Başbakan müjdeyi verdi! Yarısını devlet ödeyecek

Başbakan Binali Yıldırım, “Tarımda maliyeti en çok artıran ikinci şey mazot. Bir karar verdik. Çiftçinin kullandığı mazotunun yarısı bizden” dedi.

Başbakan müjdeyi verdi! Yarısını devlet ödeyecek

Girişimci Kadın Çiftçiler Ödül Töreni’nde konuşan Başbakan Binali Yıldırım’dan çiftçiye müjdeli haber geldi.

Yıldırım, “Gübre tarımda maliyeti en fazla artıran unsur. İkinci ne, mazot. Gübreyle ilgili yüzde 23 indirim sağlandı. Mazotta da şimdi bir karar verdik. Çiftçinin kullandığı mazotun yarısı kendinden yarısı bizden” dedi.

UYGUN ŞARTLARLA KİRAYA VERECEĞİZ

Bu kadar zengin toprakları olan bir ülkenin hayvancılıkta sürekli ithalat yapmasının akıllı bir iş olmadığının altını çizen Yıldırım, damızlık amacıyla ithalat yapılacağını söyledi. Yıldırım, “Eti ucuzlatacağım, et ihtiyacını karşılayacağım diye bu kadar zengin toprakları olan, bu kadar imkânı olan bir ülkenin, sürekli ithalat yapması akıllı bir iş değil. Onun için 25 ilimizde mera hayvancılığı yetiştirici bölgeleri oluşturuyoruz. Bu meralar, teröristlerin dolandığı yerler, onlar gidecek mal, davar yayılacak. Meralarda hayvancılık yapmak isteyenlere ıslah yapma şartıyla uygun fiyatlar karşılığında kiraya vereceğiz” ifadelerini kullandı.

YEM BİTKİLERİNE DESTEK VERİLECEK

Tarımda havza bazlı üretime destek verileceğinin altını çizen Yıldırım, “Şimdiye kadar destekler veriliyordu ama şimdiki destekler daha bilinçli hale geliyor. Türkiye’deki bütün ilçeler, iller tarım yapılan her yer tek tek masaya yatırıldı. Böylece 941 tane havza ortaya çıktı. Bu 941 havzada hangi ürünler yetişir. Pamuk, zeytin, arpa, yulaf, yonca, yem bitkileri nerede daha iyi yetişir? Hangi ürün daha çok su ister, hangisi daha az su ister? Bunları belirleyince iş kolaylaşacak. Bizim için önemli sonuç alacak stratejik 19 ürün belirledik. Bu ürünleri hangi havzalarda daha iyi daha az maliyetli yetişiyor diye dağıttık. Mesela buğday her yerde desteklenecek. Yurdun hangi köşesinde buğday ekerseniz ekin destek alacaksınız. Yem bitkileri her yerde desteklenecek” diye konuştu. 

7 MİLYON ARAZİ TOPLULAŞTIRILACAK

Yıldırım şöyle devam etti:

“Patates iyi para getiriyor biz de ekelim deyip herkes patates ekince piyasa çöküyor. Arz fazlası ya da arz azlığı olunca mağduriyet oluşuyor. Piyasada fiyat istikrarı sağlanacak.” 184 ovanın SİT alanı ilan edileceğini belirten Yıldırım, arazi toplulaştırmasının bir bakanlıkta, sulamanın ise başka bakanlıkta olduğunu dile getirdi. Yıldırım, “Dolayısıyla burada istediğimiz gibi ilerleyemiyoruz. Araziler bölünüyor, bölünüyor. 10 parçaya, 20 parçaya bölündü kimseye faydası yok. Şimdi 7 milyon hektar araziyi 2023’e kadar toplulaştıracağız ve sulama işini tek bakanlıkta toplayacağız” diye konuştu.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ