Araçlarını söken Volkswagen sahiplerine büyük şok

Emisyon skandalı çerçevesinde araçlarını Volkswagen’e iade etmeden önce parçalarını sökerek ek kazanç elde etmeye çalışanlar büyük bir şokla karşılaştı. ABD’li yargıç Charles Breyer, şirketin bu konudaki itirazını haklı buldu. İşte krizi fırsata çevirmeye çalışanlar için verilen karar.

Araçlarını söken Volkswagen sahiplerine büyük şok

Geride bıraktığımız günler Volkswagen sahiplerinin araçlarını söktüğüne dair bir haber yayınlamıştık. Bildiğimiz üzere Alman otomotiv devi Volkswagen, emisyon skandalından ötürü sorunlu olduğu tespit edilen binlerce otomobilini geri çağırıyor. Bu geri çağırmaları fırsat bilen bazı Volkswagen sahipleri ise araçlarını parça parça sökerek satıyor ve ek gelir elde ediyordu. Zira VW’nin aracı geri almak için tek şartı ‘kullanılabilir’ olmasıydı.

İşte krizi fırsata çevirmek isteyen bu kişiler, ABD’den gelen haberle adeta şok oldular. USA Today’in haberine göre yargıç Charles Breyer, Volkswagen’in bu konudaki itirazını haklı buldu ve emisyon skandalı kapsamında iade alınacak araçların bu şekilde verilmesinin kabul edilemeyeceğine hükmetti. ABD’li Joe Mayer’in bu tutumunun emsal kabul edileceği ve aracının parçalarını söktükten sonra Volkswagen’e iade etmek isteyenlerin reddedileceği ifade ediliyor.

Hatırlayacağımız üzere Mayer, şirkete iade edeceği otomobilin kapılarını, kaputunu, koltuklarını, multimedya ekranını, vites ve el frenindeki deri kaplamayı, tamponunu, klima ızgaralarını ve stepneyi dahil bir çok bileşeni sökmüştü.

Volkswagen sahipleri araçlarını söküyor

Otomotiv tarihinin en büyük skandallarından biri, geçtiğimiz yıl eylül ayında yaşandı. ABD’de Volkswagen’in dizel araçların emisyon değerleriyle oynadığı ortaya çıktı. Bunun üzerine araştırma komisyonu kuruldu ve Volkswagen iddiaları kabul etti. Skandalın ardından şirket CEO’su istifa ederken Alman otomotiv devi milyarlarca dolar değer kaybetti. Üstelik emisyon skandalı sadece ABD’de sınırlı kalmadı, tüm dünyaya sıçradı. Birçok ülkede dizel motorlu Volkswagen’lerin satışı yasaklandı. Yeni Şafak Teknoloji (@yenisafakteknoloji) tarafından paylaşılan bir fotoğraf (19 Ara 2016, 03:54 PST) Gelişmeler üzerine Volkswagen, yüzbinlerce dizel aracını geri çağırdı. Emisyon skandalı kapsamında çağrılan araçlar için aranan tek kriter ise ‘kullanılabilir’ olmasıydı. Bu ibareyi abartan bazı kullanıcılar, aracı iade edeceği için diğer parçalarını satıyor. Aşağıdaki fotoğrafta da gördüğümüz üzere VW Golf sahibi bir kişi, aracın tamponunu, kaputunu, kapılarını, koltuklarını, multimedyasını hatta vites topuzundaki deriyi bile sökmüş. Jalopnik’te yer alan habere göre söz konusu araç sahibi aracın kullanılabilir olmasına hiçbir katkı sağlamayan bileşenlerin hepsini sökmüş. Bu işlemin şaşırtıcı derecede eğlenceli olduğunu belirten araç sahibi, otomobilini Volkswagen’e bu şekilde iade etmeyi planlıyor. Tabii bu işlemi yapan tek araç sahibi bu değil. Buradan kazanç sağlamayı hedefleyen bazı kişiler ise aracın bu parçalarını satıyor ve aracı Volkswagen’e iade ederken kazalı olduğunu, iade edileceği için onarılmadığını ve söküldüğünü belirtiyor.

Yeni Şafak Teknoloji (@yenisafakteknoloji) tarafından paylaşılan bir fotoğraf (19 Ara 2016, 03:54 PST)

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ