24 ülkede seferberlik

MÜSİAD’ın Başkanı Olpak, 15 Temmuz’un yurtdışında doğru anlaşılması için 24 ülkede iletişim seferberliği başlatıyor. Olpak, “İşin merkezinde Türkiye’deki yabancılar yer alacak” dedi

24 ülkede seferberlik

Ekonomi basını ile biraraya gelen Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, 15 Temmuz darbe girişiminin yurtdışında doğru anlaşılması ve Türkiye’nin bu süreci nasıl yönettiğinini iyi bir şekilde anlatılması için ileşitişim seferberliği gerçekleştireceklerini söyledi.

Bir iş örgütü olarak asıl yapmaları gerekenin eylemlerin ekonomik hayatın devamlılığının aksaksız olarak devam etmesinde rol oynamak olduğunu vurgulayan MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, şöyle konuştu:

“İçeride mücadele devam edecek. Yurtdışı zayıf olduğumuz en büyük alan. Uluslararası boyutlarda doğru iletişim kurmalı ve kendimizi iyi anlatmalıyız. Bu kimi yerlerde hükümet düzeyinde, kimi yerlerde basın, kimi yerlerde sivil toplum ve iş kuruluşları düzeyinde olabilir. Önemli olan enerjimizi gereksiz yere harcamamız ve rasyonel hareket etmemiz. Bizim görevimiz muhataplarımıza kahramanlık destanımızı anlatmak değil. Darbe girişiminin hemen ertesi günü bankacılık sisteminin çalıştığı ve ekonomi işletmeleri olarak işlerimizin başında olduğumuzu, tüm sistemin çalıştığını anlatmak.” 

İlk ülke Danimarka

Darbe girişiminin ekonomik hayat üzerindeki olumsuz etkisinin önlenmesi için yurtdışına yönelik ‘iletişim seferberliği’ başlattıklarını belirten Olpak, bu eylemin 24 ülkeyi kapsayacağını söyledi. Bu ülke ziyaretlerinin ilkinin Danimarka’ya yapılacağını bildiren Olpak, “Önemli olan lokale inmek ve bunun için gereken yerde olarak gereken para ve enerjiyi harcamaktır.”

Darbe girişiminde bir iş örgütü olarak meydanlarda olduklarını ama asıl görevlerinin üretimin devamlılığını sağlamak olduğunu ifade eden Olpak, konuşmasına şöyle devam etti: 

“Bizim öncelikli görevimiz en büyük dayağı yediğimiz ticari aktivitelerimizde olumsuz olan herşeyi düzeltmektir. 15 Temmuz’un hemen ertesi günü yapılması gereken hiç bir organizasyon ve toplantımızı iptal etmedik. Aksine ne yapalım diye sorulduğunda daha büyük bir katılım ile çalışmalara devam edin dedik.”

‘Ben temizim diyen rüya görür’

MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, MÜSİAD’ta Fethullah Gülen örgütlenmesine bağlı üyelerin olup olmadığına ilişkin olarak, ‘Ben temizim diyen rüya görür” dedi.

Olpak, “Türkiye’de ben temizim diyen rüya görür. Bizim de merkez, şube ve temsilciliklerimizde varlar. Tespit ediyoruz ve bu kişileri içimizden ihraç edeceğiz” dedi. MÜSİAD Başkanı, iş örgütü olarak kurumsal milliyetçilikten uzak durduklarını ve hiç bir zaman kurumsal milliyetçilik yapmadıklarını belirterek, “Bunun için hiç bir zaman ne okulumuz, ne medyamız ne de hastanemiz olmadı. Devlet şimdi yeniden yapılanıyor. Bundan faydalanalım demiyoruz, doğru anlayalım diyoruz” diye konuştu.

‘Siparişleri ertelemiyoruz’

Türkiye’nin 15 Temmuz darbesinden sonra ‘en büyük dayağı’ dışarıdan yediğini ifade eden Nail Olpak, “Bizimle ticari ilişkileri olan muhataplarımız, kişi ve kurumlar, siparişlerimiz gelecek mi, aksama olacak mı” diye soruyorlar. Hiç bir aksama olmayacak, üretime devam ediyoruz. Siparişleriniz zamanında size ulaştırılacak” diyoruz” dedi. Olpak, ikna olmamaları halinde işin peşini hiç bırakmayacaklarını ifade etti.

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/24-ulkede-seferberlik-ekonomi-2293461/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ