‘Yeşili takip et’ ile Microsoft’un Türkiye birincisi oldular

‘Yeşili takip et’ ile Microsoft’un Türkiye birincisi oldular

Yalova Atatürk Bilim Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencileri, merkezi ABD’de bulunan bilişim ve yazılım şirketi Microsoft tarafından “Geleceği planlayan çocuklar” sloganıyla düzenlenen “Kodu Cup 2016” tasarım ve programlama yarışmasında, “Yeşili takip et (Follow the green)” oyunuyla Türkiye birincisi oldu.

“Green Team” adıyla yarışmada yer alan ortaokul öğrencileri, “Follow the green” oyunuyla Türkiye’den katılan 165 projeyi geride bıraktı.

BİLSEM Müdürü Sabri Kan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerinin bu yarışmadan hak ettiği birincilikle döndüğünü söyledi.

Öğrencilerin kod yazarak oluşturdukları bu anlamlı oyunun derece aldığını duyunca çok sevindiğini dile getiren Kan, “Çok yakın gelecekte onların yazılım alanında ülkemizi çok iyi yerlerde temsil edeceğine inancım sonsuzdur.” dedi.

Bilişim Teknolojileri öğretmeni Koray Özdemir de bilişim çağında öğrencilerin programlamayı öğrenmesinden, bununla yeni oyunlar tasarlamasından ve kurum olarak buna aracı olmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Yarışmanın amacı öğrencilerimizin programlama yeterliliklerini kullanarak, ‘Çevre ve Ben’ temalı bir oyun hazırlamalarıydı. Bu amaçla öğrencilerimiz bir senaryo oluşturdu. Daha sonra bu senaryoya bağlı programın genel tasarımını yaptılar. Ardından kendi başlarına bunun kodlamasını, programlamasını yaptılar ve oyunlarını hazır hale getirdiler.”

“Programlamanın, kodlamanın ne olduğunu bilmiyordum”

8. Sınıf öğrencisi ve Green Team Sözcüsü Simay İlaslan, bilgisayarla BİLSEM’de tanıştığını kaydetti.

Buraya gelmeden önce programlamanın, kodlamanın ne olduğunu bilmediğini anlatan İlaslan, “Bizlere verilen zaman içinde oyunumuzu yetiştirmek için sabah saat 05.00’te kalkıp okula gitmeden önce oyunu yapmaya ve vaktimi buna harcamaya başladım. Arkadaşlarımla teneffüslerde bile vaktimizi buna harcadık. Bu şekilde de oyunumuz yaptık.” dedi.

Green Team’de görev alan öğrenci Musa Mert Atik de oyunu piyasaya sürecek gibi hazırladıklarını dile getirerek, “Farklı farklı insanlardan farklı düşünceler alarak bu oyunu yapmaya çalıştık.” dedi.

Oyunun senaryosunu yazan Şebnem Ilgıt Yılmaz da BİLSEM’in katkılarıyla bu yarışmaya katıldıklarını aktararak, “Bu yarışmaya görev paylaşımı yaparak hazırlandık. Ben senaryoyu yazdım. Mert ve Simay da kategorileri ayarladı, birlikte kodları yazdık. Bu şekilde hem zamandan kazandık hem de birlikte çalışmış olduk.” diye konuştu.

AA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ