Yerli veri depolama sistemi üretildi

Ankara’da faaliyet gösteren firma, ilk yerli veri depolama sistemini geliştirdi. Şirketin CEO’su, Avrupa’dan bile sipariş aldıklarını söyledi.

Yerli veri depolama sistemi üretildi

Ankaralı bir Ar-Ge firması, kamu ve özel sektör için kritik öneme sahip veri depolama sistemini yerli olanaklarla üretti.

Hacettepe Teknokent’te çalışmalarını sürdüren NGX Storage firmasının Üst Yöneticisi Beyhan Çalışkan, ürünün yüksek teknoloji içerdiğini belirterek, geniş ölçekli veri tabanına sahip kurumların verilerinin saklanmasına olanak tanıdığını ifade etti.

Çalışkan, söz konusu verilerin saklanmasının dünyadaki belli başlı veri protokolleri ölçülerinde yapılması gerektiğini dile getirerek, geliştirdikleri ürünün bu protokollere uygun olarak veriye erişimi sağladığını kaydetti.

‘BİNLERCE PETABAYLIK ALAN’

Ürünün exabyte düzeyindeki verileri depolayabildiğinin altını çizen Çalışkan, “Bu anlamda geliştirdiğimiz mimarinin bir sınırı yok, ama günümüzdeki donanım üreticilerinin bize sağlayabildiği imkanlar çerçevesinde yüzlerce hatta binlerce petabaytlık veri depolama havuzu oluşturabiliyoruz.” dedi.

Sistemin kontrol üniteleri ve bu ünitelerin arkasına bağlanan genişleme yuvaları ile büyüyebildiğini anlatan Çalışkan, “Aslında tek değil, bir kasa üründen söz ediyoruz.” diye konuştu.

‘TÜRKİYE ABD’NİN ETKİSİNDE’

Çalışkan, Türkiye’nin bu konuda tamamen yurt dışına bağımlı olduğuna dikkati çekerek, dünyada sektörde faaliyet gösteren çok büyük firmalar bulunduğunu, Türkiye pazarının tamamının da ABD’li firmaların etkisinde olduğunu ifade etti.

‘TEK YERLİ FİRMAYIZ’

Bir yıl önce TÜBİTAK’a proje sunduklarını ifade eden Çalışkan, şöyle konuştu:

“Sektörün içinden gelen insanlarız ve iş ortaklarımız arasında çok büyük uluslararası firmalar var. Onlara böyle bir iş yaptığımızı söylediğimizde şaşırdılar. Doğu, Ortadoğu ve Afrika bölgesinden bu firmaların programlarına dahil edilen tek firma biziz. Küresel protokolleri bütünleşik olarak sunabilen, petabayt boyutunda genişleyebilen ve aynı mimarileri tamamen flaş sistemlerden oluşabilen veya hibrit flaş ve disklerin aynı sistem içinde yer aldığı katmanlı mimaride sunabilen tek firmayız.”

‘AVRUPA’DAN TALEP’

Bu tür sistemlerin küresel fiyatlarının yüksekliğine dikkati çeken Çalışkan, “Biz bu cihazlarla çok rekabetçi fiyatlarla Avrupa ülkelerinden dahi talep alıyoruz ve bu talepler 2-3 milyon dolar civarında.” dedi.

KAYNAK : Haber7

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ