Firmandex

Bakan Zeybekçi’den ‘dolar’ açıklaması

Ekonomi Bakanı Zeybekçi Tahran’da kur ile ilgili açıklamalarda bulundu

Bakan Zeybekçi’den ‘dolar’ açıklaması

Zeybekçi, “Bu tarz durumlarda en küçük bir müdahale, sizi oyuna çekmek demektir. Oyuna çekince kurala tabi olursunuz. Oyun, şov başlamış olur. O oyuna asla girmemek gerekir, ihtiyacımız yok” dedi.

48 şirketle biraraya geldiklerini belirten Zeybekçi,  “Onlara ‘süper teşviklere hazır olun’ dedik. Bu grup artık kurumsal halde çalışacak.  Onlara, ‘hazırlanın; kendiniz, yurt dışındaki ortağınız ya da başka biriyle beraber şu alanlarda sizi bekliyoruz. Ucu açık teşvikler vereceğiz ve bunu ilerde sizinle gelip görüşmeye başlayacağız’ dedik. Biz kendi devlerimizi yaratacağız, yaratmak zorundayız” diye konuştu.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İran ziyareti sonrasında gazetelerin kurdaki yükselişle ilgili sorularına karşılık kura müdahale edip, bu oyuna girmeyecekleri yanıtını verdi. HDP milletvekillerinin tutuklanmasıyla ilgili “Devlet herşeyi göze aldı bundan dönüş acziyettir” diyen Zeybekci, Rusya’ya da mesaj gönderdi: Sebze ve üzümde ambargo devam ediyor. Bu şekilde sürerse biz de gereğini yapmaya başlarız.  Zeybekci’nin  gündeme ilişkin sorulara verdiği kritik yanıtlar şöyle:   

KAMU DOLARA MÜDAHALE ETMEDİKÇE BİR ŞEY OLMAZ

“Bu tarz durumlarda en küçük bir müdahale, sizi oyuna çekmek demektir. Oyuna çekince kurala tabi olursunuz. Oyun, şov başlamış olur. O oyuna asla girmemek gerekir, ihtiyacımız yok. Çünkü dünyanın en sağlam ülkelerinden biriyiz. Kamu borçlanmasında, dış borçta. Net konuşuyorum; şirketlerimizin yurtdışında tahminimizden fazla varlıkları var. Türkiye’nin bu oyuna girmesine gerek yok. Son 7 aydan beri Merkez Bankası dövizle hiç muhatap olmuyor. Ne döviz alım ne de satım ihalesi yapıyor. Peki dolar niye artıyor? Maalesef yine endişe kaygı tabanlı bir oynama. Artar mı acaba? 3.19’ gider mi? Taban sürükleme süreci. Kamu düzeni anlamında oyuna girmediğimiz sürece hiçbir şey olmaz. Kendisi o hareketi yapar sonra tekrar sadeleştirir.Dalga boyu fazla değil.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ