FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

AÖF, ABD’de ilk dönemini tamamladı

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi (AÖF), ABD’de üç farklı merkezde gerçekleştirdiği dönem sonu sınavıyla ilk dönemini tamamladı. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yücel Güney, “Açıköğretim Fakültesi, ABD’de dün üç farklı merkezde gerçekleştirdiği dönem sonu sınavıyla, ilk dönemini başarıyla tamamladı” dedi.

AÖF, ABD’de ilk dönemini tamamladı

Anadolu Üniversitesi AÖF, ABD’de ilk dönemini tamamladı.

Rektör Yardımcısı ve AÖF Dekan Vekili Prof. Dr. Yücel Güney, yaptığı yazılı açıklamada, Kuzey Amerika Programları’na kayıtlı öğrencilerin, 2016-2017 öğretim yılı güz döneminin son sınavına dün Houston, Maryland ve New York’taki merkezlerde girdiğini belirtti.

Fakültenin, ABD’de üç farklı merkezde gerçekleştirdiği dönem sonu sınavıyla ilk dönemini başarıyla tamamladığını ifade eden Güney, “Bu yıl ilk defa kıtalararası bir sınavı organize etmiş ve bir dönemi başarıyla tamamlamış bulunuyoruz. Açıköğretim sistemi olarak Azerbaycan’dan Amerika’ya uzanan geniş bir yelpazede eğitim hizmeti veriyoruz. Anadolu Üniversitesinin Batı Avrupa Programları ile 30 yıl önce başlayan uluslararasılaşma sürecinde gelinen nokta mutluluk verici. Yakında Suudi Arabistan’da açıköğretim sınav merkezi açmayı planlıyoruz” diye konuştu.

“Kuzey Amerika bölgesinde ikamet eden, önceden Açıköğretim Türkiye, Balkanlar, Azerbaycan ve Batı Avrupa programlarından birinde kaydı bulunan öğrenciler, durumlarını belirten dilekçeyle Kuzey Amerika Programları’na kayıtlarını nakledebilir.” bilgisini veren Güney, öğrencilerin 20 Şubat-3 Mart arasında kayıt yenileyebileceğini duyurdu.

Türkiye’de 2008’den sonra açıköğretime bir kez kayıt yaptırmış olanların, sonraki dönemlerde yenilemeseler de kayıtları dondurulmuş şekilde sistemde bekletildiğini ifade eden Güney, bu durumda bulunan ve Amerika’da yaşayan öğrencilerin, sadece kayıt giderlerini yatırarak, kayıt yenileme yaptırıp bahar döneminde sınavlara katılabileceğini kaydetti.

İkinci üniversiteyle sınavsız bölüm tercih etmek isteyenlerin ve yeni başvuruda bulunacak lise mezunu adayların Ekim 2017’de başlayacak kayıt dönemini beklemek zorunda olduğunu belirten Güney, öğrencilerin Kuzey Amerika Programları ile ilgili tüm detayları “usa.anadolu.edu.tr” adresinden öğrenebileceğini bildirdi.

AÖF’ten 1,5 milyon öğrenciye müjde

Prof. Dr. Gündoğan, Açıköğretim İktisat ve İşletme Fakültelerinden mezun olmasına tek dersi kalan öğrencilerin dönem uzatmamaları için uygulanan tek ders sınavlarının, bu yıldan itibaren üç derse çıkarıldığını bildirdi.Gündoğan, Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin lisans veya önlisans programlarında kayıtlı, üç dersten başarısız olan ve bu dersleri başarması durumunda mezun olabilecek öğrencilere tanınan üç ders sınav hakkından hangi durumdaki öğrencilerin yararlanabileceğine de açıklık getirdi. Kayıtlı olduğu bölüm/programlarda tüm dersleri alan ve üç dersten başarısız olduğu için mezun olamayan öğrencilerin üç ders sınavına girebileceğini yineleyen Prof. Dr. Gündoğan, üç ders sınav hakkına ilişkin esasları şöyle sıraladı:”Öğrencinin üç ders sınavına girebilmesi için, 2016/2017 öğretim yılı güz veya bahar döneminde o derslere kayıt yaptırmış olması gerekmektedir. Başarısız olduğu üç dersten (DZ) ve/veya (YZ) harf notu alan öğrenciye üç ders sınav hakkı tanınmaz. Uygulamalı dersler (laboratuvar, pratik çalışma ve benzeri) için üç ders sınav hakkı tanınmaz. Üç ders sınav notu, dönem sonu sınav notu yerine geçer. Başarı notu; üç ders sınavı uygulanan her bir ders için dönem içi notları ile üç ders sınavı notunun yüzdelik oranları dikkate alınarak belirlenir. Öğrencinin başarı notu; üç ders sınavı uygulanan her bir ders için dönem içi notları ile üç ders sınav sonucu esas alınarak hesaplanır. Öğrencinin harf notları, dönem sonu sınavına ‘Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Öğrenci Değerlendirme Sistemi Esasları’ dikkate alınarak oluşan harf notu aralıkları dikkate alınarak belirlenir. Her ne sebeple olursa olsun üç ders sınavına katılmayan ve katılamayan öğrenci için mazeret sınavı yapılamaz.”Sınav tarihlerini açıkladıRektör Gündoğan sınav tarihlerini de açıklayarak, “Türkiye programları için üç ders sınavı; 22 Temmuz 2017 Cumartesi günü fakülte yönetim kurulu kararı ile belirlenen sınav merkezlerinde gerçekleştirilecektir. Türkiye programlarına kayıtlı bulunan ve halen cezaevinde/tutukevinde olup üç ders sınavına girme hakkı olan öğrencinin sınavı, 22 Temmuz 2017 Cumartesi günü bulunduğu ildeki cezaevinde/tutukevinde yapılacaktır. Yurtdışı programları için üç ders sınavı; 13 Ağustos 2017 Pazar günü fakülte yönetim kurulu kararı ile belirlenen sınav merkezlerinde gerçekleştirilecektir” dedi.YÖK Başkanı Saraç’tan ‘açıköğretim’ açıklaması

Artık 4 yanlış 1 doğruyu götürecek

Anadolu Üniversitesi, Açıköğretim Fakültesi’nin sınav sonuçlarını değerlendirme sisteminde değişikliğe gidildiğini açıkladı. Üniversite, artık sınavlarda 4 yanlışın 1 doğruyu götüreceğini duyurdu. Eski uygulamada yanlışlar doğruları götürmüyordu.Açıköğretim Fakültesi’nden yapılan açıklama şöyle:Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 29/03/2016 tarihli ve 75850160-106-E.26361 sayılı yazısıyla Açıköğretim programları uygulayan üniversitelerin ölçme ve değerlendirme faaliyetlerinde uygulama birliğinin sağlanmasında göz önünde bulundurulması gereken hususlar ilgili üniversitelere bildirilmiştir.Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının yazısı gereği, 2016-2017 Öğretim Yılından itibaren Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinde, sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde çoktan seçmeli beş seçenekli test tipi sorularda, dört yanlış cevabın bir doğru cevabı eksiltmesi, Anadolu Üniversitesi Senatosunun 04/10/2016 tarihli ve 7/8 sayılı kararıyla kabul edilmiştir.Anadolu Üniversitesi gerek temel öğrenme materyali olan kitaplarda gerekse destek materyali olarak https://ekampus.anadolu.edu.tr içinde yer alan kaynaklarda sürekli güncelleme yapmaktadır. Bu anlamda gelişen teknolojinin sunduğu bütün imkânlar seferber edilerek Türkiye’nin en büyük e-öğrenme platformu siz öğrencilerimiz için hizmet vermektedir. Öğrenci başarısının artırılması için sürdürülebilir projeler geliştirilmeye devam edecektir.Öğrencilerimizin Açıköğretim bürolarından teslim aldıkları güncellenmiş kitaplar ve https://ekampus.anadolu.edu.tr adresi dışında herhangi bir kaynaktan yararlanmamalarını önemle hatırlatırız. Kurum dışı kaynakların güncel olmayacağı ve mağduriyetlere neden olacağının bilinmesi gerekmektedir.Tüm öğrencilerimize duyurulur.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.