FİRMANDEX'E HOŞGELDİNİZ!

YKS baraj puanıyla ilgili ÖSYM’den flaş karar! 2021 YKS sınavı ne zaman yapılacak?

Üniversiteye giriş sınavı olarak bilinen YKS’ye kısa bir zaman kaldı. AYT, TYT ve YDT olarak üç oturumda düzenlenecek sınava öğrenciler son hazırlıklarını yapıyor. Pandemi nedeniyle geçtiğimiz yıla göre sınav süresi ve baraj puanında ÖSYM tarafından değişiklik yapıldı. Peki 2021 YKS ne zaman yapılacak? İşte üniversite sınavı soru sayısı ve sınav süreleri…

YKS baraj puanıyla ilgili ÖSYM’den flaş karar! 2021 YKS sınavı ne zaman yapılacak?

YKS sınavına katılacak öğrencilerin sınav telaşı başladı. Bu yıl 2 milyon 607 bin aday hayalindeki üniversitede eğitim alabilmek için üniversite sınavında ter dökecek. ÖSYM tarafından geçtiğimiz günlerde adayların sınava katılacakları okul bilgileri açıklandı. Sınava ilişkin tüm bilgilerden haberdar olmak isteyen öğrenciler detayları araştırıyor. Geride bıraktığımız yılda pandeminin sınava olan etkilerini en aza indirmek için öğrenciler sadece 1. dönem konularından sorumlu tutuldu. Ayrıca sınav süresi uzatılırken baraj puanında değişikliğe gidildi. 2021 yılında düzenlenecek sınavda ÖSYM kritik kararlar aldı. Peki YKS baraj puanı yükseldi mi? İşte üniversite sınavı hakkında alınan kararın detayları…

YKS Baraj Puanı Kaç Oldu?

Öğrencilerin pandemi şartlarından etkilenmemesi için 2020 yılında YKS baraj puanı 170 olarak belirlendi. Bu yıl ÖSYM tarafından hazırlanan YKS başvuru kılavuzunda baraj puanı 180’ne çekildi. TYT sınavında 180 ve üzeri puana sahip olmayan adaylar sadece ön lisans programlarını tercih edebilecek. 180 ve üzeri puana sahip olanlar lisans programlarını tercih edebilecek.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan programlara başvuruda bulunabilmek için TYT sınavından 150 ve üzeri alınması gerekmektedir.

YKS Ne Zaman Yapılacak?

Üniversite sınavı olarak bilinen Yükseköğretim Kurumları sınavı Alan Yeterlilik, Temel Yeterlilik ve Yabancı Dil Testi olarak üç oturumda düzenlenecek. Geçtiğimiz yıl 165 dakika süren TYT sınavı bu yıl 135 dakika olacak. İşte detaylı sınav tarihleri ve süreleri;

TYT, 26 Haziran 2021 Cumartesi günü yapılacaktır. Sınav, 10.15’te başlayacak ve 135 dakika sürecektir.

AYT, 27 Haziran 2021 Pazar günü yapılacaktır. Sınav, 10.15’te başlayacak ve 180 dakika sürecektir.

YDT, 27 Haziran 2021 Pazar günü yapılacaktır. Sınav, 15.45’te başlayacak ve 120 dakika sürecektir. 

2021 YKS Sınavında Hangi Dersten Kaç Soru Sorulacak?

Temel Yeterlilik sınavında adaylara toplam 120 soru, Alan Yeterlilik sınavında 160 soru Yabancı Dil Testinde ise 80 soru sorulacak. 

26 Haziran günü düzenlenecek TYT sınavında adaylara 40 Türkçe, 20 Sosyal Bilimler ( 5 Tarih, 5 Felsefe, 5 Din Kültürü), 40 Temel Matematik ve 20 Fen Bilimleri ( 7 Fizik, 7 Kimya, 6 Biyoloji) sorusu yöneltilecek.

27 Haziranda düzenlenecek AYT sınavında 25 Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya -1’den 6 soru, Tarih-1’den 10 soru, 40 Matematik sorusu Coğrafya-2’den 11 soru, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden 6 soru sorulacak. Felsefe grubu olarak bilinen Mantık, Psikoloji Sosyoloji dersinden 12 soru sorulacak. Tarih-2’den ise 11 soru yöneltilecek.

27 Haziran öğleden sonra yapılacak YDT sınavında öğrencilere eğitim aldıkları  Almanca, Fransızca, İngilizce, Arapça ve Rusça dillerinden sınavda başvuru yaptıkları dile göre soru kitapçığı verilecek. Yabancı Dil Testinde toplam 80 soru sorulacak.

YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

26-27 Haziran tarihinde düzenlenecek üniversite sınavı sonuçları ÖSYM tarafından 4 Ağustos 2021 tarihinde açıklanacak. Aday İşlemleri Sistemi üzerinden T.C kimlik numarası ve aday şifresiyle sonuçlar sorgulanabilecek. OBP (Ortaöğretim Başarı Puanı) sınav sonuçlarına puan olarak yansıyacak. Sonuçların açıklanmasının ardından belli olan kontenjanlara göre adaylar tercihlerini gerçekleştirecek. İlk tercihler sonucu yerleşemeyen adaylara ek hak tanınacak.

Adaylar Bu Yıl Müfredatın Tamamından Sorumlu Olacak!

2020 yılında alınan karar ile öğrenciler sadece  yüz yüze eğitim ile verilen birinci dönem konu ve kazanımlarından sorumlu tutulmuştu. Bu yıl üniversite sınavında öğrencilere  lise 9,10,11 ve 12. sınıfın tüm konularından soru gelebilecek.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.