Firmandex

Yeşil pasaportla 2. ihracat hamlesi

Türk ihracatçısı yıllardır beklediği ‘yeşil pasaport’una kavuşmanın sevincini yaşıyor. İlgili yönetmeliğin çıkmasından sonra 20 bin ihracatçı, dünyanın bütün kapılarını açan yeşil pasaportu cebine koyacak ve yeni ihracat hamlesi başlatılacak

Yeşil pasaportla 2. ihracat hamlesi

Türk ihracatçısının yeşil pasaport hayali nihayet gerçek oldu. Yeşil pasaportun kimlere verileceğine ilişkin teknik detayların yer aldığı yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlanmasından sonra pasaport dağıtımı başlayacak. Artık ihracatçılar vize sıkıntısı çekmeden, gümrükte sıra beklemeden, randevusuna zamanında yetişecek, bu moralle işine dört elle sarılacak. 1980’lerde başlayan birinci ihracat hamlesinden bu yana özlemi çekilen yeşil pasaport sayesinde ikinci ihracat hamlesi başlatılacak.

‘Vize sıkıntısı aşılmış oldu’

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi:

“İhracatçılara yeşil pasaport verilmesini talep etmiştik, kanunlaştı. İhracatçılarımızın dünyanın her yerine rahatlıkla gidebilmeleri, vize işlemleri sebebiyle zaman kaybı yaşamamalarının önemini belirtmiştik. Bu talebimizin kabul görmesi ve yasalaşması ihracatçılar için oldukça önemli. Ar-Ge ve Tasarım faaliyetlerine ayrı destekler verilmesini talep etmiştik, birkaç gün önce yönetmeliği gazi Meclis’imizden çıktı. İhracatçılar olarak bizler, taleplerimizin karşılığını hiçbir dönemde bu kadar hızlı almamıştık. Bu çerçevede, hükümetimize şükranlarımızı sunuyoruz.”

‘İhracatçının önünü açacak’

İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi:

“İhracatçılar olarak bizler işimizin doğası gereği sık sık yurtdışına seyahat ediyoruz. Vize nedeniyle acil seyahatlerde zaman zaman sıkıntılarla karşılaşabiliyor, hatta programlarımızı iptal etmek zorunda kalabiliyoruz. Türkiye’nin refahı için çalışan, memlekete döviz kazandıran ihracatçılar olarak uzun zamandır bu beklentimizi dile getiriyorduk. Yeşil pasaport ihracatçılarımızın hem işlerini kolaylaştıracak, hem de onlara ekstra motivasyon sağlayacak. 2017 ihracat hamlesinin yapılacağı bir yıl olacak. Yeşil pasaportun bu sürece ciddi katkısı olacak. Destekleri nedeniyle hükümetimize teşekkür ediyorum.” 

‘Sektöre göre kriter olmalı’

İMİB Başkanı Ali Kahyaoğlu:

“Yeşil pasaport son derece olumlu bir karar. Şimdi merak edilen kimlerin yeşil pasaport alabileceği konusu. Eğer ortaya genel bir ihracat miktarı koyulur da bunu gerçekleştirenlere verilecek denilirse sektörler arasında haksızlığa neden olur. Çünkü bir otomobil, tekstil-konfeksiyon veya kimya sektörünün ihracatı ile mermer sektörünün ihracatı bir değil. Eğer onlara 10 milyon dolar kriter konulursa bizim sektörümüze 2 milyon dolar olması gerekir, kısacası sektörel özellikler dikkate alınmalı ve kriterler ona göre belirlenmeli. Tüm ihracatçı birliklerinin yöneticilerine doğrudan yeşil pasaport verilmeli.”

‘İhracatçıyı teşvik edecek’

OİB Başkanı Orhan Sabuncu:

“Yeşil pasaportun verilmesi ihracatçının dış pazarlara çok çabuk şekilde ve vize peşinde koşmadan ulaşması bakımından çok önemliydi. Bu nedenle böyle bir imkanın yaratılmasını çok olumlu karşılıyoruz. Vize ihracatçı açısından engel teşkil etmekteydi. Her şeyden evvel vize alma sürecinde pasaport bağlı kaldığından yurtdışı seyahatler yapılamıyor bu arada önemli toplantı ve ihracat bağlantıları kaçabiliyordu. Bir de bunun psikolojik tarafı da var. İhracat yapan firma temsilcilerine böyle bir imkan vermek onları daha çok teşvik edecektir.”

‘Hızlı hareket imkanı verecek’

BMD Başkanı Sami Kariyo:

“İhracatçıya yeşil pasaport verilmesi planı çok olumlu bir düşünce. Yurtdışı operasyonlarına hız kazandıracak ve firmalara pazar arastırması, yeni işbirlikleri kurulmasi vb. durumlarda daha hızlı hareket imkanı sağlayacak. Vize vb. zaman kaybetmeye yol açan prosedürleri atlayarak görüşme ve toplantı taleplerine daha çabuk yanıt verilebilecek. Birkaç ülkeyi kapsayan iş gezilerini arka arkaya yaparak daha etkin ve verimli bir yurtdışı ziyaret programı hazırlama imkanı bulunacak. İşadamlarının hareket olanağını sınırlayan engellerin azaltılması iş dünyası açısından son derece önemli.”

‘İşe moralle başlayacağız’

İTHİB Başkanı İsmail Gülle:

“Bu sorun uzun yıllardır dile getirdiğimiz ve talep ettiğimiz bir konuydu. Destek veren tüm kesimlere teşekkür ederiz. İhracat yapan firmalarımızın vize kuyruklarında beklemesi, her seferinde bir sürü evrak hazırlamak zorunda kalması, bazen olumsuz gelişmelerle karşılaması gerçekten onur kırıcıydı. Bu nedenle İhracatçıya yeşil pasaport verilmesi son derece önemli bir adım. Bundan sonra kimlerin bu pasaportu alabileceği, hangi kriterlerin gözetileceği merak konusu. İhracatçının işin başında moralinin bozulmayacağı, daha rahat hareket edeceği kesin. İhracatçılar artık daha fazla işine odaklanacaktır.” 
 

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/yesil-pasaportla-2-ihracat-hamlesi-ekonomi-2294591/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ