Firmandex

Avrupa Birliği Trump’a acil zirve çağrısı yaptı

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile Avrupa Konseyi Başkanı Jean-Claude Juncker, ABD’nin yeni başkanı seçilen Donald Trump’a acil bir zirve yapılması talebinde bulundu.

Avrupa Birliği Trump’a acil zirve çağrısı yaptı

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile Avrupa Konseyi Başkanı Jean-Claude Juncker, ABD’nin 45. başkanı Donald Trump’a tebrik mesajı gönderdi. 

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile Avrupa Konseyi Başkanı Jean-Claude Juncker ABD’nin yeni Başkan Donald Trump’a en kısa sürede AB’yi ziyaret etmesi çağrısı yaptıkları mektupta Cumhuriyetçi başkanı zaferinden dolayı kutladı. 

Mektupta AB ile ABD arasındaki yakın iş birliğinin önemi vurgulanarak yapılacak görüşmelerin ‘AB ile ABD’nin gelecek 4 yıldaki ilişkilerinin rotasını’ belirleyeceği belirtildi. 

Mektupta ‘AB ile ABD arasındaki stratejik ortaklık, ortak değerlerimiz olan özgürlük, insan hakları, demokrasi ve pazar ekonomisine inanç üzerinde temellenmiştir’denildi.

Diğer taraftan AB ve ABD arasındaki iş birliğinin, iklim değişikliği ve güvenlik tehditlerine verilecek yanıtlardaki ortak çabaların ve Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması (TTIP) hakkında devam eden görüşmelerin üzerindeki önemi vurgulandı.

Juncker ve Tusk mektupta “Bizim güçlü ve istikrarlı kalmamızı sağlayan bağları koruma konusunda hiçbir çabadan kaçınmamalıyız’ ifadesini kullandı.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ