Firmandex

Yemek yerse ölebilir

Bağırsakları dışarıda dünyaya gelen 2 yaşındaki kızın yemek yemesi ve su içmesi onu öldürebileceği için kalbine bağlı bir beslenme tüpüyle besleniyor. Normal bir çocuğun bağırsakları ortalama 250 santimetre iken “kısa bağırsak sendromu” teşhisi konulan küçük kızın bağırsakları sadece 30 santimetre.

Yemek yerse ölebilir

Gastroşizisten dolayı bağırsakları dışarıda doğan Mayana Wyles-Dudman isimli 2 yaşındaki kız, ne yemek yiyebiliyor, ne su içebiliyor, ne de yüzebiliyor. Normal bir çocuğun bağırsakları ortalama 250 cm iken “kısa bağırsak sendromu” teşhisi konulan küçük kızın bağırsakları sadece 30 cm.Sürekli bakıma ihtiyacı olan küçük kız, kalbine bağlı bir tüp ile besleniyor ve sağlığını korumak için sadece sıvı besinler alabiliyor. Enfeksiyon riskine karşı Mayana’nın vücudunun kuru kalması gerektiği için sürekli silo poşetin içinde tutuluyor.

Daily Mail’in haberine göre; 2 yaşındaki kızla 24 saat ilgilenen büyükannesi Eileen, günde 4 kez ilaç veriyor, kıyafetlerini değiştiriyor ve bağırsaklarına bağlı poşeti boşaltıyor. Mayana su içmek istediğinde bile ona “hayır” demek zorunda olan babaanne, küçük kızın diğer insanların karnında torba olup olmadığını kontrol etmek zorunda kalıyor.

Diş ağrısı kanser çıktı

Tayland’da diş ağrısı şikayetiyle dişçiye giden Jennie Yoo isimli kadın, ağız kanseri olduğunu öğrendi. 27 yaşındaki Jennie, geçtiğimiz yıl 2 dişinde ağrı hissetmeye başladı ancak dolgu gerektiğini düşündü. Dişinde herhangi bir problem tespit edemeyen doktor, Güney Kore’de bir uzmana gönderdi. Çekilen röntgenler sonucunda Jennie’nin çenesinin sol tarafında bir tümör olduğu anlaşıldı. 6 tur kemoterapi almasına rağmen tümör büyümeye devam edince genç kadının yüzü, tanınmaz hale geldi. Daily Mail’in haberine göre; internette Jennie’nin fotoğraflarını görenler fotoşopla yaptığını zannetti.Doktorlar, genç kadını ameliyat edemiyor ancak 5 tur daha kemoterapi gördükten sonra kanserden kurtulabileceğini söylüyorlar. Jennie, şimdilerde yüzündeki greyfurt büyüklüğündeki şişliği saklamak için şapka ve maskeyle sokağa çıkıyor. En sık karşılaşılan 5. tür kanserDil yarasında kanser belirtisiDayanılmaz baş ağrılarından böyle kurtuldu

Sedef hastalığından böyle kurtuldu

4 yıl boyunca sedef hastalığı yüzünden şiddetli ağrılar ve kanamalar yaşayan 18 yaşındaki Elizabeth Wigmore, kanser tedavisinde kullanılan bir ilaçla iyileşti. Elizabeth’in sedef hastalığı, 14 yaşındayken dirseklerindeki yaralarla başladı. Yaralar bütün vücuduna yayılınca sedef teşhisi konuldu. Genç kızın hastalığı için çeşitli losyonlar ve UV ışın tedavisi denendi ancak hiçbiri fayda etmedi.Daily Mail’in haberine göre; vücudunu rahatlatmak için günde 3 kez duş alan, uyku problemleri yaşayan ve hatta acıdan yürümekte bile zorlanan genç kız, doktor tarafından yazılan bir kemoterapi ilacı kullanmaya başladıktan sonra yaralarının azalmaya başladığını fark etti. Elizabeth şimdi sedef hastalığı semptomlarını hafifletmek için haftada 12.5 mg ilaç alıyor.Stresli hastalık: Sedef Sedef hastaları ötekileştiriliyor Sedef hastalığı nedir?Psoriasis de denen sedef, hastalığın bulunduğu yerde kızarıklık şeklinde kendini gösteren, zaman zaman ortaya çıkan, müzmin bir deri hastalığıdır. Derinin üst tabakasının kalınlaşıp, büyümesiyle sedef renginde kabuklanmalar görülür. Deri birkaç günde bir kendini yenilemeye başlar. Derinin üstünde ölü hücre tabakası artmıştır.Vücudun bir çok bölgesinde belirtisi görülse de, sıklıkla dirsekler, dizler, saçlı deri, bel bölgesi ve tırnaklarda ortaya çıkar. Bazı hastalarda hafif, bazılarında şiddetli seyreder. Vücudun bir çok yerinde sedef şeklindeki kızarıklık ve kabuklanma görülebilir. Tedavi edilebilir bir sorundur.Toplumun ortalama yüzde 2’sinde görülür. Bu durum hastalığın ne kadar sık görüldüğünü ortaya koyar. Genç yaşta ortaya çıkma ihtimali daha fazladır. Ailede bu hastalığın olması, sedef hastası olma eğilimini arttırır. Ayrıca sedef, mikropların neden olmadığı bir hastalık olduğundan, bulaşıcı değildir.

KAYNAK : Yenişafak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ