Yutma güçlüğüne dikkat! Hastalık habercisi olabilir

Sindirim sistemimizde belki de en az bilgi sahibi olduğumuz organ tıp literatüründe “özofagus” denilen yemek borumuzdur. Bir çoğumuz bu organa ait olan belirtilerin mide ve bağırsaktan geldiğini düşünürüz. Ancak bu organa ait hastalıkları da küçümsememek gerekir.

Yutma güçlüğüne dikkat! Hastalık habercisi olabilir

Peki yemek borusu nerdedir? Fonksiyonu nedir?

Yemek borusu ağız ile mideyi birleştiren, yaklaşık 25-28 cm uzunluğunda ve 2 cm. çapında, ağza alınan gıdaları peristaltizm denilen ilerleyici hareketler ile mideye ileten bir organdır. Yemek borusunda sindirim yoktur. Ancak bu organa ait bir takım semptomlar önemli hastalıkların belirtisi olabilir.

Yutma güçlüğü (disfaji) yapan nedenler:

Bu organa ait en büyük belirti yutma güçlüğüdür. Yutma güçlüğü yaşayan hastaların hekime başvurmasının altında kanser korkusu yatar. Gerçekten de yutma güçlüğü yemek borusu kanserinin en önemli belirtisidir. Ancak öncelikle, yemek borusu kanseri dışında yutma güçlüğüne sebep olan hastalıkları da sıralamak gerekir. Üst solunum yolu enfeksiyonları dediğimiz, nezle, gripal enfeksiyon, sinüzit, bademcik enfeksiyonları da başlangıçta yutma güçlüğü ile seyreder. Yine tükürük bezi taşları, tükürük bezi iltihapları da yutma güçlüğüne neden olabilir.

Yutma güçlüğünün en büyük nedenlerinden biri de reflüdür.

Mide asitinin yemek borusunun kasılma problemi nedeniyle yemek borusuna geri kaçması olarak bilinen reflü, yemek yeme sırasında takılma hissine neden olur ve basit yutma güçlüğünün ilk sıralarında yer alır. Bunun dışında yine yemek borusunda ilerleyici hareketlerin azaldığı, gevşeme kusuru bulunan akalazya hastalığında da yutma güçlüğü en önemli belirtidir.

Ne zaman yutma güçlüğü yemek borusu kanserini düşündürmeli?

Bazen yutma güçlüğü yemek borusu kanserinin ilk belirtisi olabilir.

Burada yutma güçlüğünün süresi, hastanın yaşı, beraberinde başka hastalıkların oluşu, sigara kullanımı, iştahsızlık, kilo kaybı, kusma gibi belirtilerin beraberinde olması önemlidir.

Yutma güçlüğü olanlar mutlaka bir hekime başvurmalı!

Bunun için en uygun seçim gastroenteroloji ve genel cerrahi uzmanıdır. Gerektiğinde KBB uzmanından görüş alınabilir.

Yemek borusu hastalıklarında tanı nasıl konur?

İlk seçilecek yöntem ağız muayenesi dışında, endoskopik yöntemdir. Ağız yolu ile mideye gönderilen,ucu ışıklı ve kameralı olan gastroskop adı verilen endoskopik bir cihaz ile yemek borusu tam olarak görüntülenir. Gastroskopi denilen bu endoskopik işlem artık bir çok devlet ve özel hastanede yapılmaktadır.Bunun dışında gerektiğinde ilaçlı yemek borusu filmi bize yol gösterir. Sonuç tümöral bir kitleyi gösteriyorsa tedavi cerrahidir. Bazı durumlarda yemek borusuna stent konabilir veya kemoradyoterapi uygulanabilir.

Bu belirtiler varsa dikkat!

Ağızda aşırı tükürük artışı, ağız kokusu, yutma sırasında takılma hissi, gıcık öksürüğü, boğazda yanma hissi ve en önemlisi yutma güçlüğü bizi muhakkak bir hekime yönlendirmelidir.

KAYNAK : http://mobil.star.com.tr/mobildetay.asp?Newsid=1136226

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ