Firmandex

24 Ağustos’ta Kerry yerine Biden gelecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya gezisinin ardından 24 Ağustos’ta Türkiye’ye daha önce planlananın tersine ABD Dışişleri Bakanı John Kerry değil, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın gelecek olması dikkat çekti.

24 Ağustos’ta Kerry yerine Biden gelecek

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın talimatıyla Fetullah Gülen’in iadesi amacıyla tutuklanmasına ilişkin talep ABD Adalet Bakanlığı’na elektronik ortamda gönderilmişti. ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, 1 Ağustos’taki Ankara ziyaretinin ardından Türkiye’nin iadeyle ilgili talebini ABD yönetimine iletti. TBMM Dışişleri Komisyonu üyelerinden oluşan heyet de ABD temasları sırasında FETÖ’nün darbe girişimi sonrasında gelişmeleri ABD Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan görüşmelerde anlattı.

Uzman heyet

Bu temasların ardından ABD Dışişleri Bakanı Kerry’nin, 24-25 Ağustos tarihlerinde Ankara’ya ziyarette bulunması planlandı. Ancak ABD yönetimi, son anda tutum değişikliğine gitti. Bu değişikliğin Erdoğan’ın, Rusya gezisi sonrasında olması dikkat çekici bulundu. ABD’den 4 kişiden oluşan bir uzman heyet, 22 Ağustos’ta Ankara’ya gelecek. Heyetteki üç kişi ABD Adalet Bakanlığı uzmanlarından, biri de Dışişleri Bakanlığı yetkilisinden oluşacak. Heyet, ABD Büyükelçiliği’nden yetkililerin katılımı ile genişletilecek. Heyetin, Ankara’daki temas ve incelemeleri 24 Ağustos’ta sona erecek. 24 Ağustos’ta ABD Başkan Yardımcısı Biden Ankara’ya gelecek. Biden ile Başbakan Binali Yıldırım görüşecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da, Biden’ı Cumhurbaşkanlığı’nda kabul etmesi bekleniyor. Bu temasların seyrine göre, Gülen’in iadesi konusunda Türkiye’den uzman bir heyet, ABD’ye gidecek. 

İade dosyasıyla ilgili ABD’ye son ziyareti ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Adalet Bakanı Bekir Bozdağ birlikte yapacak. Kerry’nin de, Ankara’ya Eylül ayı içinde ziyarette bulunması bekleniyor. 

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/24-agustos-ta-kerry-yerine-biden-siyaset-2294596/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ