FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

1,5 milyon kişilik istihdam çağrısı

TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, her bir TOBB üyesinin bir kişiyi istihdam etmesiyle 1,5 milyon kişilik yeni istihdam alanı oluşacağını söyledi. Ek istihdama destek verileceğini vurgulayan Yıldırım, “Siz ekonomiyi büyütmek için, insanlarımıza yeni iş alanı oluşturmak için bir adım attığınızda biz de iki adım atacağız” dedi.

1,5 milyon kişilik istihdam çağrısı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 1,5 milyon üyesiyle iş camiasının en büyük çatı örgütü olduğunu dile getiren Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her TOBB üyesinin bir kişiyi ek istihdam etmesi çağrısına destek verdi. Başbakan Yıldırım, TOBB üyelerine hitaben, “Her bir üye bir kişiyi istihdam etse 1,5 milyon yeni iş alanı, yeni aş anlamına geliyor. İşte bugün burada Cumhurbaşkanımız da ifade etti, en az bir. Bu sayıyı artırdığımız zaman iki olunca 3 milyondan bahsediyoruz. Siz ekonomiyi büyütmek için, insanlarımıza yeni iş alanı oluşturmak için bir adım attığınızda biz de iki adım atacağız. Bu yükü sadece size taşıtmayacağız.” dedi. Başbakan Yıldırım, planlanan 1,5 milyon çalışan için 1 yılda 12 milyar liralık kaynağı hükümet olarak karşıladıklarını da aktardı.

EKONOMİYE MESAJ OLDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda konuşan Başbakan Yıldırım, şuranın özellikle 2017’nin ilk günlerinde yapılmasının ekonomi açısından çok önemli olduğunu ifade etti. Çalışanların iş başı eğitimini karşılayacaklarını ve eğitim süresince 500 bin çalışanın maaşını vereceklerine işaret eden Yıldırım, 1,5 milyona kadar olan bütün çalışanların sigorta primi ve vergilerinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığınca karşılanacağını bildirdi. Yıldırım, çalışmaların bunlarla sınırlı olmadığını, mesleki eğitim programı için istihdam alanı oluşturduklarını, bütün bunlarla en az 2 milyon vatandaşa yeni iş imkanı açılacağını belirtti.

‘ŞAHA KALKACAĞIZ’

Öte yandan Başbakan Yıldırım, kredi değerlendirme kuruluşlarının Türkiye’deki istikrar ve güveni sekteye uğratmak, ülkenin gelişmesini geciktirmek için her türlü gayreti gösterdiklerini de dile getirdi. Başbakan Binali Yıldırım, “Biz ekonomimize, milletimize, iş adamlarımıza güveniyoruz ve bugüne kadar bu oyunları nasıl boşa çıkardıysak son zamanlarda sahnelenen bu oyunu da boşa çıkaracağız. 2017 bazılarının sürekli olarak karamsarlık pompaladığı bir yıl olmayacak, aksine Türk ekonomisinin tekrar şaha kalkacağı bir yıl olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

En az artı 1 çalışana ‘Evet’

Türkiye’nin 15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrasında nasıl milli bir mücadeleye giriştiyse özel sektörün de 2017’de istihdam yarışı yapması gerektiğini belirten TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, özel sektör temsilcilerine “Türkiye’nin geleceğine artı bir istihdam sağlamaları” çağrısında bulundu. “Sayın Cumhurbaşkanımızın en büyük özelliği içimizden, ticaretten gelen bir kişi olduğu için onunla pazarlık yapma şansımız yok” diyerek, hitap ettiği iş adamlarına “Tekrar soruyorum, en az artı bir istihdam sağlamaya hazır mıyız?” çağrısı yapan Hisarcıklıoğlu, iş adamlarından “evet” karşılığını aldı.

REFORM İHTİYACI VAR

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, şûrada yaptığı konuşmada yapısal reformlara ve küresel rekabette Türkiye’yi öne çıkaracak yeni adımlara ihtiyaç olduğunu da belirtti. Hisarcıklıoğlu ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şuraya katılımının bürokrasinin çarklarını işletmek ve özel sektörün sürdürdüğü mücadelenin önemini göstermek açısından önemli olduğunu vurguladı.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.