Firmandex

Yorgun hissetmemizin sebepleri

Uykumuzu tam aldığımızı sanıyorken aslında her günümüzü yorgun geçiriyorsak, farklı sebepleri de var…

Yorgun hissetmemizin sebepleri

Her gece erkenden de uyusak geçte uyusak sabah uyandığımızda ve uyandığımız günün devamında yorgun hissetmemiz sadece uyku yüzünden olmayabilir. İşte yorgun hissetmemize neden olabilecekler:

Dehidrasyon: Vücudumuzda yüzde ikilik bir sıvı kaybı bile tüm enerji düzeyimizi olumsuz yönde etkileyebilir. Gün içerisinde yeteri kadar su içmemek vücudumuzdaki kanın hacmini düşürür, organlarımıza oksijen ve besinlerin daha yavaş taşınmasına neden olur. Eğer günde 8 bardak su içmiyor isek bu bizi yorgun düşürür.

Mükemmeliyetçilik:  Yaptığımız herşeyin en iyisi olmasını istememiz bunun için çabalamak ve daha uzun, yoğun çalışmak anlamına gelir. Ulaşılması zor hedeflere ulaşmak için gece gündüz çalışmak ekstra zaman harcamamıza ve işimizi aslında çokta ileriye götürmediği için yorgunluğumuza sebep olur.

Dağınık olmak:  Araştırmalar düzenli bir ortamın zihnimizi de arındırdığını söylüyor. Düzgün dinlenmek için etrafımızın toplu olduğundan emin olalım.

Fazla sıcaklık: Dışarısı sıcakta, soğukta olsa oda sıcaklığımızın 18-20 derece civarında olması çok önemli. Gecenin bir yarısı terden uyandığımız zaman gün içerisinde yeterince dinlememekten yorgun düşebiliriz.

Demir eksikliği:  Eğer günde 10 miligram demir almazsak kendimizi yavaş ve yorgun hissedebiliriz.

Kahvaltı yapmamak: Sabah uyandığımız zaman vücudumuza tekrar enerji yüklememiz gerekir. Bunu kahvaltı ederek yapabiliyor iken eğer kahvaltı öğününü atlarsak kendimizi yorgun hissedebiliriz. 

Gün boyunca enerjimizi korumak için kafein tüketmek: Günde 3 bardaktan fazla çay ve kahve içersek uyku düzenimiz bozulabilir. Araştırmalara göre yatmadan 6 saat önce tükettiğimiz kafeinin bile uykuya dalarken zorlanmamıza neden olduğu söylenmiştir.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ