Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland TBMM’de

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Avrupa Konseyi̇ (AK) Genel Sekreteri̇ Thorbjorn Jagland’ı kabul etti.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland TBMM’de

AA

Kahraman, kabulde yaptığı konuşmada, “Ülkemizin içinde bulunduğu böylesi zor bir dönemde dostlarımızın sergilediği dayanışma bizim için her zamankinden daha önemli.” dedi.

Türkiye’nin kurucu üyelerinden olduğu Avrupa Konseyinin, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları alanlarında önde gelen kuruluşlardan biri olduğunu belirten Kahraman, şöyle devam etti:

“Bu çerçevede TBMM, başta Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi olmak üzere tüm Avrupa Konseyi kurumlarıyla işbirliğine büyük önem atfetmektedir. Ülkemiz sıkıntılı günler geçirdi ve bir darbe girişimine muhatap olduk. Bu basit bir kalkışma değildi, bir darbe teşebbüsüydü. Normal bir darbe teşebbüsü gibi de değil, çok öte derinliği olan bir hadiseydi.”

“İlk kınayanlardan biri benim”

Jagland da Türk demokratik kurumlarına verdikleri destek ve dayanışmayı net bir şekilde gösterebilmek için ziyareti gerçekleştirildiğini belirtti.

“Türkiye’de Meclisin ve siyasi partilerin halkla beraber bu darbe girişimine karşı nasıl ayakta durduklarını görmek çok etkileyici.” diyen Jagland, şu ifadeleri kullandı:

“Bu darbe girişimini ilk kınayanlardan biri benim. Gece yarısı olmadan önce, darbe girişiminin kimin lehine sonuçlanacağı anlaşılmadan önce kendi demokratik içgüdülerimle hemen bunun kınanması gerektiğini düşündüm ve bunu uyguladım. Çünkü şuna samimiyetle inanıyorum: Herhangi bir şekilde askeri yol ve yöntemlerle idare ele geçirilemez. İdare sadece oy aracığıyla, seçimler aracılığıyla elde edilebilecek bir makam olmalıdır.

Türk yetkilileri ve parlamento, böylesi zorlu bir süreçte üzerlerine düşen görevleri yerine getirmek için büyük bir çaba içindeler. Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet mensuplarıyla yaptığımız bütün görüşmelerde, çalışmalarınızın, yapılan her işin, Avrupa Konseyi ilkeleri, AİHM içtihatlarına en uygun şekilde yerine getirilmesi için bizim üstümüze düşen ne varsa yapmaya hazır olduğumuzu da belirttik.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, önümüzdeki günlerdeki çalışmalarda, Meclisle beraber çalışmanın çok önemli olduğunu zikretmesini büyük bir memnuniyetle karşıladık.

Hiç şüphe yok ki şu aşamada daha fazla şey anlamak ve öğrenmek istiyoruz. Bütün bunlar nasıl oldu, şu anda neler oluyor, Meclis, siyasi partiler konuyu nasıl algılıyorlar, neler yapmayı planlıyorsunuz, bütün bunları öğrenmeyi çok arzu ediyoruz.”

Daha sonra görüşme basına kapalı devam etti.

Görüşmenin ardından Jagland, Meclisin bombalanan ve hasar gören bazı bölümlerini gezdi, yetkililerden bilgi aldı.

KAYNAK : http://mobil.star.com.tr/mobildetay.asp?Newsid=1130878

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ