15 Temmuz için 10 ayrı iddianame

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın görevlendirdiği 15 savcı tarafından, 10 ayrı iddianame hazırlanması planlanıyor.

15 Temmuz  için 10 ayrı iddianame

Cumhuriyet Başsavcılığı’nın FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin yürüttüğü soruşturmada görevlendirilen 15 savcı tarafından, 10 ayrı iddianame hazırlanması planlanıyor. 15 savcı arasında iş bölümü yapıldı. İş bölümüne göre, 15 savcının farklı başlıklarda, 10 ayrı iddianame hazırlaması öngörülüyor. İfadeler, toplanan bilgi ve belgeleri tekrar gözden geçirerek yeni ipuçlarına ulaşmaya çalışan savcılar, soruşturmanın kapsamının geniş, şüpheli sayısının da fazla olması nedeniyle ayrı ayrı iddianame hazırlanmasının, yargılama sürecinin sağlıklı işlemesi bakımından daha uygun olacağı görüşünde birleşti.

GENELKURMAY İLK SIRADA

Çatı şeklinde kabul edilen ilk iddianamede, 15 Temmuz gecesi Genelkurmay’da yaşanan olaylar ele alınacak. Diğer iddianameler, 3 kuvvet komutanlığı, Jandarma Komutanlığı, EDOK, MİT, Külliye, Kara Havacılık Okulu, Sahil Güvenlik Komutanlığını kapsayacak şekilde hazırlanacak. TBMM, Ankara Emniyeti, TRT, Akıncı Üssü, İstihbarat Daire Başkanlığı gibi diğer alanlara dair çalışmalar, bu 10 iddianame içinde değerlendirilecek.

DAVALAR BİRLEŞMEYE BİLİR

İddianamelerin tamamlanmasının ardından, davanın tek elde yürütülüp yürütülmeyeceği mahkemelerin takdirinde olacak. Davaların birleştirilme imkanı bulunuyor ancak yargılamayı birleştirmeden yapmanın adil yargılanma ilkesi bakımından daha uygun olacağı düşünülüyor. Diğer illerdeki yargılamaların da mahallinde yapılması planlanıyor. Bu arada, Adalet Bakanlığı, Ankara’daki yargılamalar için Sincan’da büyük duruşma salonu yapılması kararı aldı ve ihalesi yapıldı. İstanbul’daki yargılama ise Silivri’de olacak.

KAYNAK : http://mobil.star.com.tr/mobildetay.asp?Newsid=1133416

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ