FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

Akdağ: Yeni Türkiye’nin yeni hastanelerini yapıyoruz

Sağlık Bakanı Akdağ, Türkiye’nin ilk şehir hastanesinin yarın açılacağını belirterek, “Avrupa’nın şu anda en mükemmel hastanesini hizmete sokuyoruz. Ben iddialı konuşmayı sevmem ama işin gerçeği bu. Yeni Türkiye’nin yeni Cumhurbaşkanlığı sisteminin yeni hastanelerini yapıyoruz. Sağlıkta dönüşümün ikinci dönemini şehir hastaneleriyle taçlandıracağız.” dedi.

Akdağ: Yeni Türkiye’nin yeni hastanelerini yapıyoruz

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’la geldiği Mersin’de Vali Özdemir Çakacak’ı makamında ziyaret etti.

Bakan Akdağ, burada yaptığı konuşmada, yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla Mersin Şehir Hastanesi’nin açılacağını söyledi.

Hastaneyle ilgili son durumu yerinde görmek ve hazırlıkları değerlendirmek için kente geldiklerini ifade eden Akdağ, şöyle konuştu:

“Yarın Mersin’e layık bir açılış gerçekleştirmek istiyoruz. Mersinli kardeşlerimizi de bu açılışa bekliyoruz. Bu açılışa ben çok büyük bir önem veriyorum. Türkiye’nin ilk şehir hastanesi açıyoruz. Hem Mersin’e hem de çevredeki vatandaşlara hizmet edecek bir hastaneyi açıyoruz.”

Vatandaşa kaliteli sağlık hizmeti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ’14 yıllık hayalimdi’ dediği şehir hastaneleri çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. İlki Yozgat’ta açılan şehir hastanelerine, 3 Şubat’ta bir yenisi daha eklenecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla açılacak olan Mersin Şehir Hastanesinde şu an son testler yapılıyor. Tamamı bittiğinde 41 bin 091 yataklı şehir hastaneleri son teknoloji ile donatılmış, fiziki mekanlarıyla nitelikli sağlık hizmetine dönüşen, vatandaşın memnuniyetini artırıcı bir hastane yapısına kavuşacak. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, önümüzdeki günlerde açılışı gerçekleşecek olan Mersin Şehir Hastanesi ile ilgili olarak ‘Avrupa’da örneği yok’ derken, 2017 yılında 6 ile 8 hastaneyi hizmete açacaklarını ifade etti. İşte heyecanla beklenen şehir hastanelerinin özellikleri:

Akdağ, Mersin’e sağlık turizmiyle ekonomik açıdan katkı verebilecek yeni bir dönemin de önünün açıldığını aktardı.

Açılış gününü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın takvimi dolayısıyla 5-6 gün önce belirlediklerini dile getiren Akdağ, şöyle konuştu:

“Kırgızistan ve Somali Sağlık Bakanları ile Pakistan Pencap Bölgesi Başbakanı açılışa katılacak. 90 milyon nüfusu var Pencap’ın. Hastalarımızı, arkadaşlarımız taşıdılar. Bugün ameliyat başladı. Polikliniğe gelen ayakta hastalarımızı bugün almadık pazartesi başlatacağız, çünkü yarınki açılışta ciddi bir kalabalık olacak hastane çevresinde. Vatandaşların erişiminin zor olabileceğini düşündük onun için ayakta hastaları pazartesi günü almaya başlayacağız. Allah’ın izniyle mükemmel bir hizmet olacak. Yani burada o kadar yenilik var ki bunları yarın açılışta Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız ifade ederler. Gerçekten çok büyük yeniliklerle geliyoruz. Sadece bir bina yapmıyoruz. Vatandaşımızın rahatı, huzuru ve konforu açısından mükemmel bir eseri Mersin’imize kazandırmış olduk. Çalışanların işini kolaylaştıracak bir yapıyı oluşturduk. Yürüme robotlarından tutun da kanser tedavisinde kullanılan birçok yeni yönteme kadar Mersin’e kazandırmış olduk.”

Sağlık turizminde merkez hamlesi

AK Parti hükümeti döneminde başlayan sağlık alınandaki reform hareketiyle dünya standartlarında hizmet verecek hastaneler dönemi başlıyor. Özel sektör ve kamu eliyle devam eden Türkiye’deki hastane yatırımlarının bölgesel sağlık merkezi hedefine sağladığı katkının önemine dikkat çeken Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, 3 Şubat Cuma günü hizmete açılacak Mersin Şehir Hastanesi’ne ilişkin, “Belki de bugüne kadar çok fazla konuşmadığımız, tartışmadığımız bir alan ama Mersin sağlık turizmi açısından Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biri olacak bundan emin olunuz” dedi. DÜNYA ÇAPINDA HİZMETBakan Elvan, Mersin ziyaretinde yaptığı konuşmada, 3 yıl gibi kısa bir sürede dünyanın en modern hastanelerinden birinin inşa edilmesinin büyük bir başarı olduğunu, şehir hastanesinin, sağlık turizminin geliştirilmesine katkı sağlayacağını belirtti. Elvan, şöyle devam etti: “Mersin sağlık turizmi açısından Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biri olacak bundan emin olunuz. Bu konuda hem Sağlık Bakanımız, hem de ilgili arkadaşlarımız özellikle sağlık turizminin geliştirilmesi konusunda çok yoğun çalışma içerisindeler. Bunun meyvelerini de önümüzdeki günlerde inşallah hep birlikte göreceğiz.”ALTYAPI GÜÇLENİYORHükümet olarak Mersin’de en öncelikli alanlarından birinin de güçlü bir fiziki alt yapının oluşturulması olduğunu vurgulayan Elvan, şunları söyledi: “Sadece 2016 yılında karayolu yatırımları için harcadığımız para 500 milyon lirayı geçti. İnşallah bu yıl 7 tünelimizin açılışını gerçekleştireceğiz. Bunların tünel çalışmaları tamamlandı. Sadece elektro mekanik ve sinyalizasyon çalışmaları var. Bunu da inşallah hep birlikte gerçekleştireceğiz.”Bölgesel refahı artıracakSekiz turizm bölgesine yönelik çalışmaların hızla devam ettiğine işaret eden Kalkınma Bakanı Elvan, Ovacık Turizm Bölgesi’nde her türlü işlemin tamamlandığını kaydetti. Elvan, “Şehir hastanesi ve Çukurova bölgesel havalimanı, Mersin’in hem turizm açısından gelişmesine, hem de ticaretteki güçlü konumu artırıp rekabet gücünü ve refah seviyesini yukarı çıkmasına katkı sağlayacak” dedi. Çukurova Havalimanı 2018’de tamamlanırMersin’in en önemli projelerden birinin de kente yapılacak Çukurova Bölgesel Havalimanı olduğunu anlatan Kalkınma Bakanı Elvan, şöyle devam etti: “İnşallah önümüzdeki günlerde kazmayı vuracağız. Hedefimiz 2018 yılı içerisinde Çukurova Bölgesel Havalimanımızı sizlerin hizmetine sunmak. Üst yapı ihalesini de önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğiz. Yatırım programına aldık ve biraz daha genişlettik. Açıkçası eski projesini revize ettik, havalimanını biraz daha büyüttük.”

“Cumhurbaşkanlığı sisteminin yeni hastanelerini yapıyoruz”

Akdağ, hastanenin Mersin Üniversitesindeki (MEÜ) hocaların da hizmet vermesi için de hazır olduğunu belirtti.

MEÜ yönetimiyle uyumlu çalıştıklarını vurgulayan Akdağ, şöyle devam etti:

“Karşılıklı işbirliği yapıp üniversitedeki hocalarımızın maharetlerini de Mersin Şehir Hastanesi’nde sergilemelerine fırsat tanımış olacağız. Büyük bir emek var tabii işin arkasında. Son 15 gündür 1 aydır ilgili firma gece gündüz çalıştı. Bizim arkadaşlarımız gece gündüz çalıştılar. Avrupa’nın şu anda en mükemmel hastanesini hizmete sokuyoruz. Ben iddialı konuşmayı sevmem ama işin gerçeği bu. Yeni Türkiye’nin yeni Cumhurbaşkanlığı sisteminin yeni hastanelerini yapıyoruz. Sağlıkta dönüşümün ikinci dönemini şehir hastaneleriyle taçlandıracağız. 41 bin yatak yapacağız. Türkiye’de Sağlık Bakanlığına ait yatakların 3’te biri şehir hastanelerinde olacak. Allah izin verirse zaten 2020’lere kadar Türkiye’de her yatağı 1 kişiye mahsus olan hastaneler dışında hastanemiz kalmayacak. Allah bir kaza bela vermezse 2020-2021’lere kadar Türkiye’deki bütün hastaneleri modernleştirmiş olacağız. Avrupa bugün bu işin bize göre çok uzağında. Allah’a şükürler olsun.”

‘Mersin ve Adana’daki hastaneler 6 milyon kişiye hizmet edecek’

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Cenabı hak nasip ederse nisan ayında bir referandum yapacağız ve büyük Türkiye hedefimize daha hızlı ulaştıracak yeni bir sisteme inşallah geçmiş olacak.” dedi. Bakan Akdağ, merkez Yüreğir ilçesindeki Adana Şehir Hastanesinde incelemelerde bulunarak çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.Akdağ, burada yaptığı açıklamada, Türkiye’nin büyük bir değişim arefesinde olduğunu belirterek,” Cenabı hak nasip ederse Nisan ayında bir referandum yapacağız ve büyük Türkiye hedefimize daha hızlı ulaştıracak yeni bir yeni bir sisteme inşallah geçmiş olacak.” dedi.Yeni sistemle birlikte meclisin daha güçlü olacağını ifade eden Akdağ, hükümetin daha hızlı ve istikrarlı hareket edebileceğini bildirdi.”Yeni bir hastanecilik dönemine geçiyoruz”Yeni döneme uygun bir şekilde sağlık dönüşümü hazırladıklarına değinen Akdağ, şöyle devam etti:”Yeni bir hastanecilik dönemine geçiyoruz. 2002 yılında geldiğimizde, Türkiye’de koğuş tipi hastaneler, felaket bir tablo vardı. Biz hastanelerimizin hizmet alınabilir yerler olması için çok gayret ettik. Bir kısmını dönüştürdük, bu dönüşüm bir taraftan da devam ediyor. Yeni dönemin en karakteristik özelliklerinden biri de şu ana kadar 41 bin yataklı planlanan şehir hastaneleri olacak. Bunlardan ilkini 3 Şubat’ta Mersin’de Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Başbakanımızın teşrifleri ile birlikte resmi açılışla inşallah vatandaşlarımızın hizmetine sokmuş olacağız.” Bölgede 6 milyon vatandaşa hizmet edecekBakan Akdağ, Adana Şehir Hastanesinin 2017’nin sonbaharında Adanalıların ve bölgenin hizmetine gireceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:”Burası bin 550 yatağıyla, belki bunu bin 600 yatağa ulaştıracağız. Planlanmış bir hastane. İki yüzün üzerinde yoğun bakım yatağı var. Günlük 15 bin hasta kapasiteli, bunun bin 500’ü acil hasta olabilecek şekilde. 60’a yakın ameliyathanesi, büyük bir kampüs yani. Dünyada buna benzer hastanelerin sayısı parmakla gösterilebilir. Mükemmel bir hastane inşa edeceğiz. Bütün bu projelerin geliştirilme aşamasında, stratejilerinin belirlenmesinde, yol haritalarının hazırlanmasında Adana Milletvekilimiz Sayın Necdet Ünüvar’ın çok büyük katkısı olmuştur. Kendisine ben hususen teşekkür ediyorum. İnşallah şubatta Mersin’i, önümüzdeki sonbaharda da Adana’yı vatandaşlarımızın hizmetine sokacağız. Bu iki dev hastane, iki mega proje, bölgede 6 milyona yakın vatandaşımıza hizmet edecek. Bu önemli bir kapasite. Bu kapasiteyi böyle dalga dalga geliştireceğiz. 2017’de bölge hastanelerimizin 6 ila 8’ni hizmete sokmuş oluyoruz. 2020’lere, 2021’ere kadar inşallah aşağı yukarı 30 projeyi hizmete almış olacağız Şimdiden bütün bölgeye, Adanalı kardeşlerimize Mersinli kardeşlerimize hayırlı olsun diyorum.”Kocaeli 2018’de şehir hastanesine kavuşacak

“Bizim için, Mersin’imiz için önemli bir gün.”

Bakan Elvan da yarının Mersin için özel bir gün olduğunu belirterek, Sağlık Bakanı Akdağ, ekibi ve şehir hastanesi sürecinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Şehir hastanesinin önemli bir yatırım olduğunu vurgulayan Elvan, şunları kaydetti:

“Büyük bir emek sarf edildi. Özellikle Sağlık Bakanımız bire bir her bir meseleyle en ince detayına kadar ilgilendi. Bizim için, Mersin’imiz için önemli bir gün. Bunun gururunu yaşıyoruz. İnşallah Mersin’imiz bu tür ilkleri bir çok kez barındıracak yatırımları gerçekleştirir ki bunları da yapacağız. Türkiye büyük ölçekli yatırımları, ses getiren yatırımları yapmaya devam ediyor, bundan sonra da devam edecek. İnşallah kamu ve özel sektördeki kuruluşlarımızla ülkemizi büyütmeye, güçlendirmeye hep birlikte devam edeceğiz.”

Bakanlar Akdağ ve Elvan sonrasında yetkililerle hastaneyle ilgili toplantı yaptı.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.