Firmandex

AK Parti, CHP ve MHP yeni anayasa için ortak mesaj

Meclis’te yeni anayasa mesaisi başlıyor. AK Parti, CHP ve MHP temsilcileri Meclis’in Şeref Holü’nde bir araya gelecek. Bu nokta özellikle seçildi. 15 Temmuz gecesi bombalanan noktalardan biri de Şeref Holü olmuştu. Parti temsilcileri uzlaşmanın önemine dikkat çekerek, “ortak akılla, devlet aklıyla hareket edilmeli” diyerek mesajı özetlediler.

AK Parti, CHP ve MHP yeni anayasa için ortak mesaj

DHA

AK Parti, CHP ve MHP’nin anayasa komisyonu üyeleri, bir araya geldikleri anayasa görüşmelerinin ardından açıklama yaptı.

 

Abdülhamit Gül’ün konuşmasından satır başları;

 

Bu gazi Meclis’in yaşamış olduğu o hadiseyi diri tutmaktır. İçinde bulunduğumuz sadece bir bina değildir. Bu bina vatan ve millet davasının yeridir. Bu Meclis’in bir üyesi olarak söylüyorum ki 15 Temmuz gecesi yapılan saldırı ne kadar alçaksa Sayın İsmail Kahraman’ın herkesi buraya davet etmesi o kadar kahramanlıktır. Milletimiz sokaklara çıkmıştır ve aziz milletimiz darbe girişimine karşı egemenlik hakkını kullanmıştır.

 

15 Temmuz’da milletimizin bütün fertleri kazanmıştır. Geleceğimiz bugünden daha iyi ve aydınlık olacaktır. 15 Temmuz gecesi milletimiz kurucu idarenin kendisi olduğunu bir kez daha göstermiştir. Yeni anayasa ve anayasada bazı hükümlerin değişmesine yönelik çalışmaların sonuçlanmasına inancımız tamdır. Uzlaşmaya varılacağına inancımız tam. Sayın Başbakanımızın 1 Ağustos’ta liderlerle yaptığı görüşmede anayasada bazı maddelerin hemen değişmesi adına teklif sunmuştur.

Biz son yaşanan gelişmeler çerçevesinde hemen değiştirilmesi gereken maddeleri konuşacağız, değerlendireceğiz. Çalışmalarımız Genel Başkanlara sunacağız. AK Parti olarak uzlaşma zeminini koruyacağız.

Bülent Tezcan’ın konuşmasından satır başları;

Ortak çalışmanın başlangıcında bu ortak açıklamayı yapıyoruz. Bu da önümüzdeki günlerde Türk siyasetinin sorunlarını ortak çözebilmesini gösterilmesi adına çok önemlidir. 15 Temmuz Türkiye için dönüm noktasıdır. O gün burada TBMM’de Meclis Başkanımız ve milletvekili arkadaşlarımızla beraber bir terör örgütüne karşı ortak mücadele etmenin ne büyük olduğunu gördük.

Asıl işin büyük tarafı bundan sonra. Biz bundan sonra Türkiye’nin ibresini daha güçlü bir demokrasiye götüreceğiz ya da Türkiye daha kötü bir yöne gidecek. Ben bugüne kadar verilen sınavda Türkiye’nin daha güçlü bir demokrasiye gideceğini düşünüyorum. Bu hain girişimin bir destekçisi olan her kimse yargılanmalıdır. Hesap sorma sürecinin tamamen hukuk devleti sınırları içinde sürmesi gerekiyor.

Anayasa, hukukun üstünlüğü, çok önemli ve ciddi bir adım olacak. 3 siyasi partinin mini anayasa paketi içinde katkılarının olmasını çok önemsiyoruz. 15 Temmuz’dan sonra parlamentoda 4 siyasi parti parlamentoya karşı bir imza attı. Anayasa çalışmalarında aynı beraberliğin yaşatılması gerektiğini düşünüyorum. Parlamentonun iradesinin tam olması için parlamentoda bulunan bütün siyasi partilerin bu görüşmeler içinde olması gerektiğini düşünüyorum.

Yargının tarafsız ve bağımsız olmasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha yaşadık ve gördük. Yargı hukuk dışında hiçbir gücün elinde olmamalıdır.

SALI GÜNÜ YENİDEN TOPLANILICAK

AK Parti, CHP ve MHP’nin anayasa komisyonu üyeleri salı günü yeniden bir araya gelecek. 

KAYNAK : http://mobil.star.com.tr/mobildetay.asp?Newsid=1133266

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ