FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

Avrupa’da Apple krizi! Spotify şikayet etti… Suçu kabul edildi

Teknoloji devi Apple, İsveç merkezli müzik veri akışı ve podcast servisi Spotify’in şikayeti üzerine Avrupa Komisyonu merkezli soruşturma kapsamına alınmıştı. Soruşturma kapsamının sonucunda Apple, App Store özelinde suçlu bulundu.

Avrupa’da Apple krizi! Spotify şikayet etti… Suçu kabul edildi

Spotify, 2019 yılında Apple’ı şikayet etmişti. Avrupa merkezli şikayetin sebebi ise Apple’ın rekabet kurallarını ihlal etmesiydi. Konuyla ilgili değerlendirmeler yapıldı. Avrupa Komisyonu soruşturma kapsamında Apple’ı haksız buldu.

YÜZDE 30 APPLE VERGİSİ

Apple kendi servisi olan Apple müziği öne çıkarıyor ve Spotify’da ise abonelikler kapsamında uygulama içiyse Apple vergisi olarak adlandırılan yüzde 30 oranında kesinli yapıyordu. Bu durum da rekabeti bozuyordu.

Avrupa Komisyonu’nun aldığı karara göre Apple, Avrupa’da kural ihlali yapıyor. Henüz Apple’ın cezasıyla ilgiliyse net bir rakam belirlenmedi.

APPLE’DAN AÇIKLAMA

Apple yaptığı açıklamada, “Spotify dünyadaki en büyük müzik abonelik hizmeti haline geldi ve bunda oynadığımız rolden gurur duyuyoruz. Bir kez daha, App Store’un tüm avantajlarından yararlanmak istiyorlar ancak bunun için herhangi bir ödeme yapmaları gerektiğini düşünmüyorlar” dedi.

Spotify’ın baş hukuk sorumlusu Horacio Gutierrez yaptığı açıklamada, “Avrupa Komisyonu’nun İtiraz Beyanı, Apple’ı rekabete aykırı davranışlarından sorumlu tutmaya yönelik kritik bir adımdır, tüm tüketiciler için anlamlı bir seçim ve uygulama geliştiricileri için eşit bir oyun alanı sağlar” dedi.

Yasal savaşlar

Bu, Avrupa Komisyonu’nun Apple’a karşı açtığı ilk soruşturma değil. Komisyon Eylül ayında, Brüksel’in haksız vergilendirme uygulamaları olarak gördüğü durum nedeniyle Apple ve İrlanda hükümetini Avrupa Birliği’ndeki en yüksek mahkemeye götürmeye karar verdi.

AB, 2016′da Apple’ın İrlanda hükümetine ödenmemiş vergiler olarak 13 milyar euro geri ödemesi gerektiğine karar verdi. Apple ve İrlanda hükümeti karara itiraz etti ve dava hala mahkemede.Uzun yasal mücadelelerin üstesinden gelmeyi ve pazarlarını daha adil hale getirmeyi ümit eden Avrupa Birliği, nihayetinde ABD teknoloji devlerinin çoğunu etkileyebilecek yeni düzenlemeler üzerinde çalışıyor.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.