 olaylarıyla ilgili olarak, Almanya Parlamentosu’nun aldığı karar nedeniyle bugüne kadar vermemiştik. Yani onların ziyaretleriyle ilgili taleplerini olumsuz karşılamıştık. Alman Parlamentosu’nun verdiği bu saçma, anlamsız, gerçek dışı karar nedeniyle böyle bir politika uygulamıştık. Fakat daha sonra Sayın Merkel’in bir açıklaması oldu biliyorsunuz. Yani alınan bu kararın ‘hukuki değil, siyasi bir karar olduğu’ anlamına gelen bir açıklama yaptı. Bu da bu noktada bizim şu andaki beklentilerimizi karşılayan bir açıklama. Yani Sayın Merkel bu açıklamasında, bu ifadesinde, ‘esasında yapılan araştırmalar, çalışmalar, tarihi gerçekler ışığında alınmış bir karar değil Avrupa Parlamentosu’nun bu kararı, tamamen siyasi saiklerle siyasi gerekçelerle alınmış bir karar olduğunu’ örtülü bir şekilde ifade etmiştir. Dolayısıyla bu da bu anlamda bizim beklentilerimizi karşılamıştır.”

“Bundan sonra talepleri olması halinde Alman parlamenterlere İncirlik Üssü konusunda, milletvekillerine izin vereceğiz. Bu çerçevede bir talepleri de olmuştur.” diyen Canikli, ekim ayında ziyaret etmeleri hususunda da Dışişleri Bakanlığı tarafından gerekli izinler verildiğini hatırlattı.

“İttihaz edilmiş bir karar söz konusu değil”

“OHAL kararı üç aylığına alınmıştı. Bakanlar Kurulu’nda buna ilişkin nasıl bir eğilim var? Yenilenebilir mi yoksa o üç aylık süreyle birlikte sona ermesine ilişkin bir eğilim var mı?” sorusu üzerine Canikli, “Bu konuyla ilgili aldığımız bir karar yok şu anda. Yani uzatılması ya da uzatılmaması noktasında aldığımız herhangi bir karar yok. Önümüzdeki günlerde oturup konuşacağız ve bu kararı vereceğiz. Yani olağanüstü hal uzatılacak mı uzatılmayacak mı kararını vereceğiz. Ama şu an itibarıyla böyle bir ittihaz edilmiş bir karar söz konusu değil.” ifadelerini kullandı.

Kredi kartına taksit uygulaması

Canikli, “Kredi kartına taksit uygulaması netleşti mi?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Bu konuyla ilgili son viraj, son aşamadayız. İlgili kurumların görüşüne gönderdik taslak çalışmayı. Daha önce biliyorsunuz taraflarla Bankalar Birliği başta olmak üzere ilgililerle gerekli görüşmeler, toplantılar yapıldı ve orada bazı öneri mahiyetinde görüşler ortaya çıkmıştı. Bu görüşleri bir metin haline getirdik ve ilgili kurumlara görüşe gönderdik. Şu an itibarıyla o görüş bekleniyor. Ama bugün, şu anda size kredi kartında şu kadar ya da işte şu alışverişte şu kadar taksit çıkartılacak gibi bir açıklama yapma imkanına sahip değiliz. Çünkü bu söyleyebileceğimiz kadar netleşmemiştir, olgunlaşmamıştır. Öyle söyleyelim. Yani süreci tamamlanmamıştır.”

Söz konusu düzenlemeye ilişkin sürecin Resmi Gazete’ye yayıma gönderildiğinde tamamlanacağını belirten Canikli, şunları ifade etti:

“Dolayısıyla şu ana kadar kamuoyunda konuşulanlar sadece bir tahmin ya da temenniden ibarettir. Yani taksit sayıları vesaire. Yoksa bu konuda şu an itibarıyla hukuken sonuçlanmış, karar aşamasına gelmiş bir durum söz konusu değildir. Ama inşallah önümüzdeki hafta içerisinde eğer olağanüstü bir durum ortaya çıkmazsa bu karar Resmi Gazete’de yayımlanma aşamasına gelir diye tahmin ediyoruz. Acele ediyoruz, önemli çünkü gerçekten özellikle iç talebe yönelik olarak tahrik edici mekanizmaların devreye sokulması gerekiyor.”

AA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ