Almanya’dan IKBY’ye yeni silah yardımı

Almanya, terör örgütü IŞİD ile mücadeleye destek amacıyla Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne silah ve askeri malzeme yardımında bulundu. Yardım kapsamında bin 500 piyade tüfeği, 1 milyon mermi, 100 tanksavar füzesi, 3 zırhlı araç da bulunuyor.

Almanya’dan IKBY’ye yeni silah yardımı

Alman Savunma Bakanlığının açıklamasında, bin 500 piyade tüfeği,  1  milyon mermi, 100 tanksavar füzesi, 3 zırhlı araç ve çok sayıda destek  malzemesinden oluşan askeri sevkiyatın, havayoluyla Erbil’e ulaştırıldığı  kaydedildi.

Açıklamada, silahların teslimat sırasında Alman askerleri ve IKBY  yetkilileri tarafından birlikte incelendiği, bunların üçüncü tarafların eline  geçmesinin önlenmesinin bölgesel yönetimin sorumluluğunda olduğu vurgulandı.

SİLAH YARDIMI 2 YILDIR SÜRÜYOR

Alman hükümeti 2014 yılının ağustos ayında, IŞİD’le mücadele  kapsamında IKBY güçlerine silah yardımı kararı almış, son iki yılda çeşitli  partiler halinde Erbil’e yaklaşık 12 bin adet G3 piyade tüfeği, 8 bin adet G36  piyade tüfeği, 8 bin adet P-1 tipi tabanca, 60 adet Milan tanksavar sistemi,  ayrıca DINGO tipi zırhlı araçlar ile çok sayıda mühimmat sevk etmişti.

Almanya’nın IKBY’ye verdiği silahların geçen sene bölgedeki bazı terör  gruplarının eline geçtiği, bazılarının da karaborsada satıldığı haberleri üzerine  sevkiyatlar bu yılın ocak ayında geçici olarak durdurulmuştu.

88 SİLAH KAYIP

Alman basınına yansıyan haberlere göre, Alman makamları en az 88  silahın kaybolduğunu tespit ederken, IKBY yetkilileri de bugüne kadar 30 silahın  yasa dışı satıldığını belirlediklerini, sorumlular hakkında işlem başlatıldığını,  benzer olayların tekrarlanmasını engellemek için de önlem aldıklarını kaydetti.

   
 

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/almanya-dan-ikby-ye-yeni-silah-dunya-2297175/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ