Firmandex

ALES sınav sonucu açıklandı mı? Öğrenme ekranı

Binlerce kişinin yüksek lisans eğitimini almak için girdiği ALES sınav sonucu büyük merak konusu oldu. Peki 2016 yılında düzenlenen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) sınav sonucu ne zaman açıklanacak? İşte detaylar

ALES sınav sonucu açıklandı mı? Öğrenme ekranı

ÖSYM tarafından düzenlenen ve birçok kişinin yüksek lisans yapmak için başvuruda bulunup katılım gösterdiği ALES sınav sonuçları için geri sayım başladı. Sınava katılan binlerce kişi 2016 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) sınav sonucunu merak ediyor. Peki ALES sınav sonucu bugün veya bu hafta açıklanır? Sınav sonucu tam olarak ne zaman açıklanacak? 

ALES SINAV SONUCU NE ZAMAN AÇIKLANIR?

ALES sonuçları açıklamasını merakla bekleyenler, ÖSYM tarafından yapılacak duyuruya kilitlendi. Geçen sene 17 gün sonra açılanan  Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı sonucu bu senede iki haftada açıklanması bekleniyordu. Buna göre Yüksek lisans yapmak için başvuruda bulunup ALES sınavına girenler 4-5 Ocak tarihlerinde sınav sonucunu öğrenecekler. ÖSYM tarafından sınav sonucu açıklanır açıklanmaz aynı anda haber7.com’da yer alacak.

ÖSYM ALES sınav sonucu nasıl öğrenilir?

2016 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Sonbahar Dönemi (ALES 2016) sonuçlarını adaylar ÖSYM’nin (https://sonuc.osym.gov.tr) internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir. Sınav Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

ALES NEDİR?

ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) kısaca, yükseköğretim kurumlarındaki kadrolara girişte ve lisansüstü eğitim başvurularında kullanılacak olan puanı almak için girilen sınavdır.

ALES PUANI KAÇ YIL GEÇERLİDİR?

Sınavın yapıldığı tarihten itibaren 3 yıl geçerliliği vardır. Başvurularınızda geçerlilik süresi içinde en yüksek ALES puanınızı kullanabilirsiniz.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ