Firmandex

AP’den Türkiye ile müzakere açıklaması

Türkiye düşmanlığıyla bilinen Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin kesilmesinden yana olmadığını açıkladı.

AP’den Türkiye ile müzakere açıklaması

Avupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, “Mindener Tageblatt” adlı gazeteye yaptığı açıklamada, Türkiye ile devam eden müzakerelerin kesilmesinden kimsenin kazancı olmayacağına belirterek, “Diyalogsuzluk hiçbir zaman ilerleme sağlamamıştır, daha ziyade gerginliklerin tırmanmasına önayak olmuştur” diye konuştu. 

Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’in halefi olarak gösterilen Schulz, “Tam tersine Türkiye’deki gelişmelere etkide bulunmak ve bazı şeylerin daha iyiye gitmesini sağlamak üzere elimizdeki önemli bir imkândan mahrum kalmış oluruz” ifadelerini kullandı.

“İDAM CEZASI GELİRSE MÜZAKERELER SONA ERER”

AP Başkanı Martin Schulz, Ankara ile müzakerelerin sadece Türkiye’nin idam cezasını yeniden uygulamaya koyması durumunda sürdürülme şansının kalmayacağını da vurguladı ve bu durumda görüşmelerin otomatikman sonlandırılacağına işaret etti.

Martin Schulz, Sosyal Demokrat Parti’nin başbakan adayı olup olmayacağı konusunu ise açık bıraktı ve bu konuda partisinin zamanı geldiğinde kararını vereceğini söylemekle yetindi. 

Gazetecilerin “AP Başkanı olarak görevde kalmak mı istiyorsunuz” yönündeki sorusuna ise Schulz, 17 Ocak 2017 tarihine kadar AP Başkanı olarak göreve seçilmiş olduğunu hatırlattı ve daha sonraki kararı zamanı geldiğinde açıklayacağını belirtti.

Martin Schulz, şimdiki Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’den boşalacak göreve, aynı zamanda partisinin başbakan adaylığını da üstlenmesi durumunda talip olacağı yolunda “Frankfurter Allgemeine Zeitung”da çıkan bir haberi yalanlamıştı.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ